Keresés

Részletes keresés

Hooti Creative Commons License 2018.12.08 0 0 4288

Akkor pro és kontra, majd eldönti Bóra :)

Előzmény: galland (4286)
Hooti Creative Commons License 2018.12.08 0 0 4287

Nem kell hallanod, hogy zúg-búg, mert jól viselik az időkapcsolót (790Ft). Pld. reggeli zuhany 7-kor, belövöd 1/2 8-kor bekapcs, 9-kor vagy 10-kor ki.

Ugyan ez este, nagy fürdés, kölkök este 8kor fürdenek, bekapcs 1/2 8-kor, kikapcs 9-kor. Ezt megspékelve napközben nekem megy 11-13 között is, kiszedi azt amit majd bepárologattok, miután hazaértetek melóból, iskolából, mert a falak kiadják mikor van elvonás és beszívják mikor van mit (pára).

De hogy személyes legyen, nekem a fürdőben reggel 6-kor kapcsol, 1/2 7 zuhany, majd 1/2 8kor kikapcsol. Este 7-kor kapcsol, kb 1/2 8 a nagyipari fürdés, 1/2 9-kor kikapcs. Ezek mellett napközben 11-13 között megy még, míg nem vagyunk itthon.

Mosókonyhában, ahol a ruhák száradnak, ott meg egy páraérzékelős van 55%-ra beállítva, ha e fölé megy a levegő páratartalma, akkor bekapcsol, ha ez alá, akkor ki. Ilyen kellett volna a fürdőbe is, de hát....

Előzmény: Bóra (4285)
galland Creative Commons License 2018.12.08 0 0 4286

Igen, használtam két szezonon keresztül egy Aldis gépet. Összefoglalva, ez nem arra való, hogy lakást páramentesítsen. Egyrészt zúg, mint a fene. Bármilyet veszel, zúg, egy szobában biztos nem alszol vele. Másrészt állandóan öntögetni kell belőle a vizet, hacsak nem rakod fix kifolyásúra valahogyan. Ez ugye ott lehetséges, ahol van vízkifolyási lehetőség. (fürdő, konyha) De akkor ott is kell üzemelnie a gépnek, ergo ott vagy, ahol a part szakad, mivel más helyiséget így nem fog párátlanítani.

 

Amire egy gép való, az pl. egy festés vagy beázás utáni gyorsabb szárítás, ilyenkor ragyogóan felgyorsítja a száradást. Vagy betenni abba a szobába, ahol a ruhák száradnak, ajtó becsuk, a levegőt újra és újra átforgatja, és kiszedi belőle a vizet. Azóta vettünk egy szárítógépet is, szóval emiatt is okafogyottá vált a történet. A ruhateregetés brutálisan felnyomja a páratartalmat, ha a lakásban történik! Ha nincs szellőzés, tuti a penész. Nekem az Aereco vált be, miután két szezonon keresztül szenvedtem meg mértem a páratartalmat, meg szellőztettem a mínuszokban.

Előzmény: Bóra (4283)
Bóra Creative Commons License 2018.12.08 0 0 4285

Igazad lehet, nekem is az az érzésem /tapasztalatom ugye nincs /, hogy a páramentesítő gyorsabb és azonnali megoldás, ráadásul semmi komlikáció. Viszont az elgondolkodtató, hogy egy olyan elektromos berendezést kell "örökbe" fogadjak, ami zúg folyamatosan a lakásban, mint pl egy hűtőszekrény. Ennél biztosan kellemesebb lenne egy csendes üzemü szellőzés, de ugye nem tudom, hogy milyen mértékü szellőzés kell, milyen áramlási, áramoltatási viszonyokat kell teremteni a lakásban és mi van, ha mégsem sikerül. A mobil berendezést legfeljebb eladja az ember némi veszteséggel és keres ujabb megoldást. A beépített nyilások végleg maradnak. Aztán meg mi a fenének költöttem a nyílászárókra, ha most réseket kell vágni a hermetikus ablakokon, ajtókon. Szintén nem ingyen van! 

Szóval benne vagyunk a lekvárban, de úgy látom nem sok embert érint, mert nagyon kicsi a topikban a pörgés.

 

Legnagyobb fájdalmam meg az, hogy pont azok nem írnak a tapasztalatukról, akik mindkét rendszert üzemeltették. 

