Keresés

Részletes keresés

kikiri23 Creative Commons License 2007.12.19 0 0 209
Lenne meg egy kerdesem. Ahogy en kezdem a kotest, az nem nyulik. Hogyan kell felszedni a szemeket az elso sorban, hogy a zokni teteje nyuljon?
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.19 0 0 208
Wow.. hát az tényleg nem olcsó. Én tavaly vettem utoljára, akkor az a fonal amit alább írtam 600 ft körül volt (50g).. de legalább 75% gyapjú.. Legtöbb üzletben szinte csakis akril fonalat kapni.. :S (Röhej, de annál meg olcsóbabn kijösz, ha leakciózva veszel egy XXL-es pulcsit és lebontod.. )

A fonallelőhelykről szerintem a Horgolós-kötős topicon naprakészebb infokat tudnak adnia lányok;ők a nagyfogyasztók.. :D

Előzmény: ovadi2 (206)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.19 0 0 207
Hali! Én angolul nagyon sokat találtam, de mind ezt a bizonyos szögletes sarkot használta, nekem meg annyira bejött ez a 45 fokos, hogy azokkal nem is nagyon foglalkoztam tovább.. Viszsont nagyon szép és ötletes mintákat lehet találni... És még csak nem is azokról a szuper oldalakról beszélek, amiket Hirvike mutatott.. :D
Előzmény: ovadi2 (204)
ovadi2 Creative Commons License 2007.12.19 0 0 206

Azt a leírást átfutottam de való igaz, kötni kell, és a problémás dolgot menetközben megkérdezni. Ez a fajta kötésmód nekem egyszerűbbnek tűnik.

Nálunk a fonalak nagyon drágák. Ez a most divatos ún. printelt szinezetű, meg még ennél is drágább. Kicsit utánanéztem ma, itt Pesten a legolcsóbb 2.800,- Ft 10 dkg. Ez fele gyapjú, fele műszál.

Előzmény: Törölt nick (205)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.19 0 0 205
Sziasztok! Az előző hozzászólásomban belinkeltem, itt van a leírásban a sarok leírása is.. Ott csak a lényeget írtam le, mert terveztem egy komplett "tutorialt" a témában, csak aztán elfogyott a lendület kicsit.. :D
Amúgy nagyon egyszerű, kipróbálva sokkal könnyebb megérteni, de ha esetleg mégsem boldogulnátok, megpróbálom előkeresni a valahová elsuvasztott hosszabb magyarázatot is.. :D
Előzmény: kikiri23 (203)
ovadi2 Creative Commons License 2007.12.19 0 0 204

Szia!

Egy ilyen leírásra én is kiváncsi lennék. Zoknikötés ügyben a neten nem nagyon van hasznos információ, sajnos.

Előzmény: Törölt nick (201)
kikiri23 Creative Commons License 2007.12.19 0 0 203

Szia IOkaste,

uj vagyok zoknikotesben. Mar atbujtam az egesz internetet, en olyan zoknit szeretnek kotni, mint a bolti, es te irtad, hogy olyanokat csinalsz. Honnan lehet leirast szerezni?

Előzmény: Törölt nick (202)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.19 0 0 202
Eh.. bocs a duplázásért.. az Index nekem először azt írta ki, nincs jogosultságom, hogy elküldjem a hsz-t.. ezek szerint meggondolta magát.. :S
Előzmény: Törölt nick (201)
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.19 0 0 201
Azt meg tudjátok mondani, hoyg ennek a finn saroknak, vagy a K. Buss könyvében részletezetteknek van-e valami előnye? Minden nyugati oldalon ezeket preferálják.. én azt a legegyszerűbb sarkot szeretem, ami úgy néz ki, mint a bolt kötött zokniknál: a sarokra merőlegesen 45 fokban találkozik a szár és a lábfejrész. Ezt a fajtát miért kötik olyan kevesen? Én ilyesmiket kötök..

A knitty.com-ot ismeritek? Gyönyörű zoknik vannak rajta! Nekem ez a bordó a kedvencem.. ha találok hasonló színű szép vékony fonalat, biztosan megkötöm..csak hosszúban :D
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.19 0 0 200
Azt meg tudjátok mondani, hoyg ennek a finn saroknak, vagy a K. Buss könyvében részletezetteknek van-e valami előnye? Minden nyugati oldalon ezeket preferálják.. én azt a legegyszerűbb sarkot szeretem, ami úgy néz ki, mint a bolt kötött zokniknál: a sarokra merőlegesen 45 fokban találkozik a szár és a lábfejrész. Ezt a fajtát miért kötik olyan kevesen? Én ilyesmiket kötök..

