Keresés

Részletes keresés

Regős Judit Creative Commons License 2005.12.06 0 0 741

Kedves BSDL!

 

Teljesen egyet értek veled! Ezen kívül az UH leletet megkapod és aztán nyugodtan megmutathatod az orvosodnak is!

Hogy vagytok?

üdv: JUdit

Előzmény: bright side of life (740)
bright side of life Creative Commons License 2005.12.06 0 0 740

Kedves Judit,

egy magánklinikán gondozzák a terhességemet, ahol ultrahang is van, melynek elég borsos az ára. Arra gondoltam, hogy talán az UH vizsgálatokat inkább abban a kórházban csináltatnám, ahol szülni fogok, TB alapon. Szerinted van annak jelentősége hogy ezt hol végzik? Nem hiszem, hogy a kórházban kevésbé gondos lenne a vizsgálat.

Mit szólsz?

Regős Judit Creative Commons License 2005.12.03 0 0 739

Kedves Zelszi!

 

Én imádtam  a lányom két éves korát (is!) és várom azt is, amikor Bálint két éves lesz. Imádtam, mert még nem feleselt vissza, de már lehetett vele kommunkálni. Annyira jó volt megélni, ahogy napról-napra nyílik a világ felé, és kiváncsian szívja magába a tudást, és a tapasztalást és persze az érzéseket. Két éves kor körül kezdenek el a gyerekek a családjánál egyel tágabb világ felé intenzívebben érdeklődni. Ajánlanám nektek, hogy járjatok el minél többet társaságba, játszóházba, gyerekprogramra. Persze influenzás időszaban ez egy kicsit nehéz, de pl. a Szemlőhegyi barlangban, ha jól tudim működik igazi sóbarlang, ahol játékok is vannak, kirándulni is lehet, és még a náthának is jót tesz. Nagyon ajánlom a zenés-mondókás foglalkozásokat is.

Ez itt a reklám helye: www.szulokhaza.hu, legközelebb holnap, dec. 4.-én vasárnap az Erzsébetligeti Színházban leszünk, Varázserdő foglalkozást tartunk, fél 11-től, de várunk titeket Manómuzsika foglalkozásainkra is. Ezeket többnyira Budán a XI. ker. környékén és budaörsön tartjuk. Számomra is tanulságos látni, hogy az 1-2 éves gyerekek mennyire élvezik és értékelik pl. a komolyzenét. Most éppen Viváldit hallgatunk.

Visszatérve a kérdésedhez: szerintem mindenfélét meg kell mutatni a gyerekeknek és figyelni kell a reakcióikat, hogy mi jön be nekik. Elkezdhetsz bábozni is neki. Először ujjbábot vegyél, hogy lássa, hogy hozzád tartozik a báb. A mesékről nem rég írtam, hogy inkább a saját napjáról szóló meséket és az egyszerű szerkezetű meséket szeretik még ebben a korban. Kézműves foglalkozásokhoz válassz nagy méretű anyagokat, ezeket ki is vághatod, és pl. felragaszthatjátok egy lapra. Vagy akár Mikulás szakállat is ragaszthattok vattából. A lényeg az, hogy minél nagyobb legyen, hogy kényelmesen meg tudja fogni. Készíthettek só-liszt gyurmát is, és még akkor sem lesz baja, ha megkostólja. Ilyen korban nagyon szeretnek a gyerekek "trutyizni". Fontos és hasznos is, hogy megtapasztalják a különböző anyagokat, szagokat, ízeket. Összegezve: minden olyan foglalkozás tök jó, ami segíti az ismerkedést a környezettel és annak hatásaival, ill. felszabadítja a gyerek érzéseit, kibontakoztatja fantáziáját, fejleszti az empátiáját, érzelmi intelligenciáját.

üdv: Judit

Előzmény: zelszi (736)
Regős Judit Creative Commons License 2005.12.03 0 0 738

Kedves Borka!

 

Szerintem arról van szó, amit írtál. Valószínűleg a játszótársaival szereti azonosítani magát, ezért nevezi magát fiúnak. Nem hiszem, hogy ez később gondot okozna neki, a tényleges nemi identitásánál. Ez inkább azt jelentheti, hogy nagyon szereti a barátnőid kisfiait. Nem igazán lehet konkrétan időhöz kötni, hogy mikor jönnek rá a gyerekek arra, hogy ők fiúk ill. lányok. A pszichoszexuális fejlődésnek különböző szakaszai vannak, és a fiússágnak és lányosságnak is számos oldala létezik (pl. biológiai, társadami, lélektani)  Ebben az első időben inkább szerepekkel való azonosulások játszanak nagy szerepet. Ez lehet, fiú, lány, herceg, királylány mackó, stb. Persze "mélylélektani" szempontból is lehetne elemezni a kérdésedet, de ahhoz nem áll elég információ a rendelkezésemre. Ismenem kellene pl. a Ti kapcsolatotokat a kislány papájával, vagy a Te női szerepekről alkotott véleményedet, illetve azt, ahogyan használod ezket a szerepeidet. Így látatlanban ennyit tudnék mondani neked.

 

üdv: Judit 

Előzmény: borka23 (737)
borka23 Creative Commons License 2005.12.03 0 0 737
Szia Judit!
Arról szeretnék kérdezni, hogy milyen kortól különböztetik meg a gyerekek a fiúkat a lányoktól. Kislányom hároméves, és váltig állítja, hogy ő kisfiú. Mitől lehet ez? Babával is autókkal is játszik, nagyon aktív: mindig szaladgál, felmászik dolgokra, majd leugrik róluk. Ovodába még nem jár, legközelebbi barátnőimnek mind fiuk van, tehát velük játszik leggyakrabban. Csupán ennyiről lenne szó?
zelszi Creative Commons License 2005.11.30 0 0 736
Kedves Judit!

