Keresés

Részletes keresés

miszisz Creative Commons License 2000.08.21 0 0 29
Néhány napos csavargás miatt csak most sikerül válaszolnom.
Szóval, igen aprók voltak az én magjaim is, átlagban 4-5 mm hosszúságuak és 3-4 mm szélesek ( ha ezt szélességnek lehet nevezni).
Még nem mentem át a barátnémhoz elhozni a cserepeimet, amiben a magocskáknak kellene mocorogni, ugyhogy még nem tudom mi változott az elmúlt héten. De rettentően kiváncsi vagyok.
Előzmény: variaga (28)
variaga Creative Commons License 2000.08.15 0 0 28
Felbuzdulva a sikereden szorgalmasan gyüjtgetem a magokat, a lehullott virágokat felkoncolom és szárítgatom a magházukat.
Remélem ezek érett magokat adnak és nem is olyan hibridek, amik csak tőről szaporíthatók.
Azt veszem észre, hogy irtó apróra száradnak össze. A te magocskáid is pindurik voltak? Hogy néztek ki?
Előzmény: miszisz (27)
miszisz Creative Commons License 2000.08.10 0 0 27
Ajánlatodra keresgettem a cserépben egy kicsit, és képzelt legalább negyedóráig nem találtam semmit, majd előbukkant néhány magocska és az egyiken volt egy ici-pici kezdemény, szóval mindet gyorsan visszatakargattam.
Megnyugodtam.
Elolvastam mégegyszer a használati tájékoztatót, amit a magokkal küldtek és az van benne hogy 2-4 hét a csirázási idő, attól függően, hogy mennyire idősek a magok. valószinűleg aki friss magból ülteti annak gyorsabban ki kel.
De remélem nekem is lesz most már!
Köszi a tanácsot!
Előzmény: variaga (26)
variaga Creative Commons License 2000.08.08 0 0 26
Fölöttébb gyanus.
Nem próbáltad megkotorászni? Tudom, hogy nem nagyon szabad, de legalább megtudod, hogy mi van velük. Vigyázz persze, mert ez mindig Murphy, pont azt fogod megbolygatni, amelyik a legjobban kezdett már csírázni.
Vagy marad a várakozás.
(Június elején vki azt írta, hogy neki kikeltek a magok, esetleg kérdezz rá Nála.)
Előzmény: miszisz (25)
miszisz Creative Commons License 2000.08.07 0 0 25
Szerintetek mennyi idő kell hogy végre meglássam a magból kikelő piciket? Már a 2+1/2 mhétnél tartok és még semmi!
Rendben van ez igy?
miszisz Creative Commons License 2000.07.27 0 0 24
Igazán szmléletes leirást adtál, most már az egész erkélyed itt lebeg a szemem előtt :-)
Nem is tudtam hogy ez a virág valami maraguja rokon, én rendeltem egy fajtát, mire azt irták hogy óriás gyümölcse van és ebből nemesitek másokat, kiváncsi vagyok.
Most éppen azon lelkizem hogy locsolom e eleget az ablakba, a legnaposabb helyre kitett magjaimat? csak türelmeteln vagyok, még alig van 10 napja hogy elültettem őket, mit akarok még látni. Főleg ha eszembejut az a tájékoztató amit küldtek, hogy lehet akár 4-6 hét is mire kihajt. Én addigra beleőszülök a várakozásba. Leginkább attól félek hogy nem hajt ki, megmaradni megmarad az biztos, ha már kihajtott, csak azt tenné már meg!
Előzmény: variaga (23)
variaga Creative Commons License 2000.07.26 0 0 23
A kékgolgota második éves az összes többi első éves. A kor nem túl sokat számít, mert télire alaposan megmetszettem, azt hiszem meg is kell. Az eredeti élőhelyén persze, lehet hogy nem metszegetik.
A mag a virág közepéből fejlődött volna, persze lehet, hogy előbb gyümölccsé változott volna, de azt hiszem, hogy arra csak az eredeti (maracuja) képes, ezek a nemesítgetett fajták már csak közönséges virágként viselkednek. Nem biztos, hogy igaz, amit írok, de az irodalom olvasásából erre következtetek.
Egyébként sokat lehet a neten olvasni róluk, ráadásul színte csak angolul, ami számomra sokszor azt jelenti, hogy hamar megunom. Már írtam korábban, hogy unatkozó amerikaiak klubbot is alapítottak. (Yahoo-val szoktam keresni.)
Az egész kompozíció úgy néz ki az erkélyen, hogy kb. 40 cm átmérőjű cserepekben vannak. 3 -3 méter hosszú drótból magas, fejjel lefelé álló U alakot hajlítottunk, amit beleszúrtunk a cserépbe, és a két U egymásra merőleges, hogy stabilabb legyen.
A golgoták már tőben elágaznak (néha), így mind a 4 szálra juthat felfutó hajtás. Ezek persze fent összetalálkoznak, meg néha nem tudom őket regulázni, így egymás drótjára ráfutnak, meg az erkély korlátra tekerednek, meg lógnak le az erkélyről. Egyszóval nagy dzsungel kevés virággal. A kis Citrina megteszi a magáét, de az ő virágai olyan terepszínűek (zöldes sárga), hogy csak közelről (1-2 m) látványos. Bezzeg ha piros lenne! De pont ez az éretlen banán szín volt annyira kedves, amikor megvettük. Van egy világhírű barátnőm, akinek pl. abszolút ez a kedvenc színe, (bár még sosem látta a Citrinámat).
A képek ügyében már tettem lépéseket, ha jók lesznek azért elküldöm, mivel van köztük olyan amit a neten csak szövegesen találtam.
Előzmény: miszisz (22)
miszisz Creative Commons License 2000.07.25 0 0 22
Variaga, első kérdésem: Hány évesek a növényeid?( Citrina ami már ennyi virágot hoz és az többi amin még nincs virág)
Második: mag nem csak a gyümölcsében fejlődik?

