Keresés

Részletes keresés

barnetto Creative Commons License 2002.05.11 0 0 149
ötezer valamennyi a vízvizsgálat, lehet, hogy nem fix az ár.
Előzmény: Tozatu (148)
Tozatu Creative Commons License 2002.05.10 0 0 148
Kösz,a csapvizet tudom milyen,kemény a javából.A kutat mennyiért vizsgálják?
Előzmény: Frint (147)
Frint Creative Commons License 2002.05.10 0 0 147
Pontosítsunk: ahol a csapvíz lágy, vagyis a benne oldott ásványi só mennyiségének német kenénységi fokban kifejezett értéke alacsony, ott vélhetően a fúrott/ásott kút vize is az lesz. Nagy különbség van persze az egyes víznyerő rétegek vize között, lehet, hogy mélyebbről oldott sóban gazdagabb gazdagabb víz jön, de biztosan tisztább, akár iható víz. A helyi Vízműveknél bővebb információt kaphatsz, a kutad vizét a Növényegészségügyi Állomáson bemérik.
Előzmény: Tozatu (146)
Tozatu Creative Commons License 2002.05.09 0 0 146
No,mindig tanul az ember,azt hittem a kút vize lágy.Nálunk eléggé vasas,befog mindent.
Előzmény: outdownS (144)
Frint Creative Commons License 2002.05.08 0 0 145
Remélem...bár a teljes komposztálódási idő 2 év. A tűleveles ág kb. 2 köbméternyi...amire áthordom a szomszédból elmegy tőle a kedvem :)
Lehet a fúrott kutak vizét "szelidíteni" méghozzá salétromsavval, ami kalciumnitrátot hoz létre a mészsóból, ez utóbbit műtrágyaként fel tudják venni a növények. Egy nagybani fóliásnál már láttam ilyen rendszert működni lehet, hogy 1x én is megpróbálom. A szűrés nem ügy, lábszelepszűrőm van, de fent is lehet tovább szűrni, ha mikrofúvókákat használunk. Frint
Előzmény: outdownS (144)
outdownS Creative Commons License 2002.05.03 0 0 144
Fenyőtűlevéltől állítólag csodálatos szamóca-aromája lesz az epernek. Próbáld ki, igaz-e!

A kút vizét nem lehetne szűrni-lágyítani? Láttam valami ilyesmit, ami a vízvezetékre szerelhető, de még nem vagyok eléggé tájékozott.

Előzmény: Frint (143)
Frint Creative Commons License 2002.05.03 0 0 143
Az előző fóliasátorban még nem figyeltem ennyire ezekre a folyamatokra, de ha jól emlékszem, az illat ott is folyamatosan alakult ki. Próbálok azzal is segíteni a talajnak, hogy esővízzel locsolok és nem a magas sótartalmú fúrott kútból jövő rétegvízzel.
A hétvégén a szomszédom kivág két hatalmas lucfenyőt, a kis ágakból hozok át a komposzttárolómba,(nejem lehet, hogy kivág vele együtt...)mert a fenyőtűlevél komposzt csodálatos gyógyszere a szikesedésre hajló alföldi talajoknak. Egy év alatt egész jól összeérik, és a fóliasátor alá is jutna belőle.
Előzmény: outdownS (142)
outdownS Creative Commons License 2002.05.02 0 0 142
Érdekes ez a "másfajta élet". Ha jól tudom eddig is fóliáztál. Korábban nem tapasztaltál ilyen átalakulást? Vagy itt eleve más volt a talaj - vagy másképp készítetted elő? Miután nem "szagról", hanem "illatról" írsz, úgy képzelem a talajlakó mikroorganizmusok és gombák szaporodnak szorgalmasan, (ők adják a föld kellemes illatát eső után is).
Előzmény: Frint (141)
Frint Creative Commons License 2002.05.02 0 0 141
Bizony, a TERMÉSZET időnként csodákat tud művelni...a tarlóégetés - bár nem EU kompatibilis - bevált és elterjedt eljárás a földtulajdonosok körében. A hamu remek kálium utánpótlás a talajnak.
Érdekes jelenségnek vagyok tanúja, az új helyen felállított fóliasátramban az állandó magas páratartalom és hőmérséklet hatására egy "másfajta élet" alakul ki, jobban nem tudom megfogalmazni ezt, de a talaj állaga, illata(!) folyamatosan változik, alakul. Frint
Előzmény: outdownS (140)
outdownS Creative Commons License 2002.05.02 0 0 140
Láttam egyszer egy műsort Ausztráliáról - ott gyakori a bozóttűz természetes okokból is - a növényzet annyira alkalmazkodott hozzá, hogy állítólag direkt jót tesz.