Lassan itt a tel, amikor tobbet leszunk benn, kevesebbet lehet setalni.
Azt szeretnem kerdezni, mit lehet egy 2 eves gyerekkel csinalni? Nem otlethianyban szenvedek, meg nemi kezugyessegem is van, nagyon szeretnek sok-sok dolgot csinalni vele a gyurmatol a gesztenye babon at a festes ragasztasig mindent, eppen csak azt nem tudom egy ket eves mire kepes. Mit varjak el tole, mivel kezdjek, mivel folytassam, mi a megfelelo neki?
Elore is koszonom:
Zelszi
Regős Judit Creative Commons License 2005.11.30 0 0 735
Kedves Ági!

Hány éves a gyereked? Három éves kor előtt a gyermekeknek még nincs konkrét halálfogalmuk és ezzel együtt halál félelmük sincs. Viszont az anyától való elszakadás miatt érzett félelem, szorongással járhat. Az anya hangulata, az ő félelmei, szorongásai nagymértékben átragadhatnak a gyerekre. A gyermekek beleérző képessége, nagyon erős. A kisgyerekek nagyon fogékonyak, az un. mögöttes tartalmak megérzésére. Tehát, ha a szülő azon szorong, hogy jól tesz-e, ha kiviszi a temetőbe a gyereket, akkor a gyerek ezt a szorongást fogja megérezni, és ő is szorongani fog. Ezt pedig a szülő később úgy is értelmezheti, hogy a temetőben tapasztaltak miatt szorong a gyermeke, holott csak a saját érzését fogja viszont látni. Ezért, én azt javasolnám Nektek, hogy csak abban az esetben vigyétek magatokkal Őt, ha képesek vagytok vele foglalkozni, és a temetői látogatást, úgy tudjátok felfogni, mint egy kirándulást.

üd: Judit
Előzmény: sengavagyok (734)
sengavagyok Creative Commons License 2005.11.29 0 0 734
Kedves Judit!

Idén lesz 4 éve, hogy elvesztettem az édesanyámat. A születés napján napján, mindig viszünk virágot a sírjára. Eddig sosem vittük magunkkal a kislányomat, de most arra gondoltuk, hogy talán ő is kijöhetne velünk. Ő sajnos nem ismerhette a nagymamáját személyesen, de szoktunk róla mesélni neki. Sokszor kérdezi, hogy hol van most a nagymama? Mit jelent az, hogy meghalt? Nem igazán tudom, hogy mit mondjak neki. Ezért gondoltam, hogy magunkkal visszük őt is a temetőbe, de nem tudom, hogy ez jó ötlet-e?

Köszönettel: Ági


bright side of life Creative Commons License 2005.11.17 0 0 733

Kedves Judit,

köszönöm szépen a válaszod, időközben voltunk egy ilyen témájú előadáson, és hasonló gondolatokat hallottunk. Igen, kicsit békén hagyom a férjem, hadd élje meg ő is ezeket a dolgokat a maga tempójában, végülis néha pl. nekem is elegem lesz a babás témából, és mással akarok foglalkozni.

Előzmény: Regős Judit (732)
Regős Judit Creative Commons License 2005.11.15 0 0 732
Kedves BSoL! (Bocs a rövidítésért)

Én speciel a kisebb babaörzéket kedvelem, de ez egyénre válogatja.
Köszönöm a kérdésedet, az apák szerepéről a szülésnél. Nagyon fontosnak tartom ezt a kérdést. Fontos, hogy az apa tisztában legyen azzal, mit keres a szülőszobán, ahhoz is, hogy el tudja dönteni, ott akar lenni, vagy sem. Semmiképpen nem tanácsolnám, hogy rábeszélés miatt legyen ott a szülésnél. A Klinikán, ahol dolgozom, előfordult, hogy az apukával töbet kellett foglalkozni a szülés alatt, mint a szülőnővel. Folyton el akart ájulni, mindíg rossz helyen téblábolt. De volt olyan esetem is, amikor az apuka annyira lelkes volt, hogy alig hagyta szegény anyukát vajúdni. Folyton érdeklődött, utasítgatta, hogy mit csináljon, végül meg kellett kérni, hogy hagyja el a terepet, mert szegény nőnek teljesen leáltak a fájásai.
Szóval, azt gondolom, hogy az apukának, ugyanaz a szerepe a szülésnél, mint később az egész családi életben. SEgítenie kell a család születését, a család működését.
Segítenie kell az anyát abban, hogy befelé tudjon figyelni, együtt tudjon működni a magzattal hogy összpontosítani tudjon. Ne zavarja meg a külvilág, meg legyen mindene, amire szüksége lehet, hogy biztonsában érezze magát. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy ő az aki tartja a kapcsolatot az egészségügyi személyzettel (orvossal, szülésznővel), vigyáz arra, hogy senki ne zavarja meg felesleges kérdésekkel, lelkes tréfálkozással, bármivel, ami elvonhatja a vajúdónő figyelmét, a szülőnőt. Ha szükséges, fizikailag is segíti a nőt, tartja a hátát, emeli a fejét, vizet hoz neki. A fájdalom a szülőnő legfőbb segítőtársa. Azt jelenti, hogy minden rendben van, a baba úton van, és hamarosan meg fog születni. Ezért nem sajnálni kell a nőt, hanem bátorítani őt. Az is fontos, hogy elvághatja a köldökzsinort, és ott van a kezdeteknél. Ez óriási élmény, de nem ez a legfontosabb. Hanem a közös munka!
Én a helyedben semmiképpen nem eröltetném őt, még sok időtök van. Még lehet, hogy fel sem fogta igazán, hogy apa lesz. Javaslom adj neki időt!
üdvözlettel: Judit
Előzmény: bright side of life (730)
Regős Judit Creative Commons License 2005.11.15 0 0 731
Kedves Agyöngy!