"Ezután persze még a tövön boncolok, és ha van magkezdemény, akkor megkegyelmezek. Megpróbálok pár magot beérlelni, de csak annyit, ami még nem megy a virágzás rovására"

Ez a két mondat sajna számomra magyarázatra szorul. ( mag a tövön? )

Fényképed ha nincs ne csinálj belőle ügyet, valójában én azt szerettem volna látni, hogy maga a növény hogy néz ki. mert ugyan a virágot ismerem, (vagyis már láttam), most az erkélyen való elhelyezkedésére lettem volna kiváncsi.

Előzmény: variaga (21)
variaga Creative Commons License 2000.07.25 0 0 21
Előfordult már a történelemben, hogy egyszerre több virág is ki volt nyílva, nálam a Citrina május eleje óta egyfolytában virágzik, jelenleg egyszerre kb. 4-7 virág szokott lenni épp kinyílva rajta (egy 40 cm átmérőjű cserépben egy tő van, sok elágazással) a többi meg összecsukódva várja az elszáradást. Így összesen lehet rajta vagy 50 db is meg a bimbók. Olyan érdekesen gyarapszik, hogy hamarabb hozza a hajtás végén a bimbót, mint a levelet. Talán a tömegesség miatt ezek a virágok viszonylag aprócskák. A többi eddig nem volt ilyen gazdag, de most a hűvösre fordult időjárás azt hiszem jót tett nekik. Van olyan is, amelyik még egy darab bimbót sem hozott - eddig.
Arra már magam is gondoltam, hogy le kellene fényképezni, főleg azért, mert a csomagoláson talált fényképekhez képest egészen más színek jönnek ki időnként. Ám sajnos nem vagyok egy nagy fényképész, sem megfelelő felszerelésem, sem felkészültségem nincs hozzá. Azt azért megpróbálhatom, hogy a csomagoláson levő képet elküldöm. Ez pár napot igénybe vesz, de azért igyekszem majd.
A tápokról magam sem sokat tudok, ha az van ráírva, hogy virágos növények tápszere, akkor biztosan jó, én is így veszem, meg se nézem, hogy milyen elemek vannak benne. Azt azért meg szoktam csinálni, hogy kétfélét felváltva használok.
Eddig a bimbókat hagytam leesni, majd felszedegettem és néhányat felboncoltam kiváncsiságból. Tegnap rendhagyó módon levágtam ollóval 3 elhervadtat, és mit ad Isten, az egyikben magocska kezdett volna fejlődni. Ezután persze még a tövön boncolok, és ha van magkezdemény, akkor megkegyelmezek. Megpróbálok pár magot beérlelni, de csak annyit, ami még nem megy a virágzás rovására.
Előzmény: miszisz (20)
miszisz Creative Commons License 2000.07.24 0 0 20
Jaj variaga, hogy te milyen drága vagy, ilyen szavakkal irni egy virágról, ez maga a csoda!
Köszönöm, jó kedvre deritettél. most éppen a maggokkal megtöltött cserepeimet hol az ablakban hol a teraszon tartom. Jó melegben.
Mondd variaga, minden virág külön külön időben nyilik?
