Keresés

Részletes keresés

ezerkilenszaznyolcvannegy Creative Commons License 2004.04.01 0 0 141

http://smalley.rice.edu/Presentations/Transcript%20MIT%20Forum%20Matt%20Simmons.doc


Végigolvastam.  Matt Simmons most is igazat szólt, de már ismerjük a problémát.  A megoldáson is kellene gondolkozni.
Egy kicsit jobban körülnéztem a honlapon, és rájöttem, hogy szerencsére olyan is akad, aki ezen gondolkozik.  Éppenséggel a honlap gazdája:

Richard E. Smalley

Felvettem az értelmes emberek listájára :))


Már egy 1995-ben tartott előadásában jelezte a problémákat:

"Nanotechnology and the Next 50 Years". A colloquium Professor Smalley presented to the University of Dallas Board on December 7, 1995.


Továbbá igen figyelemre méltó Smalley professzor előadása, amely 2003 januárjában, Matt Simmons prezentációja után hangzott el:

"Nanotechnology, Energy and People."
Professor Richard Smalley Presentation (
PPT, PDF, DOC (full transcription))

2003 Szeptember 23-án megismételte többé-kevésbé ugyanazt az előadást, és ezt videjón is meg lehet tekinteni:

Columbia University Nanoscale Science and Engineering Center presents "Our Energy Challege" September 23, 2003

"Our Energy Challenge" Windows Media Video (100k)
"Our Energy Challenge" Windows Media Video (300k)


Szemelvények az előadásból:


1. Probléma: A népesség növekedése 2050-ig, különböző szcenáriók szerint.  2003-ban van 6,3 milliárd ember, 2050-re 8..10 milliárd valószínűsíthető.



2. Probléma.  Próbáljuk megmondani, hogy melyek a legnagyobb veszélyek amelyek az emberiségre leselkednek 2050-ig?  Az Energiahiány a legnagyobb gond.  Érdekes módon ha sikerülne megoldani az Energiaproblémát, akkor a többi (víz, kaja, környezet...stb) szintén megoldódna.  Egy kivétel van: a népesség.  Ez is egy olyan, paraméter, ami megoldaná a gondokat.  Ha kb 1 milliárd ember lenne a Földön, és tartaná az emberiség ezt a lélekszámot, akkor ez is megoldaná a problémák nagy részét - de ez is csak azért tudná megoldani a problémákat, mert kevesebb ember kevesebb energiát igényel, és az 1 milliárd az a lélekszám, ami lehetővé teszi a Földön a fenntartható fejlődést - legalábbis a jelenlegi tudásunk szerint.



3. Probléma.  Az energia forrás százalékos megoszlása 2003-ban: Olaj 35%, Szén 25%, Gáz 22%.  Energiaigény 210 M BOE (Million Barrel of Oil Equivalent), azaz naponta 210 millió hordó olajjal egyenértékű energiát használunk, ezek nagy része foszilis tüzelőanyagok elégetéséből származik.  Más szóval kifejezve 2003-ban az emberiség teljesítményfelvétele 14 TW (1 TeraWatt = 1000 GigaWatt = 1.000.000 MegaWatt = 1.000.000.000 kiloWatt ).  Amennyiben többé kevésbé tartjuk a mai életszínvonalat, és Kína, India, Észak-Afrika elkezdenek felzárkózni, úgy 2050-ig legalább 2-szer ennyi energiát fogunk használni, azaz 30 TW lesz a teljesítményigénye az emberiségnek.  Amennyiben meg szeretnénk adni az esélyt, hogy a következő 100 évben lakható legyen a Föld, úgy a foszilis tüzelőanyagok energiarészesedését 10% alá kell vinni 2050-ig.  Megjegyzendő, hogy még ebben az esetben is a levegő CO2 koncentrációja eléri majd az 550 ppm értéket, és a korall-zátonyok valószínűleg kipusztulnak, de tételezzük fel, hogy nem érdekel minket a korall, és reménykedjünk, hogy ennyi szén-dioxidot az időjárás is kibír, anélkül, hogy túlzottan megbolondulna.
Az olaj és földgáz részesedése kétségtelenül 10% alatt lesz - de nem azért, mert "hű de okos és belátó az emberiség", hanem azért, mert addigra egyszerűen elfogy.  Az ábra szerint a nukleáris energia részesedése 15% lesz 2050-ben.  Számoljunk egy kicsit.  2003-ban az atomenergia részesedése kb 5%, azaz kb 0,7 TW azaz kb. 700 Paksi Atomerőmű.  Amennyiben 2050-ben "csak" 30 TW lesz a teljesítményigény, úgy az atomerőművekre 4,5 TW jut - azaz 4500 Paksi atomerőmű.  Mivel a hidrogén fúzió nincs a láthatóron, ezért 2050-ig évente kb 100 atomerőművet kellene üzembehelyzeni világszerte... hmmm... Erre még csak tervek sincsenek.  A másik probléma, hogy ezt a sok erőművet el kéne látni 235-ös Urániummal, abból pedig nincs annyi.  Tenyésztőreaktorokat kéne építeni, ahol a 238-as Urániumot Plutóniummá alakítják át, de az nagyon veszélyes, sugároz, környezetet szennyez és a tenoristák szívesen magukévá tennék, aminek senkise örülne, legkevésbé az Usákok.  Maradjunk annyiban, hogy erősen kétséges 2050-re a 4,5 TW-nyi atomerőmű.  A vízierőművek is el vannak túlozva egy kicsit.  2003-ban kb 2,5%-os részesedéssel mintegy 350 GW teljesítményt képviselnek (~ 440 Bős-Nagymarosi erőmű).  2050-re a 30 TW-ból 5% jut vízierőművekre - azaz 1,5 TW (~ 1900 Bős-Nagymaros).  Tehát 2050-ig még fel kellene építeni 1400 Bős-Nagymarosi erőművet.  A legjobb víztározókat és gátakat már megépítették, de ha nagyon erőlködünk, akkor talán meg tudjuk duplázni a vízenergiából nyert teljesítményt, azonban aligha lehet négyszerezni. Megállapíthatjuk, hogy 2050-re az 1,5 TW-nyi vízierőmű is erősen kétséges.  Elérkeztünk a legérdekesebb részhez: 2050-ben a nap-szél-és-geotermikus energia 50%-os részesedéssel 15 TW-os teljesítménnyel szolgáltatja az energiát. 