Elnézésedet kérem, hogy megvárattalak a válasszal.
Szerintem ez akár poén is lehet, hogy a gyerek sísapkában alszik. Persze tudom, könnyű a más "baján" mulatozni. Biztos a kiscsajnak is bejön, hogy foglalkozol vele, és érzi rajtad, hogy valami szokatlant csinál, és neki is tetszik ez. Ha csak ennyiről van szó, én nem igazán reagálnám túl a dolgot. Aludjon egy két napig sísapkában, majd megunja a Drágám. Általánosságban viszont azt ajánlanám, hogy legyél picit következetesebb, vagy engedj meg valamit neki már akkor, amikor látod, hogy nehéz is lenne megtilltani, és nincs is nagy súlya (nem a konektorba akar benyúlni éppen, vagy meztelenül kimenni az utcára, mert az persze más ügy). vagy, ha úgy itéled meg, hogy valamit akkor sem csinálhat, ha nagyon szeretne, akkor ne engedj neki, akkor se, ha az ciki és az összes szomszéd felébred a sírásától. A gyerekeknek kell a következetesség, különben elbizonytalanodnak, és magukat sem érzik biztonságban. Néha, magam is meglepődöm, hogy a következetsség tényleg működik, még akkor is, ha néha kényelmesebb engedni.
üdv: Judit
Előzmény: A.Gyöngy (726)
bright side of life Creative Commons License 2005.11.15 0 0 730

Sziasztok,

végigolvastam ezt a fórumot, és nagyon sok hasznosat tanultam, köszönöm! Lenne néhány kérdésem Judithoz, illetve hozzátok.

 

Az első elég gyakorlati, hallottam, most szombaton lesz a Sportcsarnokban babacucc börze. Voltatok már ezen, megéri elmenni? Most várunk kisbabát, még nem vettünk semmit, csak 10 hetes. Valami listát is kéne rögtönözni, láttam a neten párat.

 

Más téma. Judit, mit tudnál elmondani az apák szerepéről a szüléskor? Azért kérdezem, mert a férjem ódzkodik, hogy ott legyen, hogy lásson szenvedni és semmit sem tehet, stb., de azt mondja, ha szeretném, azért bejön. Azért jobb lenne, ha meggyőződéssel tenné. Azt hiszen, a dolognak csak egyik része a fájdalom.

Pont holnap lenne erről egy előadás, de nem túl lelkes, talán nem érti, mit kell ezt a témát ragozni, néha már mondta, hogy nem túl jó, hogy csak ez a témám mostanában. Nagyon szerette volna a gyereket, nem is egy érzéketlen bunkó, de azért nem is lehet vele órákig csajszis témákról beszéni, valahogy egy csomó mindent egyszerűbben intéz el. Pl. az egyik haverja is gyereket vár (a felesége), és amikor telefonáltak, tök más volt a téma, alig beszéltek erről. Én anyukámmal csak erről beszélek. Valószínűleg én is jobban megérthetném őt, nem kéne mindját magamban jól megsértődni. Ha legyőzöm a rossz érzést, megpróbálom emberi hangot megütve elmondani neki, hogy nekem ezek a dolgok fontosak.

 

A.Gyöngy Creative Commons License 2005.11.10 0 0 729

KÖSZÖNÖM SONY, ÉS FOGTÜNDÉRKE A HOZZÁSZÓLÁSOTOKAT.

 

Fogtündérke,

azért nem vagyok ám egy mindent megengedő anyuka, sőt vannak dolgok amiket megtiltok neki és igazából még nem bizonyosodott be az ellenkezője, de úgy néz ki amit megtiltok mert veszélyes stb... azt megérti és nem is visít. viszont nem tudtam neki megmondani, hogy éjjel ebben v. abban meleged lesz, mert ő minig kitakarja magát és talán fázik v. nem tudom az anyaméh melege hiányzik neki, de mondjuk nem feltétlenül nehéz takaró formájában. Fene se tudja, inkább a pszichés hátterére szertnék rájönni...

persze már (sajna ő is válogat rendesen) van olyan ruha amit egyaltalan nem hajlandó felvenni és persze vannak kedvencei is, én úgy trükközök ill. próbálok, hogy mielőtt ráadom a ruhát előtte elmondom milyen rég volt rajta pl. a kisnyuszis nadrágja és milyen szép lesz benne, erre rögtön magára erőlteti azt amit akarok neki adni....

 

sziasztok,

J.

Sony Creative Commons License 2005.11.09 0 0 728

Szia Gyöngy!