Nincs fényképed véletlenül? olyan kiváncsi lennék, nem csak arra a biborosra, hanem bármelyikre!
Köszi a biztatást!
Még egy mindenki irogat itt a tápoldatokról, na jó de mi legyen a tápoldatban, merthát mégis csak az a lényeg!
Amit most más virágokra használok és a flakon szerint virgázás segitő, abban vas, magnézium és cink van. Elég ennyi?
Előzmény: variaga (19)
variaga Creative Commons License 2000.07.24 0 0 19
Úgy tűnik több olvasata is van ugyanannak a levélnek. Miszisz, én pont azt akartam Neked üzenni, hogy a golgota egy olyan csodavirág, amit feltétlenül ki kell próbálnod. Különös tekintettel arra, hogy a magokat már úgyis megvetted. Mivel ezeknek a virágoknak nem a magyarországi éghajlat az ideális, bizony nálunk télen teleltetni kell őket, ám Kaliforniában felétek úgy értelmezem, hogy sokkal melegebb van, és azt hiszem bátran kint hagyhatod a golgotáidat télre az erkélyen. (Hány fok a leghidegebb télen?) Az öntözésre sajnos szorgalmasan figyelni kell, ha az erkélyen tartod őket, de ennél sokkal több bajlódás egy petúnia-láda is, aminek mindig le kell vágnod az elhervadt virágait. A golgotának csak odaöntöd a vizet, néha tápozod, és imádkozol, hogy a virágzást ne arra a napra időzitse, amikor pont nem vagy otthon.
Velem legutóbb az történt, hogy az Incense már hetek óta izgalomban tartott, hogy milyen lesz az az óriási bordó bimbó, amit nevelget. Megesküdtem volna, hogy pénteken azért késtem le egy vonatot, hogy délben haza kelljen mennem, és adigra ki is nyílik. Hazamentem, nem volt kinyílva. Egész hétvégén nem voltam otthon, többször emlegettem, hogy biztosan már el is virágzott. Amikor vasárnap éjjel hazaértünk, rögtön az erkélyre mentem. Kint sötét, bent villany, erkélyen gyenge fények, és ott pompázott a lilás-bíbor tenyérnyi nagyságú virág, élénk sárga porzókkal. Megvárt! Annyira szép volt! Reggel, amikor világosodni kezdett, felkeltem, hogy megnézzem napfénynél is. Már színte teljesen becsukódott, mire feljött a nap, végleg összezáródott. Nos ilyen egyéniség a golgota. Egy erkélyen nem akkor szép, amikor Te akarod. (Talán ez egy kicsit túlzás.) Azért nagyon örültem neki. Most több (kb.30)apró bimbója van, ezek már nem lesznek olyan nagyok - gondolom, de az első találkozás félhomályban, nagyon szép kép volt.
Szóval csak bátran vesd el a magocskákat, nagy kockázat nincs benne, (csak nagy hozamesély).
Előzmény: miszisz (18)
miszisz Creative Commons License 2000.07.21 0 0 18
kedveseim, az az igazáság hogy egyre jobban elilyesztetek szegénykétől. Biztos hogy ennyire körülményes a tartása? Teleltetés, mikor? Hogy? Nincs itt véletlenül valaki aki az itteni ( kaliforniai) körülményekkel tisztában van?