A napenergia és a geotermikus energia költséghatékony előállítása még nincs megoldva, ezért tegyük el egy kicsit későbbre.  A szélenergia viszont már mai tudásunkkal is kiaknázható, ezért próbáljunk meg előállítani szélenergiával 1 TW-ot.   32 m rotor blade
A http://www.windpower.org honlapon választ kaphatunk a szélenergiával kapcsolatban felmerülő összes kérdésre. Megtudhatjuk többek között, hogy egy 1,5 MW-os nominális teljesítményű szélmalom rotorjának átmérője 64 m, és a rotort illik egy legalább 60..70 m magas oszlopra rögzíteni. (lásd a mellékelt ábrát)
Nademármost egy ilyen szélerőmű a szeles dán tergerpartokon (a szél átlagsebessége egész évre vetítve 20..30 km/óra), a nominális teljesítmény 1/3-át adja le éves átlagban.  Tehát a 1,5 MW nominálisból marad 500 kW tényleges teljesítmény.  
Végeredmény: az 1 TW teljesítményű szélerőműparkot úgy állíthatjuk elő, ha 2050-ig  üzembe helyezünk 2.000.000 ilyen ketyerét, mint amilyen az ábrán van...
Kicsit nehéz lesz ennyi szeles helyet találni, de nem elképzelhetetlen. 
Ha megdupláznánk a rotor átmérőjét, azaz 128 m átmérőjű rotorokat tennénk 100..120 m magas oszlopra, akkor 4..5 TW energiát is nyerhetünk a szélből.
Ez már jóval húzósabb, de mivel nagyvonalúak voltunk a víz- és atomenergiával, ezért a széltől sem tagadhatjuk meg azt ami az övé :))


Most már csak a hiányzó 10 TW-ot kéne előállítani napenergiából és geotermikus energiából.  A napenergiát mindenki ismeri, van belőle bőven, a nap földre eső sugárzása mintegy 170.000 TW teljesítménynek felel meg (1,37 kW/m2).  Milyen egyszerű lenne, ha simán meg tudnánk csapolni a napenergiát.  Van a Földön pár sivatag, tele lehetne rakni ezeket napelemekkel, és meg van oldva a dolog.  Két gond van: drága a napelem, és éjszaka nem süt a nap.  Ahhoz, hogy kifezetődő legyen a projekt, a napelemeknek legalább 25..100-szor olcsóbbak kéne lenniük a mai árszinvonalnál.  Hacsak nincs valamilyen technológiai csoda, akkor ez nem fog megvalósulni 2050-ig.  No de bízva bízzunk, hogy majd lesz valahogy.  Most már csak az éjszakát kellene kiküszöbölni - erre két megoldás is van: egy technológiai csoda, amely lehetővé teszi az energia költséghatékony tárolását, vagy pedig egy másik technológiai csoda, ami megoldja az energia veszteségmentes szállítását nagy távolságokra.



Ha a térképen látható piros négyzeteket befednénk napelemekkel, és az mindegyiket bekötnénk egy Globális elektromos hálózatba, akkor meg lenne oldva az éjszakai probléma - valahol mindig sütne a nap.  A térképen egy piros négyzet 3,3 TW-os naperőművet képvisel 10%-os napelem-hatásfok esetén - így a képen látható naperőmű-rendszer 20 TW-os, de egyelőre csak fikció.


A geotermikus energia itt van a lábunk alatt: ha lefúrunk 5..10 km mélyre, akkor ott lesz 300..500 oC hőmérséklet, ide lehetne mondjuk hideg vizet lepumpálni, és a forró vizet vagy a gőzt hagyományos módon hasznosítani.  Természetesen ide is elkélne egy technológiai csoda - egy olyan cső, ami a vizet szállítja, szilárd, rugalmas, vezeti a hőt de nem rozsdásodik, és persze olcsó :))


Láthatjuk tehát, hogy legtöbb esetben az a válasz, hogy a technológiai csoda mindent megold.  Technológiai csodák pedig vannak.  Csak hinni kell bennük.  Imádkozni kéne Pallasz Athenehez - a tudomány Istenéhez.  Ő biztosan segít.  Persze nem ártana egy-két áldozatot is bemutatni neki.  