 

Képzeld, nálunk pedig pont az ellenkezője van. Mióta a baba megtanult vetkőzni, szerencsénk van, ha estére a pellusa még rajta marad :)

Először a zoknit húzza le, ilyenkor még jó eséllyel belebújik egy mamuszba/cipőbe/csizmába. Jajj nekünk, ha megkaparint egy kinőttet, mert akkor percekig csilingeli, hogy Nemmjó, nemmjó! És színpadias mozdulatokkal mutogatja. Utána ha a cipőt megelégeli, lehúzza, és ha már benne van, a nadrágtól is megszabadul. Itt jön az, hogyha bármilyen képzelt vagy nem annyira képzelt folt esik a pólóján - mondjuk egy csepp víz, leveszi azt is. Végül, koronázásképp kitapasztalta, hogy tud kibújni a bodyból, és innen már csak egy lépés, hogy a pellusát lehúzza, például amikor egyikünk kimegy a WC-re, ő pedig csatlakozni akar a bilin. Ha nem lenne egy olyan hálóruhája, amit imád, el lennénk veszve :)

Én egyébként bármit rá tudok adni (most még?), elég azt mondani, hogy ajándék. A 2 éves szülinapja óta imádja az ajándékokat :)

 

Sony

Előzmény: A.Gyöngy (726)
fogtündérke Creative Commons License 2005.11.09 0 0 727

Még örülj neki, hogy felveszi, amit nélküle vettél:) Az én fiamnál ez már szinte kizárt dolog, csak olyasmit hord, ami tetszik neki, anyagi csőd nélküle venni valamit, mert jó eséllyel pihenhet a fiókban...

ez persze csak vicc (sajnos nem az, amit a fiamról írtam, hanem hogy örülj neki) - azért sapkában és cipőben aludni egy kicsit durva, nem? Én ezt nem engedném, pedig nem vagyok egy nagy tiltó művész:(

a gyerek mindig és minden körülmények között meg fogja találni azokat a helyzeteket, amikor neked kellemetlenebb, hogy visít, mint azt teljesíteni, amit akar (bolt közepén, utcán, vendégségben, anyóséknál, éjjel 3-kor villanó szomszédlámpák fényénél...), de csak teszteli az akaraterődet, ha valahol tényleg ellenállsz, azt nagyon gyorsan megérti/megérzi...

 

persze ez az egész okoskodás csak arra szól, ha zavar téged, hogy sísapkában alszik - ha nem, akkor tárgytalan minden, amit mondtam, én szerintem nagyon sok minden oké lehet valakinek, ami másnak nem tetszik...

Előzmény: A.Gyöngy (726)
A.Gyöngy Creative Commons License 2005.11.09 0 0 726

Szia Judit!

 

rég nem jelentkeztem, pedig van mit kérdeznem... sorban (persze a felét elfelejtettem már).

A minap 22 hónapos kislányomnak vásároltam télre sínacit és egy új sapkát. Ezeket nélküle vettem, amikor otthon felpróbáltam rá az a fura eset történt h. nem volt hajlandó levenni, annyira elvadult a dolog h. kénytelen voltam rajta hagyni és még abban is aludt. ... Sőt a legfurább h. éjjel amikor titokban leakartam venni róla a sapkát felébredt és üvöltött: sapkát, sapkát.... a végén kénytelen voltam ráadni mert a szomszédban kezdtek felkapcsolódni a lámpák (hajnali három volt).  Elképzelésem sincs miért csinálta, eddig csak a cipőjét féltette... mintha elakarná venni tőle valaki. Most h. eldugtam a sícuccot éjjelente felüvölt: cipője, cipője... és ráadom a házi mamuszát. Nem tudom hova tenni a dolgot, remélem te igen,

várom válaszod

 

J.

tiszavirag12 Creative Commons License 2005.11.09 0 0 725

Kedves Judit és többiek!

 

Természetesen egyetértek én is azzal, hogy egymás problémáiból, kérdéseiből is sokat tudunk tanulni. Ma azonban egy kétségbeesett 15 éves lány e-mailjét küldtem el Juditnak, úgy gondoltam azt mégsem teszem itt közre a fórumon. Judit válaszát nagyon várom, de persze a probléma tömör lényegét és a válasz főbb pontjait is nagyon szívesen megosztom vagyis Judit javaslatának megfelelően megosztanánk Veletek!

 

Üdvözlettel: Tiszavirág

Regős Judit Creative Commons License 2005.11.09 0 0 724

Kedves Fórumozók!

 

Természetesen továbbra is főleg ide a fórumra várom a kérdéseiteket.De persze az emailben feltett kérdésekre is szívesen válaszolok. Esestleg, ha Tiszavirág beleegyezik, akkor a válaszom azon részét, ami másoknak is segíthet publikussá lehet tenni.

üdv. J.

A.Gyöngy Creative Commons License 2005.11.09 0 0 723

Kedves Kérdezők,

 

abból tudunk segíteni másoknak, hogy kérdéseinket publikussá tesszük. Ez itt egy olyan segítő forum, ahol tiszteletben tartják a személyes adatokat, tehát nem derülhet ki h. ki irta, akkor miért ne lenne mindenki számára elérhető. Nem csak egyedül élünk a földön. Nem csak saját magunkra kell gondolni. Kérlek titeket, én is megoszom a bugyuta kéréseimet már az egész velvettel - számítva arra h. nem csak én tanulhatok belőle.

Előre is köszi mindenkinek és bocsi.

tiszavirag12 Creative Commons License 2005.11.09 0 0 722

Kedves Judit, elküldtem az e-mailemet a megadott címre.

Köszönettel: Tiszavirág

Előzmény: Regős Judit (721)
Regős Judit Creative Commons License 2005.11.09 0 0 721

A legújabb email címem a következŐ: judit@szulokhaza.hu

 Ide várom a kérdéseiteket a jövőben!

 

üdv: Judit

tiszavirag12 Creative Commons License 2005.11.09 0 0 720

Kedves Judit!

 

Szeretném a segítségedet kérni egy 15 éves nagylány esetében. Ha megoldható lenne és Neked nem nagy teher, akkor inkább e-mailben írnám le az esetet, kicsit bonyolult a háttere. A mail címed nem publikus, nagyon megköszönném, ha vagy itt megadnád vagy jelentkeznél a tiszavirag24 kukac freemail.hu - n.