Előzmény: Hooti (4284)
Hooti Creative Commons License 2018.12.08 0 0 4284

Ha csak nem hővisszanyerős a szellőző, akkor miben is különbözik a régi ablakoktól, amik huzatoltak, rések voltak minden hol, hoppá a szellőző meg erről szól, nyit ha magas a pára, az állítható mikor nyisson??? Egy rendes páramentesítő állítható tartománnyal bír!

Páramentesítő, sokszor írtam már, először kibérel egy gépkölcsönzőből, vagy ismerőstől kölcsönbe kér és ha beválik megvesz. Nincs kockázat.

Előzmény: Bóra (4283)
Bóra Creative Commons License 2018.12.08 0 0 4283

Nagyon jó, hogy leírtad a tapasztalataidat. Használtál esetleg páramentesítő szerkezetet is?

Jó volna olyanok véleményét is meghallgatni, akiknek mindkét technológiával kapcsolatban vannak konkrét tapasztalataik. Most döntés előtt állok, hogy hogyan tudok megszabadulni a penésztől, itt a tél előttünk, most van a penész szezonja. Szeretnék minél több infóhoz jutni, hogy helyes döntést hozzak. 

 

Előzmény: galland (4282)
galland Creative Commons License 2018.12.08 0 0 4282

+1 szavazat az Aerecora. Nem barmolja szét az ablakot, és a fűtésszámla sem ment az egekbe. Egyszerűen nem is értem, hogy gondolták, akik kitalálták, hogy ha leszigetelik a házakat, műanyag ablakokat szerelnek be, akkor milyen lesz bent a levegő. Mióta beépítették az Aerecot, stabil 50-55% a páratartalom mindenhol. Párakicsapódás drasztikusan lecsökkent, és mindenki jobban is alszik emiatt. Az viszont igaz, hogy kell valahová egy elszívó ventillátor, ami mozgatja a levegőt. Ezt egy légtechnikai szakember jó, ha felméri, min kell változtatni, hogy optimális legyen az áramlás. (pl. lehet, hogy egyes ajtók aljára lukakat kell fúrni, hogy ha csukva van, akkor is legyen légmozgás) A lakás adottságaitól függ, hová lehet betenni egy elszívó ventillátort, pl. nálunk a wc-ben van, és csak időszakosan jár, villanykapcsoló kapcsolja fel, és időkapcsolós. Persze mi is szellőztetünk naponta legalább 1x.

Bóra Creative Commons License 2018.12.07 0 0 4281

Köszönöm a választ, remélem kapunk még többektől is hasonlókat.

 

Ezzel a heti öt liter elvonással és a leírt szellőztetésekkel el tudtátok érni a teljes penész és doh mentességet?

Tulajdonképpen ez jó, ha mások is ugyanezt tapasztalják, akkor ez a járható út. 

 

 

Előzmény: vjozso (4278)
duraball Creative Commons License 2018.12.07 0 0 4280

Kevesebbel, mint a penészölő, meg az új festék ára évente egyszer kéteszer.

Előzmény: vjozso (4279)
vjozso Creative Commons License 2018.12.07 0 0 4279

Az nem kérdés, hogy hatékony-e az aereco+elszívó kombó.
Engem inkább az érdekelne, hogy mennyivel emeli a fűtési költséged.

Előzmény: zoger (4274)
vjozso Creative Commons License 2018.12.07 0 0 4278

Mi négyen vagyunk, hetente 5 litert gyűjt össze a páramentesítő.
Csak a fürdőszobában használjuk esténként kb. 1-2 órát.
Emellett hétköznap egyszer, hétvégén kétszer szoktunk szellőztetni naponta.

Előzmény: Bóra (4276)
einohyl Creative Commons License 2018.12.07 0 0 4277

 Sokat kell szellőztetni és minden rendben !!

Bóra Creative Commons License 2018.12.07 0 0 4276

Köszönöm a válaszod, jó kis oldal, mégis mintha túlzásnak érezném a közölt adatokat:

 

"

  • szervezetünk párakibocsátása légzésen keresztül kb. 1-2 liter/nap
  • napi tevékenységből fakadó páraterhelés (4 tagú család esetén ez átlagosan 15-17 liter/nap) "

 

Nagyon kíváncsi vagyok, hogy ezeket a számokat alá tudják e támasztani a páramentesítőt alkalmazó topiklakók? Szóval egy modernizált lakásban élő négy tagú család páramentesítéssel mennyi vizet gyűjt naponta? Kérlek benneteket, akik napi rendszerességgel használjátok a páramentesítőt, hogy írjátok meg, kinek mi a tapasztalata, naponta mennyi vizet gyűjtenek a készülékek.