Komárom: természetesen egyféle magból csak egyfajtát lehet. Több magból kezdtem el több fajtát ültetni. Hogy mi lesz belőle? Egyre jobban félek! :-O

Előzmény: Komárom- (15)
Komárom- Creative Commons License 2000.07.20 0 0 17
Csak egy tanács, amit megprobalhatsz vele..
Csipd vissza a hosszú hajtását, ezzel elágazásra készteted és ugy mondjak- akkor hamarabb fog virágozni. Egyebkent ugyanezt alkalmazzák a bougenvillanal is. A vizet itt sem kell tulzasba vinni, de tapoldatozni akar hetente 2* is lehet, persze a megfelelő hígitásban.
Előzmény: variaga (16)
variaga Creative Commons License 2000.07.20 0 0 16
Nagy igazság van ám abban, amit Komárom gondol a golgotákról. Valóban nem egy szokványos kedvenc. Tényleg sokáig készítgeti a virágját, majd két nap alatt elvirágzik - és akkor még bodog lehetsz, hogy hajlandó volt virágozni. Ennek ellenére azt gondolom, hogy olyan csoda az egy napig pompázó virág, hogy ha 100 évig gondolkoznék, akkor sem tudnék hasonlóan különleges, harmonikus és színpompás virágot rajzolni. (Sok virágról gondolam azt, hogy emberi agy nem lenne képes olyan szépnek teremteni, mint amilyen.) Egyszer valahol azt olvastam, hogy maguk a golgotalevelek is olyan változatosak, hogy önállóan is betöltenek dekorációs funkciót. Azért ez egy kicsit vicces (talán ironikus) megközelítés, bár nekem is van olyan golgotám, aminek még csak a levelében gyönyörködhetek.
A szakirodalom szerint lakásban nem tartható hosszú távon anélkül, hogy a fény korlátozása a virágzás rovására ne menne - kivéve, ha üvegház típusú része is van a lakásnak, mert az még a szabadtérnél is mefelelőbb tenyészhely. Magyarországon az óriásgolgotát (Quadrangu..), amit Te is rendeltél, pl. csak üvegházban lehet tartani - mondták Gödöllőn. A mifelénk virágboltban kapható cserepes, méteres szárú kékgolgotákat (Caerulea) is üvegházban készítik elő. A boltban kb. 4-6 virág éppen ki van nyílva rajta, és további 4-6 bimbója is van. Ez a szabadban nem megy (mondta a boltos).
A szabadban nálunk több méteres hajtása van, amit a helyszűkére való tekintettel másfél méter magas dupla koszorúra futtatok. Ezt már rég kinőtte az idei virág is, és korlátlanul tekeredik az erkély rácsára, meg egymásra.
A teleltetés ugyancsak a virágképzés miatt fontos. Nem szükséges világosban teleltetni, de szükséges a 10 fok körüli hűvös,hideg.
Az iszalag valóban hasonló típusú, de jóval szerényebb igényű virág. Abból is 6 félét ápolgatok,de még csak 3-nak láttam a virágját.
Előzmény: miszisz (14)
Komárom- Creative Commons License 2000.07.20 0 0 15
Sziasztok.
Igaz, hogy itt a golgotavirágról van szó, ami engem is elvarázsolt az elején...
Az a baj vele, hogy két nap múlva volt virág nincs virág...
Pont az, ami a legmegkapóbb benne - eltűnik egy-két nap mulva.
-miszisz-
ha nem személyes és erős elhatározásból akarod ezt a növényt magad köré tenni, akkor gondolkodhatsz pl. a clematis különféle változataiban is. Ezek is meglennének az erkélyen és be sem kellene vinni őket télire a lakásba és emellett igen hosszú ideig virágpompával káprásztatnak el...
- Azt nem értettem ezen az oldalon, hogy magokról kezded a növényt életre kelteni, sőt több féle-magból ugyanazon fajtát...
Előzmény: miszisz (14)
miszisz Creative Commons License 2000.07.20 0 0 14
Kedves variaga, igen szerencsés ha valakinek nagykertje van, de ki kell ábránditsalak, nekem nincs. Kb akkora erkélyem lehet mint neked, de nagyon napos és mivel erkélykorlátok vannak azokat gondoltam befutattni golgotával. Tudod, ha az ember gyerekként megszokta hogy kertje van és egy anyukája aki dzsungelt csinál a lakásból, akkor nehéz leszokni róla. Itt mindneki kacagott amikor paradicsomot kezdtem vetni az erkélyládába. Félsikerrel ugyan, de lehet róluk csipegetni már.
Mondd lakásban lehet tartani? Vagy csak téli időszakban és körülbelül mekkorára nő meg?
Látszik hogy nem sokat tudok a növényről, de a lelkesedésem megvan!
Üdv!
Előzmény: variaga (12)
variaga Creative Commons License 2000.07.19 0 0 13
Quadrangilis=Quadrangularis
(tényleg dislexia)
Előzmény: variaga (12)
variaga Creative Commons License 2000.07.19 0 0 12
Azon néha eltűnődöm, hogy milyen szerencsés X.Y. hogy nagy kertje van (meg a kert, hogy X.Y. a gazdája), arra is szoktam gondolni, hogy ez Magyarország melyik részén lehet, találgatom az illetők korát, nemét stb., de azon még nem tűnődtem, hogy nem elég csak Magyarországban gondolkozni. Tényleg!