A knitty.com-ot ismeritek? Gyönyörű zoknik vannak rajta! Nekem a bordó a kedvencem.. ha találok hasonló színű szép vékony fonalat, biztosan megkötöm..csak hosszúban. :D
Törölt nick Creative Commons License 2007.12.19 0 0 199
Sziasztok! Pár hónapja töröltem a kedvencek közül ezt a topicot, mert semmi aktivitás nem volt rajta.. igazság szerint Hirvike után jöttem, mert 2 hsz-t követően eltűnt a babás topicról, s közben elhűlve láttam, hogy újraéledt ez a fórum is! Örülök neki, én is lelkes zoknikötögető vagyok, bár elég kevés rá az időm ,idén már direkt egy számmal nagyobb csizmát vettem, hogy a gyapjúzoknim is beleférjen.. :D

Kérdezte valaki a fonalakat; én több helyen is láttam a Shoeller und Stahl-nak a fonalait, ha kapok, jól be is tankolok belőle: a Fortissima 100 Socka-nak pont az említett ideális összetétele van. Itt, a Yarndexen meg is lehet nézni.. khm.. a nemzetközi kínálatot.. De egy-két gombolyagot azért kishazánkba is behoznak belőle.. :D

A megerősítésnél nem igazán értem, miért problémáztok a talpán.. a férjem igazi zoknigyilkos, így tapasztalatból állíthatom, hogy a sarka és az orra megy tönkre mindig. A talp középrészének épsége szinte a száréval vetekszik.. :D

Egyszer együtt utaztam egy idős nénivel a buszon, akiről kiderült, szintén szenvedélyes zoknikötő, az unokák pedig szintén szenvedélyes zoknigyilkosok. Ő sima gyöngyfonalat használt szálerősítőnek, s bár nem próbáltam ki, szerinte beválik. A másik praktikája, hogy az egész talp + orrarészt külön köti, így csak azt kell szétbontania, mikor lyukad valahol.. ez a technika mondjuk nekem nem szimpatikus az általatok is említett felesleges varrásvonalak miatt.. :D
Sylvie Creative Commons License 2007.12.19 0 0 198
Szerencsére nekem nincsenek fonalgondjaim, nagyjából 15 éve összegyűjtöttem több 10 kilónyit, emiatt semmi infom a jelenlegi fonalárakról. Sajnos nem itthon vannak, itt csak egészen kicsi a készletem, és ezekből egyszerűen nincs értelme bárminek is nekikezdeni, mert vagy nem összeillőek, vagy nem elég még egy pár zoknira sem. Itthon horgolócérnám van, de az nagy mennyiségben, mert most a lakás függönyözése lenne az aktuális feladat. Pedig utálok horgolni:-)

A norvégminta, pont a hátsó, nem dolgozó szál miatt, sokkal merevebb és tartósabb, mint egy mezei simakötéses akármi, szerintem érdemes lenne vele próbálkozni. Csak a megnövekedett anyagvastagságot kellene figyelembe venni, vagy vékonyabb fonal szükséges hozzá, vagy mamusz lesz ebből is.
Fejben könnyű kötni, ezért van egy abszolút elvetemedett ötletem: ha két azonos fonallal kötődik a "norvégminta" - akár 2-2 szem, minden sorban eltolással, látszólag nem színes, viszont tartós, és a talpon együtt kötött két szál nem lesz melírozott.

A kezedet nem a sok kézimunka, főleg a kötés kezdte ki? Mielőbbi gyógyulást:)

Előzmény: nusa-szegedről (197)
nusa-szegedről Creative Commons License 2007.12.19 0 0 197
A simán kötött zoknival kapcsolatban:

Láthattad, nem vagyok már, éppen harmatosnak mondható, az anyakönyvi kivonatom elég sárga. A fantáziám ugyan nem ismer határokat, de a bátorságom már, nem a régi… Maradandó károsodást okoztak, a tiszta műszálból kötött zoknik.