Köszönettel: B

Előzmény: duraball (4275)
duraball Creative Commons License 2018.12.06 0 0 4275

Itt van pár adat

http://www.hofstadter.hu/ablak-ajto/szelloztetes.php

Nagyon sokat párolgunk.

Előzmény: Bóra (4273)
zoger Creative Commons License 2018.12.06 0 0 4274

Teljesen egyetértek. Végigjártam az utat, új nyílászárók, szigetelés, penész, páramentesítő és már vagy 4. éve megy az aerecos "szellőztető rendszer" itthon. Simán megérte. Szerencsére páramentesítőt nem vettem csak kölcsönbe volt. Jól záródó ablakok mellett egyszerűen nem tudtunk annyit szellőztetni, hogy elég legyen. Most meg nem is kell és 45%-os a páratartalom. 

Előzmény: duraball (4272)
Bóra Creative Commons License 2018.12.06 0 0 4273

Szevasztok, talán tudtok segíteni. Egy négy tagú család átlagos életvitel mellett milyen mértékben állít elő párát egy lakásban, Szóval, ha nincs szellőztetés csak naponta kétszer, akkor kereszthuzattal a levegő készletet kicseréli, így mennyi víz elvonásra van szükség naponta egy páramentesítő segítségével ahhoz, hogy a penészedés, dohosodás ne következzen be? Nem tudom vannak e erre számítások, de az biztos, hogy a modern nyílászárók mellett minden lakásban fennáll ez a probléma az ismerettségi körünkben. 

Elviekben azt gondolom, ha a megfelelő mennyiségű vizet kivonom a légtérből, akkor már nem lehet gond akkor sem, ha nem folyamatosan szellőztetek. Viszont azt nem tudom, hogy nagyjából mennyi lehet az a víz, amit ki kell vonni a lakásból? Legalább nagyságrendileg próbáljátok meg megsaccolni a felesleges víz mennyiségét? Előre is köszönöm a válaszokat, segítségeteket. Szerintem ez a matek, ha van ilyen, akkor másokat is fog érdekelni. 

duraball Creative Commons License 2018.12.06 0 0 4272

Szellőzés egyébként is kell, óránként vagy 20 köbméter/fő. Hogy legyen elég oxigén, kimenjen a co és mellesleg a pára. Ezért szokták előbb a falat szigetelni pl, nem ablak cserével kezdeni. A passzív házak is gépi szellőztetéssel mennek, ami folyamatos, mégis takarékos. A penészmentes lakásnak a szellőzés kell. Ha a kazán hatékonyabb, az a régihez képest megtakarítás mindenképp. A páramentesítő gép ára és fogyasztása több, miközben oxigén nem jön be, zúg, elromlik, ki kell naponta önteni a vizet. Szerintem tévút, de mindenki maga dönt.

 

Előzmény: vjozso (4271)
vjozso Creative Commons License 2018.12.06 0 1 4271

A párátlanítóval csak a tünetet kezelitek, a probléma marad.

 

Hát ez nézőpont kérdése.
Adott néhány régi huzatos ablak meg egy régi, nyílt égésterű kazán, ami viszi ki a párát (meg a meleget). A jó "szellőzés" miatt a párát, penészt hírből sem ismered de a gázszámlád az egekben. Úgy döntesz, hogy beruházol új ablakokra meg új kondenzációs kazánra. A gázszámlád csökken 25%-ot de jön a penész... Ha ekkor ablakszellőzővel meg állandó elszívással nagyjából visszaállítod a kiindulási állapotot, akkor miért is költöttél el másfél millát?

 

Előzmény: duraball (4265)
duraball Creative Commons License 2018.12.06 0 0 4270

A szigetelés sokat fog javítani, de akkor majd az ablakon csapódik le a pára. Nem marmolás amúgy a szellőző, kvázi alap felszereltség. Ha van gáz tűzhely, vagy nyílt égésterű fűtés, kötelező is, más okokból. 

Előzmény: m.zoli01 (4268)
Hooti Creative Commons License 2018.12.06 0 0 4269

Folyosóra kirakva és akár időkapcsolóval napi 3x1,5óra működéssel is csodát fogsz látni. 

20l/nap teljesítményből már lentebb ne add.