John F. Bookout, a Shell elnöke a volt a 80-as években, és egy 1985-ben, tartott előadásban figyelmeztetett a 21. században előálló Energiahiányra.  Az előadás címe: "A foszilis tüzelőanyagok 2 évszázada", és már itt is bemutatta mindenki által jól ismert grafikont:



Látható ezen a grafikonon, hogy az olaj és földgáz kieső részét szénnel fogják pótolni, de még így sem lesz elég.  1985-ben még nem volt érezhető a Globális Felmelegedés, ezért csak a szén fölötti hiány pótlása képezte kérdőjel tárgyát.  Azóta már kiderült, hogy a szén talán nem a legszerencsésebb megoldás, mert túl sok szén-dioxid kerülne a levegőbe és az Üvegházhatás létező és valós probléma. 
A prezentáció óta eltelt 20 év, és mondanom sem kell, hogy ez alatt a 20 év alatt nemhogy nem találtuk meg a megoldást, de még csak azt sem tudjuk, hogy egyáltalán milyen irányba kéne elindulni - sőt mi több - semmilyen különösebb erőfeszítés sem történt a technológiai csoda megtalálására.

A Manhattan tervnél legalább tudták, hogy milyen irányba kell elindulni.  A Szputnyik után is kitűzték a célt, hogy irány a Hold, és volt sejtésük, hogyan kell azt csinálni. 

Ki fogja megtalálni a csodákat?  Hát például a fizikusok.  Vessünk egy pillantást, hogyan alakult az Usákiában doktoráló fizikusok száma az 1900-as évektől:


 



Hát igen.  A II. Világháború és a Szputnyik adott egy löketet, aztán 1980-ban még jött egy löket.  Az 1980-as növekedés valószínűleg az olajválság következménye - érdemes megfigyelni, hogy itt azonban elsősorban a külföldi állampolgárságú (és mint később kiderül ezen belül is főleg Ázsiai) doktoranduszok azok akik miatt bekövetkezett a növekedés (házi feladat: próbáljuk megtippelni, hogy az Usákokat miért motiválta kevésbé az olajválság).  Az Usák állampolgárságú fizikus doktoranduszok száma - kék szaggatott vonallal jelölve - napjainkban már megint csökkenőfélben van.
Azt mondhatnánk erre, hogy sebaj, kevés ember is megtalálhatja a csodát, de nézzük meg egy másik aspektust, nevezetesen azt, hogy Usákiában a GDP hány százalékát áldozzák a jövő megoldásának megtalálóira:



Pallasz Athene előbb utóbb zokon veszi, hogy a tudomány oltárán felmutaott áldozatok egyre csökkennek.  Másrészt ez a csökkenés  természetes, hiszen profitorientált társadalomban élünk, nincs már Szovjetunió, nincs kivel versenyezni, és minek ölni pénzt olyasmibe, ami nem kecsegtet direkt és azonnali haszonnal?

Vajon mindenhol így gondolkoznak?  Hasonlítsuk össze az Usák és az Ázsiai Tudomány doktoranduszok számát (fizika, kémia, asztronómia, mérnöki ... stb)




Tehát Ázsia úgy készül az inséges időkre, ahogy azt elvártuk tőlük: szorgalmasak, tanulnak, igyekeznek. 

Mi az Usák stratégia?  Usákiában nem tudományba fektetnek be, hanem a hadseregbe.  Ez egy olyan befektetés, ami biztosan megtérül: lásd Irak esetét a tömegpusztító fegyverekkel és az olajjal (csak az egyiket sikerült megtalálni, de ez még mindig megtérülő befektetés).  A világ vezető nagyhatalmától felelősségteljesebb viselkedést várna az emberiség, de ez legyen az emberiség baja.
Bush vívja a maga szélmalomharcát a terror ellen, de ez sem rossz stratégia, hiszen megfigyelhetjük, hogy a terroristák főleg az olajban gazdag országokban gyülekeznek.  Közben Bush tudja, hogy ki kéne tűzni valami célt is a plebsnek, ezért aszondta, hogy menni kell a Marsra.  Sok értelme nincs ennek, sokkal kevésbé mozgatja meg az emberek fantáziáját mint anno Roosevelt atombombája, vagy Kennedy Holdutazása.  Ennél már az is jobb lenne, ha piramisokat építtetne, mert ezek Usákia összeomlása után még fennmaradnának pár ezer évig és esetleg ösztönzőleg hatnának az eljövendő civilizációk számára.

Hogyan készül az EU az inséges időkre?  Összevissza - ahogyan ezt az EU-tól elvártuk.  Ezen belül Magyarország is úgy tesz mintha a Terrorizmus lenne a legnagyobb probléma, és 300 katonával segíti a Hős Usákok igazságos harcát.  Szerintem sokkal jobb és nemesebb lenne 300 katona helyett 300 doktoranduszt küldeni külföldi tapasztalatszerzésre.  