Nagyon várom a jelentkezésedet, köszönettel: Tiszavirág

Regős Judit Creative Commons License 2005.11.07 0 0 719

Kedves Kati!

 

Ez igen nehéz kérdés, főleg így látatlanban. Másfél éves gyereket még nem igazán érdemes, és célravezető nevelni. Ha amúgy minden rendben a családban, én nem csinálnék nagy ügyet ebből az egészből. Ha elkezd ütögetni a gyerek, határozottan (nem durván!), meg kell fogni a kezét, és azt mondani, hogy nem. Ennyi az egész. Aztán, ha újra csinálja, akkor megismételni. Kimenni a szobából, nem túl célrevezető, mert ilyen korban a gyerekek jobban értenek az azonnali reakciókból. Az, hogy egy gyerek üt, még nem jelenti azt, hogy ő egy agresszív gyerek. Azt jelenti inkább, hogy kiváncsi, hogy mit vált ki a környezetéből, bizonyos cselekedeteivel. Mivel még nem túl sok módját ismeri a közeledésnek, ezért választhatja alkalmasint, ezt az egyszerű ütlegelős formát. Persze az is lehet, hogy dühből is ütöget, de ez teljesen mindegy. Nem szabad túldimenzionálni. Nem szabad hagyni, és ennyi az egész. Aztán, ha nagyobb lesz, akkor persze neki is meg kell értenie, hogy miért nem szabad másokat megütni, de ahhoz is az a legjobb út, amit a barátnőd csinál, hogy mutaja, hogy látod ez fáj a mamának, stb. Persze egy jó kis birkózás az mindíg jöhet, de alapvetően nem kell túlreagálni a dolgot, mert attól még jobban fogja csinálni, mert látja és érzi, hogy hatást vált ki vele! Az én fiam pl. folyton húzza a lányom haját, aki visít, ettől még jobban húzza...

 

üdv: Judit 

Előzmény: katáng (717)
Regős Judit Creative Commons License 2005.11.04 0 0 718
Sok szeretettel várunk mindenkit, holnap 10 órakkor a Millenáris Parkban VARÁZSERDŐ
című, Komolyzenei foglalkozásunkra.

A foglalkozás zenei inspirációkon alapszik. A komolyzenei darabokat a kisgyermekek számára legharmonikusabb hangzást biztosító fuvola-hárfa kettőse szólaltatja meg. A zenei benyomások feldolgozása drámapedagógiai módszerekkel történik,a játékmester (drámapedagógus) segítségével.

A foglalkozás egy történetre épül, melynek váza egy képzeletbeli utazás, amelyben a mese világából a gyermekek saját világukig jutnak el. Az utazás minden állomáshoz játékok és dallamok tartoznak, a játékok összhangban vannak a zeneművekkel.

A játékokat a szülők is játszhatják gyermekeikkel együtt. Az önálló részvétel a gyermekek életkorától függ. Egészen kis gyermekek (csecsemők) is részt vehetnek a foglalkozáson.
A foglalkozásokat egy három-fős társulat tartja: Takáts Rita drámapedagógus, Pálhegyi Máté fuvola- és Pintér Ágnes hárfaművész.

A program lehetővé teszi, hogy a komolyzene a játékon keresztül, észrevétlenül kerüljön be a kisgyermekes családok életébe, ezáltal keltve fel az érdeklődést az igényes zenehallgatásra, és a Zene nyelvének megértésére.

Gyertek el!
katáng Creative Commons License 2005.11.04 0 0 717

Kedves Judit!

 

Köszi a válaszokat Neked és a többieknek! Tudom, hogy aggresszió témában már adtál korábban tanácsot, át is olvastam az akkori leveleiteket, de azért kérdeznék.

A barátnőm másfél éves kisfia, aki nagyon okos (már beszél!!!) és érdeklődő baba, ha valamit nem engednek meg neki, üti-vágja az anyukáját, de elég rendesen. Nagyon nehéz elterelni a figyelmét arról, amit akar, és ha egy ideig sikerül is, emlékszik a dologra és visszatér hozzá. A barátnőm már mindent kipróbált, de nem használt semmi, pl. átölelte, lefogta, hogy ne tudjon ütni - akkor a gyerek ütött tovább, mikor elengedte. Elmagyarázta, hogy nem szabad - nem használt. Mutatta, hogy fáj neki, hogy "anya sír"- nem használt. Végül azt találta ki, hogy ilyenkor pár percre kimegy és egyedül hagyja a gyereket és ezt többször megcsinálta. Most lelkifurdalása van, mert a baba többször felsírt éjjelente, hogy "anya elmegy". Szóval azt gondolja, elszúrta. Nem tudok neki tanácsot adni, mert én is ezt csináltam volna a helyében.

Az a furcsa, hogy a kisfiú másokkal egyáltalán nem aggresszív, pl. a kislányommal is simán egymás mellett játszanak, néha "ismerkednek". Csak az anyukájával szemben csinálja.  Másrészt a barátnőmék családja kiegyensúlyozott, mindenük a gyerek, az apuka is sokat törődik vele. Biztos, hogy ők nem bántották a babát, nem tőlük tanulta. Ráadásul abszolút nem "érdemlik meg", mert olyan jó szülők, hogy pl. amíg a baba nem alszik egyáltalán nem (!) néznek tévét, ne lásson aggressziót vagy hülyeségeket a gyerek. (Ezt én például nem bírnám ki...) Nekik is azt ajánlanád, hogy vezessék le a feszkót, bírkózzanak minél többet különben? Mit lehet ilyenkor tanácsolni?