Esetleg ha van a közeledben egy gépkölcsönző, akkor hozz onnan egyet és teszteld le a hétvégén.

Előzmény: m.zoli01 (4267)
m.zoli01 Creative Commons License 2018.12.06 0 0 4268

Igen a résszellőző funkcióját az ablaknak. Azóta már ahol észrevettük foltot, elhúztuk jól a szekrényt és megszűnt a folt, a penészt kell csak lekezelni,remélem legalábbis :) Az aerecoval úgy vagyok, hogy ha a párátlanítóval megtudom a problémát szűntetni akkor nem barmolnám szét az ablakot. Ha meg mégsem szűnik meg, akkor még mindig meg lehet csinálni a szellőzést, és jövőre kapna szigetelést a ház is.

Előzmény: duraball (4265)
m.zoli01 Creative Commons License 2018.12.06 0 0 4267

Szia :)

Köszi a tanácsot.

Én most egy ilyenen gondolkodok.

https://www.emag.hu/korel-kdg-20de-paratlanito-paramentesito-20liter-nap-21502002/pd/DJR3M0BBM/

 

Most sikerült a napokban már 3 szellőztetéssel folyamatosan 63% alatt tartani és ahol a fal penészesedett ott is most kevésbé látszódik illetve jobb is lett a szekrények mögött a levegő. Amit pedig láttunk vízesedés az azmiatt volt, hogy a egy 40 cm magas nappali szekrény rá volt tolva szinte teljesen a falra, most kihúztuk 20 cm-re a faltól és a folt eltűnt, a penészt kell csak lekezelni. Ettől függetlenül veszünk párátlanítót mert teljesen meg akarom szüntetni a penészképződést. A ruhák szárítását is most egy külön szobában oldjuk meg közvetlen a radiátor mellett.

Így kb 70 nm maradt ami folyamatosan egybe van nyitva és erre kellene párátlanító.Az előszobát és a kisszobát külön szoktam elzárni. Fürdés után meg a fürdő ablaka folyamatosan akár fél órát nyitva van. 

Ilyen a lakás elrendezésem.

Előzmény: Hooti (4264)
duraball Creative Commons License 2018.12.05 0 0 4266

Meg ha ilyen vizes a fal, ázik valahonnan. Meg kéne keresni, honnan.

Előzmény: duraball (4265)
duraball Creative Commons License 2018.12.05 0 0 4265

Egy éjszakára próbáltad ki a szellőzést? Hetek, mire egy vizes fal kiszárad.... Folyamatosan kell. Aereco pára szabályozós szellőző. A párátlanítóval csak a tünetet kezelitek, a probléma marad. 

Előzmény: m.zoli01 (4262)
Hooti Creative Commons License 2018.12.05 0 0 4264

Szia (itt is)  :)

 

Én most fekete pénteken vettem még egy ilyet a fürdőbe

https://paratlanito.arukereso.hu/tosot/tdn10ay-k4eba1a-p347042228/

 

Nekem 83nm és nem főzünk (van külön "kiskonyha") az épületen kívül, viszont a mosókonyhában teregetünk, ott van egy régi Inventor 10l/nap párátlanító, az ennek a kistesója:

https://edigital.hu/paramentesito/inventor-de-mddf20-paramentesito-p444130

Este fürdéskor megy a Tosot, az Inventor viszont állítható, ha 55% a páratartalom, akkor automatice bekapcsol.

Lehet a 20l/nap a folyosóra téve elegendő lenne, én azt venném, ha meg 55% vagy az épp beállított alá megy, akkor lekapcsol. A Tosot csak on-off, buta, mint a föld :)

Előzmény: m.zoli01 (4263)
m.zoli01 Creative Commons License 2018.12.04 0 0 4263

Köszi a választ. Valószínűleg az lesz a következő beruházás a szigetelés előtt. :) Na de mégis milyen párátlanítót vegyek? Mekkora területre? A 90 m2-ből letudok akár 20-at is választani egy kisszobát meg egy előteret jelent. Így maradna egy 15 m2 konyha, 2x25 m2 szoba, 6 m2 folyosó és egy 6 m2 fürdő.

Előzmény: Hooti (4261)
m.zoli01 Creative Commons License 2018.12.04 0 0 4262

A jövő évre ez lesz a terv, igen.  Közben a nappaliban is megjelent a főfalnál a penész és akkor vettük észre, hogy kb 2 m hosszan és 10 cm magasan a fal is vizesedik. Értem, köszi a választ, 1 éjszakára kipróbáltam a résszellőzést is de semmit nem ért. 