Előzmény: Törölt nick (140)
Törölt nick Creative Commons License 2004.03.29 0 0 140
[“Despite Growth, Energy Demand…” slide] Despite all this growth, energy demand is, ironically, still in its infancy. Only 12% of the world’s population uses 54% of all of our energy. A third of the world still has no access at all to modern energy, and uses ancient energy: animal dung, waste, residue, and charcoal. The other 45% of the world uses one-fourth of the energy consumed by the 12% - that’s us. Even in the “us,” you vary from the United States - using 65 barrels of energy per person to Japan, UK, and Germany - using 30-32.
[“Why U.S. Uses So Much Energy” slide] That raises another interesting question: “Why does the U.S. use so much energy, and shouldn’t we merely tighten our belt like Europe and Japan do?” Well, let me tell you why we do use so much: It is the size of the U.S., it’s the lower 48 states, and the fact that that created a massive use of automobiles. We also decided, for one reason or another, that we couldn’t tackle mass transportation, which is a key reason Europe and Japan use less energy than the U.S. Traffic congestion turns out to be our biggest gas guzzler. After World War II, we basically decided, for one reason or another, that we wanted to move to the suburbs. We had footprints of houses that were larger than the norm, and we also had ceiling heights that were larger - that just used a lot more energy. Our affluence is what drives U.S. energy use. The U.S. is 31% of the global GDP, and we’re 17% of world total energy use. So, we are actually a very efficient user of energy. There is a suspicion that we all share, that it is the SUV that makes us such a great energy user. Let me just tell you the numbers - I am a numbers person. We have 72 million SUVs and light trucks on the road. They use about 4.5 gallons per miles less than the average passenger car. If these SUV’s and light trucks suddenly converted to passenger car energy-efficiency, it would save about 650,000 barrels per day. But it will take a total turnover of their fleet and this takes over 3 decades to implement. It is the affluence and size of the U.S. that led us to where we are.

http://smalley.rice.edu/Presentations/Transcript%20MIT%20Forum%20Matt%20Simmons.doc

ezerkilenszaznyolcvannegy Creative Commons License 2004.03.28 0 0 139

Az utolsó csepp a hordóban

Busht folyamatosan csesztetik, hogy tegyen már valamit a magas olajárak ellen, mert a drága üzemanyag ellehetetleníti a gazdaság fellendülését.
Bush javasolta, hogy termeljék ki az Alaszkai Nemzeti Park területén levő olajmezőket. Nagy előnye a tervnek, hogy a rénszarvasok - az Irakokkal ellentétben - nem lőnek vissza.
Az alsóház már engedélyezte a tervet, a szenátus még várat magára.

Bush chided for oil prices

Sen. Jeff Sessions, Alabama Republican, said Democrats complaining about high gas prices should stop blocking drilling in the Arctic National Wildlife Refuge and other domestic reserves.
"The Alaska reserves, which are substantial, ought to be brought on line," he said. The House has passed energy legislation authorizing drilling in the Alaskan reserve, but the Senate has not.
President Bush repeated his call yesterday for Congress to complete action on the energy legislation.


ezerkilenszaznyolcvannegy Creative Commons License 2004.03.26 0 0 138


A Shell milliárd dolláros koncessziós szerződést köt Líbiával; Líbia, Usákia és a Britonok vállvetve küzdenek a terrorizmus ellen, a Britonok segítenek Gadhafinak fegyverkezni.

Britain to help rebuild Gaddafi's military at The Scotsman. (Mar 25, 2004)

Blair Invites Libya to Join War on Terror AP via Yahoo! News (Mar 25, 2004)

Oil giant Shell signs Libya deal at BBC (Mar 25, 2004)


 

Előzmény: ezerkilenszaznyolcvannegy (135)
untyi Creative Commons License 2004.03.23 0 0 137
Vessen ki büntetővámot vagy valamit az EU!
ezerkilenszaznyolcvannegy Creative Commons License 2004.03.23 0 0 136


Mennyi az annyi?




A Lawrence Livermore Laboratoriumok jóvoltából nézzünk meg egy Usák energiafolyamot ábrázoló rajzot - 2001-es adatokkal, de nekünk ez is megteszi.
Az ábrán levő számok Energiamennyiséget jelőlnek, ExaJoul-ban kifejezve.  1 ExaJoul = 1018 Joul.
Láthatjuk, hogy 2001-ben Usákia teljes áramtermelése 12,2 ExaJoul.
A közeljövőben üzembehelyezendő 62 GW-os szénerőművek 1 éves áramtermelése full kapacitás esetén 1,95 ExaJoul - azaz a 2001-es áramtermelés 16%-a. 
Mivel 2001-ben a földgáz 14%-os részesedéssel bírt a villamosáram termelésben, így nagy valószínűséggel a földgázon alapuló áramtermelést helyettesítik szénnel.  Ez viszonylag logikus lépés - a földgáz ára hirtelen 6-szorosára növekedett Usákiában (és tovább nő), így lassan veszteséges a földgáz alapú áram.  Az is logikus, hogy ha kevés a földgáz, azt jobb lakás-fűtésre elhasználni 90%-os hatásfokkal, semmint áramtermelésre 30..40%-os hatásfokkal.

Előzmény: ezerkilenszaznyolcvannegy (133)
ezerkilenszaznyolcvannegy Creative Commons License 2004.03.22 0 0 135


A Shell 20 Gb-s tartalékából 20%-ot, azaz 4 Gb-t már leírtak.  Maradt 16 Gb.
Ryder Scott független konzultáns átnézi a maradékot.  Most még csak 40%-ban vizsgálta át a dolgokat, de máris felfedezett újabb 0,45 Gb hiányt.
Az olajszakértők már előre félnek a maradék 60% átvizsgálásától.

Eközben Nigériában szélnek eresztenek 1500 alkalmazottat - az ottani állomány 30%-át - és közben megpróbálják növelni a kitermelést.


http://www.guardian.co.uk/business/story/0,3604,1174882,00.html

In January the loss of the nearly 4bn barrels, which was about 20% of the group's total oil reserves, led to a fall in the share price and an investor backlash. Sir Philip Watts, the firm's former chairman, was ousted earlier this month. But his replacement, Jeroen van der Veer, is also under scrutiny for his role in the debacle.