Abban a mondatban golgotahajtást szerettem volna írni, dislexia vagy tudat alatti...? (Talán azért, mert csak aprócska erkélyeink vannak, a golgoták kiszorító hatása érvényesül az erkélyen, a lehetőségeimben és a gondolataimban is - ezt már észre vettem.)

Megnéztem az általad rendeltek képeit, szépek lesznek. Egyszer láttam élőben Quadrangilist, a gödöllői kastély üvegházában. Igazi csoda.

Az enyémek: Citrina, Incense, Pura Vida, Racemosa, Constance Elliot és Caerulea. Tavasszal hajtást vettem, magról még nem próbáltam, őszintén az enyémek nem is termeltek magot - eddig. Az elnyílt virág előbb-utóbb leesik, termés még nem volt.

Előzmény: miszisz (11)
miszisz Creative Commons License 2000.07.19 0 0 11
Szia variaga! öt félét rendeltem, itt a lista: Caerulea, Maliformis, Quadrangularis, Edulis purple giant és Incarnata ( az Incarnatahoz küldtek egy olyan vetési utasitást, aminek értelmezésén és kivitelezésén még gondolkodnom kell. Erről majd később)
igen némelyiket megpróbálom most elvetni. Tudod Kaliforniában lakunk és nem is tudom mikor van itt a tavasz, mert márciusban is volt olyan idő mint most és szerintem egész novemberig ilyen lesz. Napon meleg, reggel, este hűvös. Lehet hogy kicsit meggondolatlanság amit csinálok, de ugy megörültem a magoknak. Hogy tartsam őket 26 fokon különben? Szóval majd meglátjuk!
Neked milyen tipusuak vannak és magról vetetted-e elöször? Neked milyen tapasztalatod van, ha magról vetem, mikor várható a virága?
és mekkora lesz? tartható e csak lakásban?

"- csak a lakásban volt mindenhol golgotahatás"
Kisugárzása van?

Hajtásra gondoltál, nem? de aranyos amit irtál.
Most akkor mindketten a csodára és a hajtásainkra várunk!

Előzmény: variaga (10)
variaga Creative Commons License 2000.07.18 0 0 10
Miszisz, melyik fajtákat rendelted meg? Most a nyár közepén fogod elvetni a magokat?
Kösz a szaporítási ötleteket. Már többször próbálkoztam a hajtatással. A teleltetés előtt lemetszett szárdarabok hajtatását azért találtam praktikusnak, mert kisebb helyen elfért az öreg virág a sufniban (ablak nélküli fagymentes hely) - csak a lakásban volt mindenhol golgotahatás -, ám a tavasszal levágott darabkák is kihajtottak. Egy könyvben azt olvastam, hogy az őszi hajtások a kimaradó telelés miatt esetleg nem virágznak az első nyáron. Mire mindet elajándékoztam, már nem tudtam magam sem, hogy melyik volt az őszi és melyik a tavaszi. Annyi viszont biztos, hogy alig néhány maradt életben az új helyén, és csak egyről tudok, ami szépen fejlődött, hosszú ágakat növesztett - virág egyenlőre nincs. Az idén ősszel folytatom a kísérleteket.
Az viszont aggaszt, hogy az állandóan tömegesen virágzó citrinán kívül a többi igen gyengén örvendeztet meg virággal. Eddig a sivatagi időjárásra fogtam, talán igaz is, mert mióta beesőzött, több bimbót is látok fejlődni. A virágboltban egy számomra hiteles lány azt mondta, próbáljam megmetszeni őket. Fájó szívvel szerény metszést hajtottam végre - nyár közepi hajtatási kísérlet - most meg várom a csodát.
Előzmény: Miszisz (9)
Miszisz Creative Commons License 2000.07.18 0 0 9
Sziasztok!
Olvastam a fórumot és kedvet kaptam a golgotavirághoz. Valamikor, talán 15 évvel ezelőtt láttam egyszer és tudom hogy mindenki a csodájára járt, mert akkor és azóta is ez még egy igen ritka növény. Szóval megnéztem az ajánlott weblapot és rendeltem is néhány magot.
Itt most közkincsre szeretnék bocsátani egy-két információt ami a magokkal együtt érkezett, hátha hasznos lehet.