Előre is köszi a választ: Kati

 

Sony Creative Commons License 2005.10.26 0 0 716

Kedves Judit!

 

Hát, a játszótéri közösségbe úgy belepottyantunk. Körbejártuk a környék játszótereit, és a legszimpatikusabbnál ott ragadtunk. Írtam már, milyen mókás a helyzet most? Nyáron mindenki eltűnt, az egész csapat, én is ritkán jártam ki, mert a terhesség első három hónapján nagyon fáradt voltam. Na most kiderült, hogy mindenki terhes :) Tavasszal jön az utánpótlás :)

Egyébként Irigyék szerencsére itt nincsenek, azt máshol láttam, ki is akasztott rendesen. De volt más döbbenetes kalandom is így a játszótereken, nagyon jó hely arra, hogy különböző kultúrákkal, sorsokkal szembesüljön az ember, izgalmas, bár néha lesújtó élmény. Én nagyon sokat tanultam belőlük, pedig eddig sem jártam csukott szemmel a világban.

Biztos nem jó egyébként Irigyék gyerekének lenni, bár azt hiszem, számára ez nem tűnik fel, sőt, talán még a szülői megbízhatóság jelképeként is felfoghatja, ha a mamas mindig segít.

 

Az altatásnál ma azt próbáltam ki, hogy a délutáni alvást kihagytam. El is aludt este, mint a kisangyal, 5 perc alatt! Azt hiszem, azt csinálom majd, hogy nem altatom délután, így este biztosan fáradt lesz, így nyitott az alvásra, és így lesz esélyem arra, hogy kialakítsak valami szokást, amivel délután is próbálkozhatok. Azért ez izgalmas dolog :)

Egyébként azért szeretnék valami jó módszert, mert nálam sajnos nem működött jól a dolog. Az esti merengés még csak hagyján volt, de ez együtt járt azzal, hogy reggel nagyon nem tudtam felkelni, és a délelőttök első felében használhatatlan voltam. Ami azt jelenti, hogy még a reggeli sem csúszott le, és amikortól meg mertem tenni (ach, a pofátlan kamaszkor :), végigaludtam az első és második órát. Na most a babán ugyanezeket a jeleket látom. Nem reggelizik, és 10 óráig csak épp létezik. Akkor is, ha véletlenül sikerül 8-9 körül elaltani! És bár nekem a tananyaggal nem volt problémám, meg szeretném őt kímélni a bosszúszomjas tanerők gonosz trükköcskéitől :) Nem, egyébként komolyabban. Azért szeretném megtanítani jól aludni, mert én még most sem tudok, és kifejezetten irigylem azokat, akik az ágyba kerülés után pár perccel már húzzák a lóbőrt :)

 

Sony

Előzmény: Regős Judit (715)
Regős Judit Creative Commons License 2005.10.25 0 0 715
Kedves Sony!

Gratulálok a kis játszótéri közösségetekhez! Azt hiszem így működik a gyakorlatban az, amit én szakmai oldalról közelítettem meg, hogy a szülők feladata segíteni a gyerekeket eligazodni a kapcsolatok ingoványos terepén. Ennek pedíg első epizódja a játszótéri - add ide, nem adom, kérem, tessék, itt van helyette ez stb.- kommunikációknál kezdődik. A szülőknek kell eldönteniük, hog mikor lépnek közbe, és persze azt is, hogy hogyan. De a legfontosabb, hogy sose felejtsük el, hogy saját mintánkon keresztül tanítunk a legtöbbet. Sokszor észre sem vesszük, hogy mennyit. Pl. tegnap a kislányom éppen az egyetlen használható rúzsomat kente fel, egyenletesen az arca egész területére, és amiIkor ezt észrevettem, dúvadként téptem ki a kezéből a rúzst, az az enyém felkiáltással. Mondanom sem kell, hogy pár perc elteltével ő ugyanígy tett, amikor a kistesója hozzáért a macijához. Ez a kis epizód is azt bizonyítja, hogy a szülő minden cselekedetével tanít is egyben, és ez nagy felelőség!
Szerintem a többi anyuka és gyerek majd megoldja, hogy "Irigyék", vagy ne hozzák le a tabu játékaikat, vagy adják kölcsön másnak is, de az biztos, hogy nem lennék a gyereke helyében! Szerinted?

A hamar lefektetés témában, sajnos nem tudok valami ütős kis technikával szolgálni. Főleg azért, mert nem igazán hiszek bennük. Szerintem ezek a technikák, arra jók, hogy akik alkalmazzák őket, saját magukat bizonyítsák, azzal, hogy más is követi a példájukat. Szerintem itt is a családi működést, a körülményeket, és a gyerekek egyéni különbségeit kell összeegyeztetni a fejlőéslélektani lépcsőkkel, és a gyerekek bilológiai alvásszükségletével. Ezen azt értem, hogy, ahol (mint nálunk is), viszonylag későn érünk haza, de reggel egyenlőre nem kell túl korán kelnünk, ott természetesen nincs azzal semmi baj, ha eltolódik a lefektetés ideje. Ez nyilván meg fog változni, ha a gyerekek óvodába, suliba fognak járni, de akkor a késői hazajárásokon is változtatni kell valamelyest.


Szerintem ugyanúgy,mint a fogmosásnál, ha nem fogod feladanak tekinteni az esti lefektetést, az is olajozottabban fog működni, és látod azzal sincs baj, ha a gyerek még egy kicsit figyeli a beszűrődő neszeket a fényeket, mint tetted Te , amikor kicsi voltál, elalvás előtt!