...

Shell is believed to be announcing today that it is sacking 1,500 staff in Nigeria - or 30% of its workforce in the country - and attempting to boost the production of oil from the region.



http://observer.guardian.co.uk/business/story/0,6903,1174282,00.html

The executives fear a review of the reserves by external consultant Ryder Scott will result in yet more downgrades. The cut of 250 million barrels for 2002 and a further 220 million planned for 2003 came when the review was only 40 per cent complete.

'They are very scared about what they'll find in the remaining 60 per cent,' said one oil industry expert.

Előzmény: Törölt nick (132)
ezerkilenszaznyolcvannegy Creative Commons License 2004.03.22 0 0 134

Már csak 2 szenátort kell meggyőzni

A magas energiaáraknak köszönhetően valószínűleg sikerül elfogadtatni az Energia Törvénytervezetet az Usák szenátussal (az alsó ház már megszavazta).
Az Energia Törvényben a környezetvédelmi előírások könnyítése és adókedvezmények vannak az Energiatermelő vállalatok számára.

High Prices Make Energy Bill Likely

SAN ANTONIO, Texas (Reuters) - High energy prices make the passage of a comprehensive energy bill more likely, the chairman of the U.S. House energy and commerce committee said on Sunday.


ezerkilenszaznyolcvannegy Creative Commons License 2004.03.22 0 0 133


Szénerőművek reneszánsza

Usákia 36 államában 94 új szénerőművet helyeznek üzembe a közeljövőben 62 gigawatt összkapacitással.  

Vajon miért?


Coal Plant      America’s New Coal Rush

At least 94 coal-fired electric power plants — with the capacity to power 62 million American homes — are now planned across 36 states.

...
The jump in proposed coal-fired plants over the past three years — which would add 62 gigawatts or another 20 percent to the U.S.'s current coal-generating capacity

...
Aside from the report, buried on the agency's Web site, the push to coal power and its estimated $72 billion investment has been largely untouted by industry and overlooked by the public.



Törölt nick Creative Commons License 2004.03.21 0 0 132
Leváltották a Disney és a Shell vezetőit

2004. március 04. 12:05

A Royal Dutch/Shell csoport vezérigazgatóját a túlbecsült olajkészletek miatt, a Walt Disney elnökét pedig részben a Comcast felvásárlási ajánlata miatt küldték el a részvényesek.

Sir Philip Watts, a Shell vezérigazgatója azután kényszerül távozni posztjáról, hogy az év elején bejelentette: a cég kőolaj készletei 20 százalékkal alacsonyabbak az előzetesen közölt adatoknál. Helyét Jeroen van der Veer váltja fel, aki a csoport hollandiai ága, a Royal Dutch elnöke.

Watts kőolajkészletekről szóló bejelentését követően megingott a befektetők bizalma, és csökkent a részvények árfolyama, melyet csak tetézett, hogy Watts kis könyvelési malőrnek titulálta az esetet, és kijelentette, nem áll szándékában megbízatása lejárta előtt távozni a cég éléről. Ezek után újabb készlet-felülvizsgálatot ajánlott fel, mely a részvényesek teljes elfordulásához vezetett.

Változások kezdődtek a szórakoztatóipari óriás Walt Disney házatáján is, az eddigi elnök-vezérigazgató Michael Eisner kénytelen megválni elnöki posztjától. A cég részvényeseinek tegnap Philadelphiaban tartott ötórás közgyűlésén ugyanis az elnöki és vezérigazgatói poszt különválasztásáról döntöttek.

A részvényesek szerint egy, a befektetők érdekeit erőteljesebben képviselő elnökre van szükség ahhoz, hogy a Dinsey képes legyen visszautasítani, illetve kivédeni a Comcast több milliárd dolláros felvásárlási ajánlatát.

http://hvg.hu/frisshirek_cikk.asp?oID=D09DA0C7-48C9-4904-943B-CFB0C4125C5A

joe lvtarsember Creative Commons License 2004.03.21 0 0 131
Minden további nélkül mondhatjuk, hogy ez az egyik legjobb topik. Mert legalább szól is valamiről.

Ha kitör a pánik, mit fog érni az összes olyan gumicsont, mint Írószövetség, Döbrentei, Eörsi ésatöbbi hancúrtopik!

A 3majom mese bővül azzal, hogy média_hallása azért mégis van, hogy médiavéleményt azért mégiscsak hangoztat (naná, hogy saját az nincs). Viszont, hogy nem lát, az egyre hangsúlyosabban jellemző.

...Amúgy ha olajpánik jövend, a globalizmusnak lőttek. Meg nagy valószínűséggel mindenkinek...

ezerkilenszaznyolcvannegy Creative Commons License 2004.03.20 0 0 130
"Vajon csak spekulációs lufiról van szó, vagy tényleg a kiszámítható kínálat drasztikus csökkenése érezteti a hatását?"

Az Olajbizniszben minden spekuláció. Már maga az OPEC is egy nagy spekulatív társaság. Itt nincs szabadpiac - itt tervgazdálkodás van. És lehet, hogy így van ez jól. Nagyon fontos a világgazdaságnak az Energia és viceverza. Ha csak 1%-al kevesebb olaj van a világpiacon mint az igények, akkor már hiányról beszélhetünk, és ha 1..3%-al több az olaj mint az igények, akkor az már túltermelés.
Ezért van az a mondás, hogy 28$-os olaj a termelőknek és fogyasztóknak is jó kompromisszum, és érdemes ezt tartani. Hanem mostanában a dollár mélyrepülése miatt az mondják az olajtermelők, hogy ez a 36..38 dolláros ár még mindig méltányos.