A tűz olyan gyorsan végigszalad, hogy annak, ami a felszín alatt bújik, nem tesz kárt, a hamu trágyázza a talajt, a felszabadult helyen az új növények élettérhez jutnak. Mifelénk a vasutat kísérő gaz- és kosztenger megregulázásának ez az egyetlen módja.

Előzmény: Joka (139)
Joka Creative Commons License 2002.05.02 0 0 139
Képzeljétek, tegnap továbbképzést kaptam "filozófiából". Azt láttam, hogy a korábban leégetett szörnyű szürke hamurengeteg egyszercsak kizöldült. A sok eső kiajavította a sebet. Nagyon erős a természetben az élni-akarás, életben-maradni tudás, az elkövetett tettek nem biztos, hogy végleges következményekkel járnak, ha csak kis területre korlátozódnak. Lehet, hogy direkt jó is volt a tűz??
Előzmény: Joka (133)
Tozatu Creative Commons License 2002.04.26 0 0 138
Nekem meg magas sok minden.A nagyobbik fiam most tanulja a suliban ezeket,igyekszik mindent átvariálni a gépen,hiába kérem,hogy legyen tekintettel maradi ősére.
Előzmény: outdownS (137)
outdownS Creative Commons License 2002.04.24 0 0 137
Mindig is szerettem a színeket! Csak általában lusta vagyok a html-macerához.
Előzmény: Tozatu (136)
Tozatu Creative Commons License 2002.04.24 0 0 136
Hurrá,itt a tavasz,mert kizöldültél!
Előzmény: outdownS (135)
outdownS Creative Commons License 2002.04.24 0 0 135
Ququcs! Amit kérdezel, nem hülyeség, hanem zöldtrágya. Valami pillangós-féle volna jó - talán lucerna? Nitrogéngyűjtő, és jó mélyen gyökerezik. Olvastam olyanról, hogy zab-bükköny keverék, de nem próbáltam. Persze ezzel egy életre nem oldja meg a talaj tápanyagellátását, de ott, ahol később füvet akar, talán elég lesz. Veteményesben - ha elég nagy a terület - negyedét vagy harmadát mindig hagyja meg zöldtrágyának (Minden évben másik darabot.) Ezt manapság vetésforgónak nevezik. Régen ugar néven hagyták a földet pihenni, elgazosodni. A gazok pedig tulajdonképpen gyógynövények, a talajnak is jót tesznek. (Csak nem kell megvárni, míg magot érlelnek.) Tehát egy darabka vadvirágos rét is lehetne.
Előzmény: Törölt nick (134)
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.24 0 0 134
Egyik barátomnak van homokos terület a kertjében, és szeretne oda növényeket, de túl sok földet nem lenne jó ráhordani a magasság miatt.
Az meg, hogy elvitetni+hozatni nem olcsó dolog.
Valamiféle növényekkel nem lehet feltöretni, hogy utána már gyep vagy zöldség is jól teremjen benne?
Olyasmire gondolok, hogy valami igénytelen, gyorsan növő növényt ültetni, amikor kell, kaszálni, és rajta hagyni, vagy bekapálni.
Bocs, ha hülyeséget kérdeztem. :-)
Joka Creative Commons License 2002.04.09 0 0 133
Bummm!! Én jól félreértettelek akkor. Bocs! Biztos azért gondoltam a tűz szó olvasásakor rögtön az egybefüggő nagyobb terület leégetésére - még csak nem is tarló -, mert pont előtte láttam meg egy a szomszédom művét.
Előzmény: tibor0322 (132)
tibor0322 Creative Commons License 2002.04.09 0 0 132
Én meg nem tarlóégetésre gondoltam, hanem egy helyre összehordott szemét égetésére (amit tudtommal hivatalosan egy arra kialakított edényben (hordó) lenne szabad csak elvégezni)
Előzmény: Joka (131)
Joka Creative Commons License 2002.04.09 0 0 131
Én arra gondoltam, hogy mindent kiírt, vagyis nem csak az általunk gyomnövénynek tartott növényeket, hanem minden növényt, minden állatkát és a talaj felső rétegében minden hasznos talajlakót. A füst az nem igazán veszedelmes környezetszennyezés szerintem, de a tűz talán sokkal többet árt, mint használ.
Nálunk az egyik szomszédom is leégetett mindent, kb 6000 m2 teljesen szürke-fekete hamu. Szerintem elég borzasztóan néz ki. Ha belegondolok, hogy nálam közben szépen növögetnek a kosborok, a százszorszépek, az ibolya, a vadszeder, meg mindenféle, általam még nem pontosan ismert növény!?!
Előzmény: tibor0322 (130)
tibor0322 Creative Commons License 2002.04.08 0 0 130
> A tűz nem károsít többet, mint amit segít?
1. A tűzben jó eséllyel minden elég, tehát a károsítással segít :)
2. Az égetés évente max. 3-4 alkalom. Nem olyan régen még iszapszénnel fűtöttünk (most már csak fával rásegítésként a gázra), szerintem az nagyobb környezetszennyezés, mint a gaz égetése (ha erre gondoltál)
3. Szárazságban szabadban gyakran tilos az égetés, de ezt a környék felgyújtása miatti félelem, nem a k.szennyezés miatti aggódás teszi.
(Ha most cinikus lennék, akkor azt mondanám: "Hogy jövünk mi ahhoz, hogy ártani tudjunk a természetnek? Legfeljebb a magunk (gyermekeink) számára tesszük lakhatatlanná a környezetünket." :( )
Előzmény: Joka (128)
zizzz Creative Commons License 2002.04.05 0 0 129
Sziasztok,