üdv: Judit
Előzmény: Sony (713)
Regős Judit Creative Commons License 2005.10.24 0 0 714

Kedves Tádé!

 

Maximálisan egyet értek Zoéval! A mese tulajdonképpen a gyerekek szellemi tápláléka. És ebben is ugyanúgy, mint az ételben vannak egészséges, testet-lelket fejlesztő mesék, és persze vannak káros megbetegítő mesék is. Az is fontos, hogy milyen korban, milyen mesével, szellemi táplálékkal "etetjük" a gyerekeinket. Az első három évben az egyszerű mesék a hasznosak (amiket Zoé is irt). A fontos az, hogy a gyerek azonosulni tudjon a főszereplővel. Akár a saját életét is elmesélhetjük neki, más névvel, hogy egy kis un. szereptávolságot tudjon tartani. Ez segít neki abban, hogy egy kicsit távolabbról élje át újra a vele történteket, s feldolgozhassa azokat. Pl. Kata mamája egyszer elment vásárolni, de sietett haza, és Katára addíg az apukája vigyázott. Kata nagyon aranyos kislány volt, nem, sírt, sokat játszott az apukájával, és mindenki nagyon boldog volt, amikor a mami végül haza jött. stb. Az ilyesmi mesék arra is jók, hogy támpontot adjanak a gyereknek, hogy pl. anyu haza jön, és nem kell sírni stb. Ezen kívűl feloldja a gyerek szorongását, amit ő még nem tud kifejezni, csak átélte, akkor, amikor az anyukája elment vásárolni. Ezért jók a Mazsola és Tádé mesék, mert általában ilyen alap szituációkat dolgoz fel. Teljesen egyet értek Zoéval abban is, hogy a legjobb, ha mesét olvasunk a gyerekeknek, de van olyan szituáció, hogy az ember már hulla fáradt és jól jön egy kis segítség, amit akár egy hasznos mesefilm is jelenthet. Ilyen szempontból, még tudom ajánlani pl. a Lolka Bolkát,a Futrinka utcát, a Kis Vakondot. Három éves kor körül, amikor a gyerekek már egyre jobban érzik, hogy ők nem azonosak a szüleikkel, főleg az anyukájukkal, már el lehet kezdeni a Hófehérke és a hét törpét és más boszis mesét mesélni. Kb 3 éves kor körül jelentkezik az un. dackorszak, ami nagy vonalakban arról szól, hogy a gyerek saját magát a szüleitől, azok egyes cselekedeteire adott igenléseiből, vagy tiltásaiból kezdi meghatározni. Viszont, ha korlátozással találkozik, akkor az természetesen nem tetszik neki, főleg akkor nem, ha azt az imádott anyukájától, vagy apukájától kapja. Ezért sokszor haragot érez az anyukájával kapcsolatban, ez viszont szorongással tölti el, hiszen ugyanakkor a szeretetétől függ a létezése. Ez a feszültség csökken benne, ha kihelyezheti a haragját a csúnya, és gonosz boszorkányra, aki végül elnyeri méltó büntetését, és győz a jóságos Hófehérke, aki eleinte szintén az anyukája. Leegyszerűsítve ez azt jelenti, hogy, mégis csak szerethető a mami.

Ahogy Zoé is írja, a tiszta vezetésű Grimm mesékkel nincs is semmi baj. Persze nem jó ezeket este mesélni, mert túlságosan közelről érintik a gyerekeket. Kutatások bizonyítják, hogy azok a gyerekek akiknek soha nem meséltek Grimm meséket nem szoronganak kevésbé. Sőt! De a meséket is felnőttek írják, sokszor sajnos olyanok, akik a gyermeklélektannal, még messziről sem találkoztak!

 

üdv: Judit

Előzmény: tade2 (711)
Sony Creative Commons License 2005.10.23 0 0 713

Sziasztok!

 

És mit szóltok kedvenc klasszikus tolvajdalunkhoz, az 'Én elmentem a vásárba' kezdetűhöz? :)

Én a TV macival jártam úgy a minap, mint Tade. Mi sem nézünk nagyon TV-t, de amikor észrevettem, hogy van igazi fogmosós TV maci, úgy gondoltam a babának is látni kell. Utána viszont egy totál frász mese következett, egy kisfiúról, aki mindenféle gonosz, csúnya, irigy dolgot tesz meg egy kislányért, és a végén persze elnyeri jutalmát. Brrr. Inkább gyorsan elfelejtettük az egészet.

 

Egyébként képzeld Judit, a fogmosásnál az jött be, hogy a baba a kád szélén 'tipp-tapp-ol' (sétálgat), és a fogkefe tündér megmossa a fogát. Ehhez a művelethez persze mindenkire szükség van, így nagy családi fogmosás lett belőle. Ma már nem mászott fel a kád szélére, hanem mellette állva nyitotta a száját, hogy jöhet a fogmosás.