Ha hihetünk Matt Simmonsnak - márpedig világosan és logikusan fejti ki mondanivalóját - akkor aligha lesz már 30 dollár alatt az ár, de azon sem lepődnék meg, ha még 2010 előtt beköszönne a Peak Oil - és akkor a hordonkénti 100 dolláros ár eléggé valószínű.




Előzmény: Mezőbándi (129)
Mezőbándi Creative Commons License 2004.03.19 0 0 129
Ma elkaptam valami műsort a Gazdasági Rádióban, amiben azt fejtegette egy öltönyke, hogy az olajárak most a spekulációs ügyletek miatt magasak és ezért nem estek az iraki kaland nyomán sem. A befektetési alapok - részben a gyenge dollár miatt is - árutőzsdéznek. Oroszország növelni tervezi a termelést, az OPEC pedig mostmáraztántényleg visszafogni, hogy az árszínvonal ne zuhanjon le hirtelen. Nem tudom mennyi ebben az igazság, és ha így van, akkor mire alapoznak a spekulánsok. Csak fújják a buborékot, vagy tényleg reálisan fenntartható ez az árszint? Vajon csak spekulációs lufiról van szó, vagy tényleg a kiszámítható kínálat drasztikus csökkenése érezteti a hatását?
ezerkilenszaznyolcvannegy Creative Commons License 2004.03.19 0 0 128


Az 1MM1 éjszaka meséi - Azok a csodás Közel-Keleti OlajKincsek


The Association  for the Study of Peak Oil and Gas

39. Hírlevél


Szemelvények a hírlevélből

1.Ábra

Remaining Reserves 


A fenti táblázatban az OPEC olajtartalékainak változását láthatjuk 1980-tól (Gb - Gigabarrel - azaz milliárd hordó)
A táblázatban vízszintes vonal jelöli az anomáliákat.  Itt ugrásszerűen megnőttek a tartalékok, és a folyamatos kitermelés ellenére ezek változatlanok maradtak.  A média a mai napig ezeket a számokat nyomatja.



2.Ábra

Tales of the Arabian Nights


A fenti táblázatban az OPEC országok napi kőolajkitermelését láthatjuk (Mb/d = Megabarrel / day = Millió hordó / nap) illetve az egy olajkútra eső hozam változását figyelhetjük meg (Prod/well b/d = egy kút hozama, hordó / nap)
Az olajkút hozamának csökkenése jó közelítéssel jellemzi az olajmező olajtartalékának csökkenését.



3.Ábra

The Real Remaining Reserves

Ebben a táblázatban megpróbáljuk megbecsülni a Közel-Kelet tényleges tartalékait (Gb-ben).  Alapul az 1987-ben becsült értékeket tekintjük.  Ehhez hozzáadunk 50%-ot, mint új felfedezések, technológiai fejlődés, és mert optimisták vagyunk.  A még föltáratlan mezők (Undeveloped) maradnak külön összeadó tényezőként, illetve a föltárásban lévő mezőket megszorozzuk az előző táblázatból megállapítható %-os kimerüléssel és megkapjuk a feltárásban lévő mezők tartalékait (Remaining Reserves).  Az kettő összege adja a teljes tartalékot (Total Reserves)

Konklúzió:
Megállapíthatjuk tehát, hogy a Közel-Kelet tényleges olajtartaléka körülbelül fele a médiában szerepeltetett értéknek. 


 

ezerkilenszaznyolcvannegy Creative Commons License 2004.03.19 0 0 127


Az 1MM1 éjszaka meséi - Két bolygó meséje

A CSIS (Center for Strategic and International Studies) 2004 Február 24-én Washington DC-ben tartottak egy konferenciát "A Globális Olajellátás Jövője: Szaud-Arábia" címmel.  A fő probléma ugyanaz: az olajigények növekednek, és az olajkutak hozamai csökkennek.  A mondás: a kieső kapacitást az OPEC pótolja.  Azonban az OPEC-en belül is látszanak már a határok, mire jön a következő mondás: sebaj Szaud-Arábia csodás tartalékai minden gondot megoldanak.  A kérdés: mennyire igaz a csoda?  Az Aramco menedzsmentje szerint gond egy szál se: Szaud-Arábia napi 10 millió hordó olajat tud kitermelni 50 éven keresztül, de szükség esetén akár napi 15 millió hordót is elő tudnak állítani.
Régi ismerősünk Matt Simmons - az energiabefektetési bankár barátunknak erős kétségei vannak.  Szerinte a termelés nagy részét adó régi olajmezők már a kifáradás jeleit mutatják, és ha az új olajmezők nem váltják be a hozzájuk fűződő reményeket, akkor már 2006 táján ránk köszön a baj.  Ha szerencsénk van, akkor kapunk még pár év haladékot.  Matt Simmonst annyira meglepte a Szaudi olajhelyzet, hogy erről könyvet írt, ami a napokban jelenik meg.