A tyúkhúr és a csalán köszöni érdeklődésed, OutdownS, mindketten jól vannak, szépen fejlődnek a tavaszi napsütésben, a telek ugyanis full napsütést kap reggeltől estig, minden irányból. Igen, tudok a jelzőnövényekről, épp ezért azonosítom a gyomokat. Egyébként azt már kikutattam, hogy a Gödöllői dombság futóhomokja enyhén savanyú. Évi napfénytartam 2000 ó. Csapadék évi 557 mm, ami főleg ápr-máj.-ban esik utána nyáron általában szomjazik a táj. (Locsolni fogok tudni, de lehet, hogy nem fúrt kútból, mert min. 20 méter lefele, az mind homok.) Bocs, de annyira belemélyedtem ezek tanulmányozásába, hogy szinte az evésről is elfeledkezem. De visszatérve az én kis dudváimhoz, vígan tenyészik nálam a ligetszépe, a laboda, a cickafark, a vérehulló fecskefű, a lándzsás útifű, a tarack, a perje. Azt is tudom, hogy a Matricum (Ősmátra) flóravidékhez tartozunk. Nálunk találkozik az Alföld és a Mátra, ezért gazdag a terület flórája (magyarul: innen is, onnan is jön a gaz, hehe)))). Arra emlékszem, hogy a hasonló nyírségi talajon Nagyapám pétisózott (ezt nekem talán eleinte nem nagyon kell a sok nitrogén miatt) és meszet locsolt.
MOst egyfolytában azt tervezem egyábként, hogy hova milyen növény fogok ültetni, hogy szép is, jó is legyen. Lesznek szárazon rakott kőfalak, mert az északi oldalról szomszédos telek kb. 1,5-2 méterrel magasabban van + a telek keleti vége is ennyivel magasabban van mint a közepe, ill. a nyugati vége. (jó kis hosszú-keskeny homokozó). A kerítésnél meredek lejtő, a kerten belül pedig teraszos szintkialakítást tervezek (az emberem még nem sejti a rá váró lapátolás-talicskázás mennyiségét). A lejtők aljába tervezem a vízigényesebbeket (azt olvastam valahol, hogy ezzel a módszerrel az évi csapadék mennyiségnél akár 40-50%-kal(???) több nedvességet biztosítunk a növényeknek). A brutálszáraz, nehezen öntözhető részekre pedig majd a félsivatagi körülményeket is jól tűrő növényeket tervezem. Ha van ezekre javaslatotok, igazán örömmel fogadnám őket. (Ja, kutyatűrő növények előnyben. A kert ura egy csodaszép, kicsit dagi angol szetter lesz.) Köszönöm, és most készülök a Nagy Hétvégi Dudvapusztító Akcióra. Ha utána bevetem napraforgóval, az kinyírja a gazokat, vagy nem? Jó hétvégét mindenkinek, zizzz

Előzmény: outdownS (126)
Joka Creative Commons License 2002.04.05 0 0 128
Engem is nagyon érdekelne az a termesztőoszlop!?!
A tűz nem károsít többet, mint amit segít?
Előzmény: Frint (122)
pireisz Creative Commons License 2002.04.05 0 0 127
Helló Frint! Ezt a termesztőoszlop dolog nagyon érdekelne! Én tavaly egy régi vasvázat, amiben nagy üvegdemizsont tartottak kibéleltem nylonnal és teleraktam földdel, oldalt lyukakat vágtam bele és ide ültettem a verbénákat és petúniákat. Nagyon nehéz volt beledugdosni, mivel már tele volt földdel, de nem tudtam kiönteni, mert rettenetesen nehéz volt. Viszont igen szépen virágoztak a verbénák.
Előzmény: Frint (122)
outdownS Creative Commons License 2002.04.04 0 0 126
Zizzzz! A csattanó maszlag az jó (na nem emberi fogyasztásra), hanem azt jelzi, nitrogénben gazdag a talaj. Tyúkhúrod nincs esetleg? Csalán?