 

A játszótér nálunk inkább közösségként működik. Minden anyuka visz magával koncot (amivel minden gyerek szívesen játszik), és ami éppen nem kell a tulajdonosnak, az szabad préda. Ha mégis visszakéri, az anyukák intézkednek, visszakérik a babától, vagy elérik, hogy maguk adják oda. Én például el szoktam neki magyarázni, a másiknak mennyire fontos az a játék, és hogy örömet szerezne, ha visszaadná - kb. 80% eséllyel bejön. A maradék esetekben még megtörténhet, hogy közben a másik anyuka lebeszélte a gyerekét éppen arról a játékról, vagy mivel értelmetlennek találja a ragaszkodást (mert mondjuk még 3 ugyanolyan lapát van a homokozóban), int, hogy hagyjuk a gyerekekre, intézzék el maguk között. Végső esetben pedig azt csinálom, hogy kitalálok egy jó játékot, amivel többen játszhatnak, és úgyis mindketten elfelejtik a vita tárgyát (legutóbb például gesztenyekígyót készítettünk - én építettem, ők hozták a gesztenyéket, utána pedig ők is építették, a vita tárgyát képező vödör pedig ott árválkodott a homokozó szélén :)

Én nem tudom, de ezt másnak érzem, mint egy buszt, inkább olyan, mint egy tábor, ahol viszont természetes, hogy az emberek ezt-azt kölcsönkérnek, kölcsönadnak. Persze játszótere válogatja.

Jajj, annyira aranyosak, ahogy udvariaskodnak egymással! :) Jól megy nekik a tessék, a kérem szépen, a köszönöm (és a köszi).

Szerintem hasznosabb, mintha a játszótéren a mutizást és az irigykedést tanulnák meg, márpedig ha mindig megvédenénk őket, soha nem tanulnák meg, hogy amit semmiképp nem akarnak kölcsönadni, azzal játszanak otthon, és hogy védjék majd meg, illetve hogy érvényesítsék az érdekeiket, ha anyuka-mentes közösségbe kerülnek.

Még annyi, hogy a 'szent' alvósállatok, kedvencek azért kivételt képznek, ők természetesen nem számítanak szabad prédának - de ezt valahogy simán elfogadják...

 

Csak egy kérdésem lenne még: mi a véleményetek azokról a helyzetekről, amikor egy anyuka (és na jó, a gyerek) levisz a játszótérre valami hiper-szuper gyerekvonzó csodát (atomrózsaszín babakocsit Götz babával...), és senkinek sem adja oda? Vagy odaadja készségesen, és utána engedi a gyerekének, hogy durván visszavegye, mondván, tudta, hogy ez lesz, de hát mégis az övé. És ha kiülnek piknikezni a játszótér kellős közepére, rengeteg kis süti-csodával, de elhajtanak minden odatévedő gyereket? Vagy az anyuka szenvtelen arccal tűri, hogy a gyereke tőle két méterre ellökje az enyémet? Járunk mi néha más játszótérre is...

 

Na azt hiszem, már nekem is túl későn van :)

 

Sony

 

Ui: Még egy utolsó kérdés: van tippetek, hogy altassam el _meggyőződéssel_ korán a babát, de legalább idejében, ha pontosan emlékszem arra, én mennyi időt töltöttem ébren az ágyban, a fényeket és az átszűrődő zajokat figyelve? És ha tudom, hogy úgy igazán mindig esténként fejlődik, legalábbis akkor mutatja be, mit tud. A rajtam edződött anyukám szerint ébresszem korábban, akkor majd beájul az ágyba, de ez neki sem jött be annak idején, csak épp ezt nem tudja :) Ezzel kizárólag azt érte el, hogy a normális, természettől adódó alvásciklusom idején álmosan tántorogtam... Kb. hajnali fél 10-ig :) Biztos van valami jó módszer, ugye, ugye?!

Zoe21 Creative Commons License 2005.10.22 0 0 712

Szia!

 

Óvónéniként azt mondom, inkább meséljetek neki i Ti, mint nézze a TV-t. Nem csak azért, mert sokszor nem túl szerencsés képek jelennek meg ott, hanem azért is, mert a Tv sémákat közöl a gyereknek (vagyis nem használja a fantáziáját, hogy lképzelje, mikor mi is történik), ráadásul egy szóbeli mese közben lehet kérdezni (ha pl. nem ért valamit, vagy úgy gondolod, hogy még kicsi és egy-egy szót, kifejezést nem ért, érdemes rákérdezni, ne maradjanak üres foltok). Amúgy a 3,5 éveseknek nme minden magyar népmese való még, elsősorban az egyszerű láncmesék (kóró és a kismadár, nyualcska csengője pl), ill. az egyszerű történetű mesék valók. Nem azért, mert nem érti a másikat, egyszerűen nem úgy jár még az agya, így ha mesélsz neki vagy lát egy Mátyás királyosat vagy királylányosat még valószínű, hogy nem úgy áll hozzá, mint egy 5-6 éves, akinek az agya már több információval van tele, így másképp értékeli azokat a meséket. Semmiről nem marad le, ha a Tádénál maradsz, meg az egyszerű meséknél. Sőt, azt is szeretik, ha közösen mesélhetnek anyuval, apuval. (imádják a kicsik az olyan mesét, amiben nem szó szerint, de felismerhetően ők szerepelnek: mese a kicsi nyúlról pl, aki ma oviban járt stb...napi eseményekről szólva.)

 

Amúgy a mesét nem kell megmagyarázni egy gyereknek, ha sokat kérdez róla, ez mi, az mi valószínűleg nem neki való a mese, és nem érti. Egy mese egy gyerek számára a saját korosztályának megfelelően egyáltalán nem szorul magyarázatra, és nem is kell. Legfeljebb a végén a csattanóra rákérdez az ember, de az egész mesét nem kell megmagyarázni, főleg azt nem, hogy ez csak mese, nem igaz...egy gyerek pontosan tudja, mi a valóság, és mi nem az onnantól kezdve, hogy elkezd olyan játékot játszani, amikor pl nyitja a tenyerét és azt mondja: nézd anya, egy pillangó! - holott semmi nincs benne.

 

Zoé

Előzmény: tade2 (711)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!