Átteleltetésről:
- Az átteleltetés azért nehéz, mert nem szereti a nedves és fagyott talajt. Ideális talaja a homok és kavics, durva, vagy közepes tőzeg és agyag keverék. El kell kerülni azokat az talajokat amikben könnyen megáll a viz. Olyan talajt keressünk neki ami száraz és tavasszal gyorsan felmelegszik.
- Mivel a golgotavirágnak igen kicsi a gyökérzete a növény nagyságához képest, ezért a hosszú nyári napokon öntözni és tápoldatozni kell. Itt kimondottan azt irja, hogy rendszeresen magas hamuzsirtartalmú ( high- potash) folyadékkal öntözzük. ( a szótár szerint hamuzsir jelent)
- A magról ültetéssel vigyázni kell, mert mint a legtöbb tropusi növény magja, még nem teljesen kifejlett ahhoz hogy a mérsékelt övi éghajlaton is palánta legyen belőle. Minél tovább raktározzuk a magot annál kisebb a reménye hogy növényünk lesz belőle. Max 12 hónap.

Szaporitási ötlet:
- A mag mindkét oldalát finom csiszolópapirral csiszoljuk meg, majd langyos vizbe tegyük 24 órára áztatni. Ezt követően 2-5mm mélyen ültessük jó komposztos földbe. És most jön valami érdekes: A hőmérséklet a legfontosabb a csiráztatásnál, ideális ha 16 órát 20 C és 8 órát 30 C körüli hőmérsékelten tartjuk. Ha ezt nem tudjuk megoldani akkor próbáljuk meg folyamatosan 26C körül tartani. Ha igy kezeljük akkor várhatóan 2-4 hét alatt csirázik ki a friss mag, de az öregebbnek ez akár 4-8, vagy akár 12-48 hetet is igénybe vehet.

Virágoztatás:
- Mint tudjuk sokszor a magokból keltetett növényeknek több év kell mire virágzik, és ez alől a golgotavirág sem kivétel. Vannak fajtái melyeknek 10 vagy 20 év kell a virágzásig.

Hajtatás:
- Kora tavasszal egy éles késsel a első vagy második kifejlett levél alatt vágjuk le a hajtást és dugjuk kb 1,5 cm mélyre. Ha nincs elég friss hajtásunk akkor a szárat is szétvághatjuk. Kb 2-3 levél hosszuságu legyen a szár és távolitsuk el róla az indákat. Nagyszemcséjű homok és tőzeg keverék a legidelálisabb talaj a hajtatáshoz amit ajánlatos 18-21 C között tartani. Nem szabad agyon öntözni őket.

Ennyi egyenlőre. Mivel én még csak most próbálom ki ezért felelősséget nem tudok vállani az itt leirtakért, de én a most érkezett magokat még lesmirgliztem :-) és beáztattam.
Sok sikert mindenkinek!