Valószínűleg párátlanító lesz a megoldás, de milyet? :D Az is hatásos lehet ha mondjuk 30-40 m2-re ajánlják? Vagy mindenképp olyat vegyek ami tud mit kezdeni 80-90 m2-rel is? Illetve a fal vizesedésen is segíthet a páratartalom megszüntetése? A szoba padló magassága kb 1 m-rel a talajszint felett van, ezért gyanítom, hogy a pára miatt lett a vizesedés.

Előzmény: vjozso (4260)
Hooti Creative Commons License 2018.11.30 0 0 4261

Csak is párátlanító, lehetőleg a nem gagyi kategóriából és ott is a 20l/nap a minimum, azt betenni a nagy párát előállító helységbe (konyha, fürdő), ott páraképződéskor működtetni.

Olvasom én is, hogy az ideális 55-65% de inkább az 50-55% a jobb, ott nincs már felesleges kicsapódás és élettanilag is belefér.

Előzmény: m.zoli01 (4259)
vjozso Creative Commons License 2018.11.30 0 0 4260

A legfontosabb: a falak szigetelése. A hideg falakra lecsapódik a pára, még a kevés is.

 

De addig is:
Az 55-65% nagyon jó érték, de most épp száraz hideg van ezért hatékony a szellőztetés, de nem lesz ez mindig így...
Szerintem a résszellőzés felejtős. Mi kizárólag nagy szélben használjuk, amikor nem lehet normálisan szellőztetni. Olyankor a szél felőli ablakokat csak résnyire nyitjuk, hogy csak egy kicsi huzat legyen. Alapból az összes ablakot nyitjuk, akár naponta többször is, de csak rövid időre, hogy minél gyorsabban kicserélődjön a levegő de közben ne hűljenek le a falak.

A szekrényeket jó ötlet elhúzni a faltól, 10-15 cm elég.   Nálunk pont a szekrény mögött van a villanyóra-szekrény, oda is beszabtam egy tábla kőzetgyapotot, mert ott nagyon vékony a fal.

 

Én a szellőző helyett a párátlanító gépet javaslom. Esetleg szárítógéppel kombinálva. Gondolom nem azért cseréltétek ki az ablakokat, hogy most meg szétbarmoljátok.
Ha meglesz a fal szigetelése, fogtok annyit megtakarítani a fűtésen, amiből bőven kijön a párátlanító napi 1-2 órás működési költsége.
Mi amúgy csak a fürdőben használjuk fürdés után-közben. Bőven elég.

Előzmény: m.zoli01 (4259)
m.zoli01 Creative Commons License 2018.11.30 0 0 4259

Sziasztok!

Tanácsot szeretnék kérni. Van egy kb 40 éves családi házunk kb 50-es téglafalból. Idén végeztünk a felújításával, szigetelve nincs a ház, de új műanyag ablakokat kapott az összes szoba. Kb 90 m2-ről van szó. A páratartalmat mióta a hálóban megjelent egy kép penészfolt, elkezdtem mérni és mostmár a nagy hideg miatt napi 2 szellőztetéssel 55 és 65 % között sikerült tartanom a páratartalmat. Ráadásul az egyik sarokban hőhíd is kialakult és a penész is csak az egyik főfalon alakult ki valószínűleg amiatt mert a teljes hosszán szekrénysor van berakva még fából készült bútorokkal. A kérdésem az lenne, hogy a páratartalmat kellene lejjebb vinnem vagy a szekrénysort hozzam a szoba közepe felé esetleg kivenni belőle egy elemet? Így több levegőt juttatva a szekrények mögé. Kb 5m hosszú a szoba fala és ha egy elemet kivennék akkor csak 4 m lenne "takarva". A páratartalom lejjebb viteléhez ajánlatosabb aereco szellőzőt felrakatnom, vagy párátlanító gépet venni? Az ablak résszellőző funkcióját mikor alkalmazzam? Akár egész nap hagyhatnám úgy vagy estére csak? Most teljesen nyitott ablakokkal szoktam szellőztetni munkába menet előtt és mikor hazaérünk délután. Viszont a résszellőzés funkciót még nem alkalmaztam nem igazán tudom mikor lenne érdemes.

Válaszokat előre is köszönöm.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!