Öntözni lesz mivel?

Előzmény: zizzz (123)
outdownS Creative Commons License 2002.04.04 0 0 125
Most nekem sem volt kedvem a kertben dolgozni ebben a szeles időben, ezért csak olvasgattam. De nekem már van egy őszel berakott, beoltott, meg egy megkezdett tavaszi komposztom, én ráérek. Hogy Neked mikor lesz kész, ha csak elmélkedsz rajta....

(-:)

Előzmény: Törölt nick (121)
Tozatu Creative Commons License 2002.04.03 0 0 124
És Zizzzzzz,más gyomot nem ismersz,mert egyesek jelzőnövényként is szuperálnak.Nagyapámék földje is homokos volt,mégis megtermelt mindent.
Előzmény: zizzz (123)
zizzz Creative Commons License 2002.04.03 0 0 123
Sziasztok,

Sajnos nem raktam el az oldalt a könyvjelzőbe, de majd ha lesz időm előkutatom. Viszont a hétvégén rájöttem, hogy van csattanó maszlagom is! Rettenetesen mérgező, 20 mag elfogyasztása halálos. Sajnos ki kell pusztítani, pedig nagyon szép ám! Tanácsokat megfogadom, köszönöm mindenkinek. Egyébként behatóan tanulmányoztam húsvétkor a nyírségi talajt, és pont olyan, mint a mogyoródi. Merthogy ott van a homokozónk. Pont ugyanazok a gyomnövények vannak. A nyírségi felmenőim pedig eléggé jártasak a kertművelésben. Sőt, kiderült, hogy jó fej mogyoródon a szomszéd bácsi, aki többszáz ölön kerészkedik húsz éve. Egészen jól alakulnak a dolgok. És, ha minden kötél szakad, építek homokvárat. zizzz

Előzmény: outdownS (120)
Frint Creative Commons License 2002.04.03 0 0 122
Sziasztok!
Elmentem 1 hétre tanulni, vizsgázni - hát nem teleírjátok a topicot? :)))
Örülök, hogy sokakat érdekel a téma.
Az a bizonyos mésznitrát az a Kalciumnitrát. 2 kg-os zacskóban lehet kapni, fehér színű granulátum, vízben tökéletesen oldódó kítűnő lomb és műtrágya. Üvegházi minőségben árulják, elérhető áron. Én előírt töménységben a paprika+paradicsompalánták intenzív növekedésekor használom, töményen biztosan sokmindent kiéget,de gyommagvak ellen használjatok tüzet. Tuti biztos tipp, sokezer éve működik, garantáltan bio. ( a tyúkhúr magja 50 évig is megőrzi a csíraképességét, a tarackok akár 15 év(!) szárazság után is képesek életre kelni.)
A legegyszerűbb, legnagyszerűbb és legszebb komposztálóról már sokszor írtam: ez a termesztőoszlop, aki 1x kipróbálja garantáltan beleszerelmesedik. A biokertészek könyvéből bárkinek szívesen eküldök komposztálással kapcsolatos szakanyagot, az indexes postafiókom még nem működik, de a banhegyil@lab.hu címem OK.
Törölt nick Creative Commons License 2002.04.02 0 0 121
Kedves Kileso!
Nekem tobb konyvem is irja ezt a bizonyos specialis mesznitratot, amit a komposztra kell szorni.
Ha fontos, megnezem, hogy pontosan mely konyvek, most atneztem tobbet is a komposztalas miatt.
Előzmény: outdownS (119)
outdownS Creative Commons License 2002.04.02 0 0 120
Kedves zizzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz!

Nekem sem jön be az oldal. Mindenesetre a kert nagyját füvesítsd be, még ha csak ideiglenesen is, az védi és javítja a talajt, amíg kialakítod a végleges tervet. Ahol a fű fölöslegessé válik, csak kiemeled gyeptéglaként, és ha szőrével lefelé összerakod, jó föld érik belőle.

Előzmény: zizzz (116)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!