Miszisz

Előzmény: variaga (2)
variaga Creative Commons License 2000.06.20 0 0 8
Nem volna érdemes a sosem virágzó golgota tövét tápoldatozni? Én két fajtát szoktam felváltva használni, mindkettő kimondottan a virágképzést hivatott elősegíteni. (Már készítgeti az első virágokat a kék golgota, és reményeim szerint az a párnapos szokatlan kis gumó két másik típusún előbb-utóbb szintén virággá fog változni.)
Egyébként van egy csoda óriásgolgota Gödöllőn a kastély mögötti pálmaházban is. Nem tudom, mikor kezd el virázani, de egy éve szeptemberben több virágja is volt egyszerre.
Méginkább egyébként azt olvastam a neten, hogy golgotavirág klub működik az unatkozó amerikaiak körében.
Bocs Maci a Marciért.(dislexia)
Előzmény: ht (7)
ht Creative Commons License 2000.06.19 0 0 7
Kb. 5-6 éve kiültettem a szabadba egy kék golgotát (Passiflora caerulea)a ház mellé, keleti fekvésbe. Állítólag ez a legfagyállóbb. Minden évben tövig elfagy, tavasszal 10-15 db szárral kihajt és nő vagy 10 métert őszig, azután kezdi előlről, virágzásig még nem jutott. Egy másik cserepes példányt a ház mellett kint hagytam takarva bugyolálva, ez meghalt tavaszra, nyilván a cserép is átfagyott. Hát ennyit a fagytüréséről... A rozmaring, Eucaliptus gunii, babér sokkal jobban türi a hideget.
barnetto Creative Commons License 2000.06.17 0 0 6
Köszi! Mostantól keresni fogom a boltokban.
Előzmény: Maci (5)
Maci Creative Commons License 2000.06.16 0 0 5
Baromi nagyra tud megnőni, kúszónövény, sokat kell locsolni meg tápozni, és szerintem ha szert teszel rá ne hagyd kint télen. A gyümölcsöt tök véletlenül láttam meg a tescoban, ritkán lehet kapni, és ha veszel a pénztáros tuti lököttnek tart. Barna színe van, puha, mérete mint egy kisebb kiwi,csak nem szőrős. Az íze felejthető, viszont tele van maggal ami fekete, fényes és kemény. Gondolom azért kell napon csíráztatni.
Előzmény: barnetto (1)
Maci Creative Commons License 2000.06.16 0 0 4
A gyümiből kiszedtem a magokat, lemostam és miután ezt télen vettem, félretettem. Tavasszal csak úgy simán kiraktam a cserépben lévő földre, mert azt írja a könyv hogy világosban csírázik. Hát én kiraktam a tűző napra, a cserép tálkában volt teli vízzel. Ez volt tavaly, megnőttek úgy 40 cm-t, úgy teleltek át hidegben kevés vízzel. Most kiraktam őket támaszték mellé a földbe, és már tekeredik, ágazik, csavarodik. Majd mondom hogy milyen színű a virágja. Egyébként már több éve van golgotám, a kertben is egyszer kint hagytam egy tövet. A ház mellett van egy viszonylagosan fagymentes hely, otthagytam, el is fagyott, de úgy május körül kihajtott újra.
Előzmény: variaga (2)
szigmo Creative Commons License 2000.06.16 0 0 3
Kedves Variaga, köszi ezt a címet, csak ámulok amióta nézegetem.
Maci, ajánlom figyelmedbe, daturák is vannak!!
Előzmény: variaga (2)
variaga Creative Commons License 2000.06.16 0 0 2
Szép képeket és tömeges árajánlatokat lehet nézegetni a http://members.aol.com/pasiflora1/-en.
A telelésről még sokáig nem fogok biztosat tudni, egészen addig, amíg úgy el nem szaporodik valamelyik golgotám, hogy kint merem hagyni az erkélyen. A megadott internet oldalon írnak hidegtűrési határokat, én kissé óvatosnak találom őket, de ez csak megérzés.
Marci! Lehet, hogy a 30 golgotád mind fehér-kék "caerulea" lesz? Pontosan mit is csináltál a magocskákkal? (hőmérséklet, víz?)
Olvastam korábban, hogy felvetődött a csere-bere ötlete. Teccik.

variaga

Előzmény: barnetto (1)
barnetto Creative Commons License 2000.06.16 0 0 1
Meséljetek már erről a növényről egy kicsit többet, nem ismerem. Télálló? Mekkorára nő, milyen igényes? Hol lehet kapni? Mikor virágzik, milyet? Mikor lehet ezt a gyümölcsöt kapni? Meg ilyenek.....Köszi!
Előzmény: Maci (0)
Maci Creative Commons License 2000.06.15 0 0 0
Végre valaki rárepült egy szép virágra. Nekem is van egy pár golgotám, ha sokat locsolod és kéthetente tápozod, tuti virágozni fog. Tavaly megvettem a tescoban a gyümölcsét, passiogyümölcs a neve ha jól emlékszem. A pénztáros nézett hogy mi a francot akarok nincs is husa meg bűn rossz. Ez így igaz, viszont kettő gyüminek összesen 120 forintért volt vagy loo magja. Ebből kikelt cca 30, most várom hogy milyen színű lesz. Próbáld ki. Külföldön láttam hogy drótkerítésre van felfuttatva mint nálunk a hajnalka, eszméletlen szép volt. Bár nekik nincs problémájuk a teleltetéssel.
Előzmény: variaga (-)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!