A Tale of Two Planets
A Report on the Conference
“Future of Global Oil Supply: Saudi Arabia"
Held at CSIS, Washington DC, February 24th 2004


The trouble is that the Saudi Aramco presentations of Mahmoud Abdul-Baqi, Vice President of Exploration, and Nansen Saleri, Manager of Reservoir Management, seemed to be describing not just another country, but another planet when compared with what Matt Simmons, President of Simmons and Co (the world's largest private energy investment banker) had to say. Industry observers noted that Aramco had never before said so much about their reserves and how they hold production steady in their ageing oil fields, but much of the Aramco presentation concentrated on the benefits of new technology, especially in their medium-sized fields, and the possibilities of future discoveries, without noting that well productivity had fallen by more than half since the early 1970s. More than half of Saudi Arabia's oil comes from one giant field, Ghawar, the largest ever discovered, and the health of this field is now in serious doubt, after decades of water injection to maintain pressure.

Simmons' case rests on the painstaking analysis of two hundred SPE (Society of Petroleum Engineers) reports written over four decades by Saudi petroleum reservoir engineers, as well as a fact-finding mission in 2003, and ten years of other detailed studies of oil and gas depletion. He has been publicly hinting for more than a year that assumptions about Saudi Arabia's seemingly limitless capacity may be misplaced, but now, ahead of the publication of his forthcoming book on Saudi oil, the hints have been replaced by copious data and a dire warning.

Simmons noted that “in an era of poor energy data, OPEC is a total vacuum,” but his latest work on Saudi Arabia does come at a time, when despite more than two decades of official secrecy, questions are being asked about Middle East capacity and reserves, especially since the surprise OPEC cut in production in February 2004.


 

ezerkilenszaznyolcvannegy Creative Commons License 2004.03.18 0 0 126

A kőolaj ára több mint 38$ hordónként (az 1990-es I. Öbölháború óta nem érte el ezt a szintet). A magas ár ellenére tovább növekednek az igények.

Crude Oil Jumps to 13-Year High on Falling Gasoline Supplies

``Demand just keeps growing in spite of high prices,'' said Phil Flynn, senior energy trader for Alaron Trading Corp. in Chicago. ``This is setting us up for a very bad summer driving season.''

Crude oil for April delivery rose 70 cents, or 1.9 percent, to settle at $38.18 a barrel on the New York Mercantile Exchange, the highest settlement price since Oct. 16, 1990, when Iraqi troops were occupying Kuwait.


ezerkilenszaznyolcvannegy Creative Commons License 2004.03.16 0 0 125

Brouhaha

Az OPEC jelenleg a világ kőolajtermelésének mintegy harmadát adja, és itt található a világ kőolajtartalékának fele.

És itt - a tartalékoknál - érdemes egy pillanatra elidőzni. A tartalékok hirtelen megduplázódtak a 80-as években, és azóta nem változtak a napi sokmillió hordó kitermelés ellenére. Irak tartaléka 47 milliárd hordóról 100 milliárdra növekedett a 87/88-as évforduló alkalmából, Kuwait tartaléka 64 milliárd hordóról 90 milliárdra növekedet a 84/85-ös évfordulóban és Szaud Arábia tartalékai 170 milliárd hordóról 258 milliárdra nöttek a 89/90-es évfordulón. Azóta tartják magukat ezek a számok annak ellenére, hogy pl. Szaud Arábia naponta kb 10 millió hordó olajat termel.

Crude Calculations

Another major brouhaha surrounds OPEC reserves estimates. The debate is important because OPEC holds more than half of the world's proved oil reserves and provides more than a third of the world's oil. In the 1980s, reserves for some of the OPEC nations increased abruptly, and since then reserves have stayed constant despite the pumping that has occurred over the past 10 years. Iraq's reserves jumped from 47 billion in 1987 to 100 billion barrels the following year. Kuwait's reserves grew from 64 billion in 1984 to 90 billion in 1985 and Saudi Arabia's jumped from 170 billion in 1989 to 258 billion in 1990, according to the Oil & Gas Journal.

Naysayers believe the jump was artificial and induced by production quotas, which are based on a country's reserves. "The longer the changed numbers stayed in the public domain the more people started to believe them," says Matthew Simmons of Simmons & Co., the Houston-based energy-investment-banking firm, who's finishing a book on Saudi Arabian oil.


ezerkilenszaznyolcvannegy Creative Commons License 2004.03.03 0 0 124

Az MTA sem hisz a Pentagonnak:

Az MTA is készül a klímaváltozásra

A magyar éghajlatkutatók nem tartják tudományosan megalapozottnak a Pentagon által kiadott tanulmányt, amely a globális éghajlatváltozással és annak nemzetbiztonsági következményeivel foglalkozik. Ugyanakkor rendkívül fontosnak ítélik, hogy a tanulmány kapcsán a globális klímaváltozásra terelődött a figyelem, ugyanis jelentős kockázattal járhat a téma mellőzése. A Magyar Tudományos Akadémia a nagyszabású VAHAVA-projekt keretein belül tavaly nyár óta foglalkozik a hazánkat érintő éghajlat-változással kapcsolatos kérdésekkel.



Előzmény: ezerkilenszaznyolcvannegy (123)
ezerkilenszaznyolcvannegy Creative Commons License 2004.02.22 0 0 123

A Pentagon figyelemelterelő hadművelettel ijesztegeti a jónépet: szerintük a közeljövő háborúi a klímaváltozás miatt fognak kitörni.

Az még véletlenül sem jut eszükbe, hogy fogytán a kőolaj és a földgáz, és a maradék tartalékokért is kirobbanhatnak jó kis háborúk.

A CIA szerint pedig az ivóvíz a közeljövő fő konfliktusforrása, energiaprobléma mint olyan nem is létezik, szerintük a kőolaj 80%-a és a földgáz 95%-a még kitermelésre vár.

Now the Pentagon tells Bush: climate change will destroy us

Climate change over the next 20 years could result in a global catastrophe costing millions of lives in wars and natural disasters..
A secret report, suppressed by US defence chiefs and obtained by The Observer, warns that major European cities will be sunk beneath rising seas as Britain is plunged into a 'Siberian' climate by 2020. Nuclear conflict, mega-droughts, famine and widespread rioting will erupt across the world.

The document predicts that abrupt climate change could bring the planet to the edge of anarchy as countries develop a nuclear threat to defend and secure dwindling food, water and energy supplies. The threat to global stability vastly eclipses that of terrorism, say the few experts privy to its contents.

"Challenges to US National Security"

Recent estimates indicate that 80 percent of the world's available oil still remains in the ground, as does 95 percent of the world's natural gas.




micu Creative Commons License 2004.02.19 0 0 122
Szerintem ezzel a problémáddal fordulj pszihiátérhez. Ennyi anim. bõven befér egy topicba.
Előzmény: edice petlice (106)
ezerkilenszaznyolcvannegy Creative Commons License 2004.02.19 0 0 121

Japán - Usák tiltakozás ellenére - 2 milliárd dolláros szerződést kötött Iránnnal az Azadegan olajmezőinek kitermelésére.

Defying US, Japan signs $2 billion oil deal with Iran

Japan has signed an estimated two billion dollar deal to exploit Iran's Azadegan oil field, despite opposition from the United States over Tehran's nuclear program.

A Japanese consortium backed by the government negotiated the deal with Iran as the resource-poor nation depends on imports to supply over 80 percent of its energy needs.

Tokyo will finance 75 percent of the project, which is estimated to have 26 billion barrels of crude oil reserves.


Pásztörperc Creative Commons License 2004.02.05 0 0 114
Nekem is tetszik. Olyan kis kedves.
Előzmény: AAAaaa (113)
AAAaaa Creative Commons License 2004.02.05 0 0 113
"Felejtsd már el ezeket az idétlen animációkat."

Ne felejtsd el. Nekem tetszik
1:1

Előzmény: TrueStory (112)
dez1 Creative Commons License 2004.02.04 0 0 111
Óvatosan kell bánni a hosszabbítással. Ha megreped a reaktortartály, akkor cumi.

Jól tudom, hogy afféle felületkezeléssel erősítik meg a hosszabítás során?

Előzmény: TrueStory (110)
dez1 Creative Commons License 2004.02.04 0 0 109
Én hiányolom a szalmatüzelést, rohadt sok szalma keletkezik évente, az álattartás nem igényli mindet.
Wouldnotsayso Creative Commons License 2004.02.04 0 0 108
Azt hiszem, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökségtől (International Atomic Energy Agency). De nem vagyok a nukleáris energia területén túlzottan jártas, így elképzelhető, hogy tévedek.

Wouldnotsayso

Előzmény: TrueStory (105)
Wouldnotsayso Creative Commons License 2004.02.04 0 0 107
edice petlice!

Mondanivalód is van?

Wouldnotsayso

Előzmény: edice petlice (106)
edice petlice Creative Commons License 2004.02.04 0 0 106
Egy másik gif-bajnoknak írtam, de értsél már belőle te is:
Felejtsd már el ezeket az idétlen animációkat.
Ez itt egy nagyon durva és civilizálatlan kocsma, de mégse nyomi kis pöcsök homokozója.
Előzmény: TrueStory (104)
dez1 Creative Commons License 2004.01.29 0 0 101
Szerintem is nagyon bonyolult a föld hőszabályozó rendszere ahhoz, hogy bárki egyértelmű dolgot leírhasson ma még.

Ott van példáula tengeráramlások témaköre. Egyes kutatók szerint ha afelmelegedés hatására olvadó jég miatt csökken a tenger sótartalma, akkor pld. leállhat a golf áramlat elég hirtelen is, akkor pedig gyors jegesedés indulhat el észak-nyugat európágban, ergo létezik önszabályás is.

Előzmény: rtsrulez (100)
rtsrulez Creative Commons License 2004.01.28 0 0 100
Nekem ez az 1000 ppm CO2 ez eleg illuzorikusnak hangzik, azt csak SZERETNENK hogy legyen anyi koolaj ami ahhoz kell... De meg talan szen sics.

Egyebkent en ovatosan kezelek minden olyan joslatot, ami a CO2-re mint egyetlen es egyeduli okra vezeti vissza a jelenleg megfigyelheto klimavaltozast. Kozben tudjuk hogy a nap energiatermelese no (az elmult kabe 20 evben amiota figyelik) , meg arra is olvastam mar tanulmanyt, hogy a korom es por szenyezodes magyarazhatja a megfigyelt homerseklet emelkedes negyedet, mivel a piszkos ho kevesebb fenyt ver vissza, igy gyorsabban olvad el, es elolvadas utan a talaj meg kevesebb fenyt ver vissza...

No most megsem lattam hogy aktivistak tiltakoznanak a homunkasok tevekenysege ellen a globalis felmelegedes elleni kuzdelem erdekeben :-) A napnal panaszt tenni meg mondjuk eleve hiabavalonak tunik...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!