Most szerencsémre, leárazás volt a maradék fonalaknál, 860.-ft./5dkg.-ról, leszállították,  620.-ra.  Remek fonallal dolgozhatok, (tiszta gyapjúnak írják) rugalmas, és puha, de a kisördög bennem bujkál: a gyártó nagyvonalúan, 3-4 kötőtűt ajánl, de nem zoknihoz…. Persze az ideális a 75-25%-os keverés lenne, de mivel itt csak most kezdték árulni, itt is 1600.-ft./ 10dkg.. Én, ebből a gyapjúból, 2,5 tűvel dolgozom, (ha, dolgozom) de még így is aggódom, mi lesz, ha enged a simakötés. Arra gondoltam, hogy kombinálom a bordást és a norvégot.

Mi a véleményed?

A kezem? Olyan, se, hús, se, hal…

Ahhoz nem elég nagy a baj, hogy vágják, de ahhoz elég nagy, hogy ne tudjam használni.

Gyógyszert kaptam,(olyan fájdalomcsillapítót is, amit csak este szabad bevenni, és csak tíz szem, mert valami narkószármazék van benne) és, ijesztgetést, illetve kofa kesztyűt, ami csak arra jó, hogy fogni ne tudjak rendesen, de azért ösztönösen használni tudom a kezem.

Valami nagy bűnt követhetem el, (csak tudnám, melyik volt az?) hogy ilyen rafinált lett a büntetés. Pl. egy ásványvizes üveg kupakját sem bírom letekerni…
Előzmény: Sylvie (192)
nusa-szegedről Creative Commons License 2007.12.18 0 0 196
A két tűs módszer, csak mint különlegesség érdekel, mint ahogyan azt írtam is, de köszönöm szépen, elteszem a gyüjteményembe. Lehet, hogy egyszer kipróbálom, balhéból… Vagy ráuszítom a hét éves unokámat.

Előző eszmefuttatásomban csak azt írtam le amit, mint tanulságokat leszűrtem a tapasztalataimból…

Az idén  hét „tanítványom” volt, illetve van még egy, aki két hónapos babának akar zoknit kötni.

Lebeszélni senkit nem szeretnék, sőt,  de nem árt, ha a vállalkozó tudja, azért mert a zokni kisnövésű, attól még komoly ellenfél. Nem szabad félvállról venni. Aki most tanul kötni, nem biztos, hogy a zoknikötés a legcélszerűbb a tapasztalatés a rutin megszerzésére. Több mint ötven éves kötői gyakorlattal, a hátam mögött, az első egy-két pár okozott meleg perceket …

Erről jut eszembe: és azt,  próbáltátok már, hogy körkötőtűvel kezdeni és néhány sor után átállni a négy tűre? Én így kezdtem, aztán, egy idő után rajta ragadtam a körkötőtűn. Mivel az 1-4, illetve a 2-3 úgyis összedolgozik.

Kettes tűvel már nem tudok kötni, négyesnél vastagabbal még nem próbálkoztam, (zokniról beszélek) de ami fölötte van, az már úgyis, mamusz.

 

Előzmény: hirvike (193)
nusa-szegedről Creative Commons License 2007.12.18 0 0 195

Gratulálok !!!

Előzmény: ovadi2 (194)
ovadi2 Creative Commons License 2007.12.18 0 0 194

Szia! Sikerült túljutnom a nehezén, mármint a sarkán, most már kötögetek a vége felé. Túl sok időm nincs rá, ezért vagyok elmaradva, de a lényeg, hogy most már biztosan kijelenthetem, hogy lesz saját kötésű zoknim. Nagyon sokszor elkezdtem, mire rájöttem, hogyan lehet 5 tűvel kötni, de megéri a fáradozást. Azért vékonyabb fonalból még nem próbálnám meg.

Nagyon szépen mutat melírozott fonalból, ilyet fogok még beszerezni. A kötő-horgoló topicban ajánlottak zoknikötő fonalat, ami biztosan nagyon szuper, de 10 dkg 1.660,- Ft. Hát ez egy kicsit drága, nekem legalábbis.

Ezt szerettem volna! Eljutni az alapokig, azután már lehet cicomázni, ha tudom, hogyan kell kötni!

Előzmény: hirvike (193)
hirvike Creative Commons License 2007.12.18 0 0 193

Próbálok mindenre reagálni, bár akad egy kis zavaró tényező...

 

A két tűvel való zoknikötés szerintem azért macerásabb, mert sokkal többet kell fogyasztani / szaporítani, és valószínűleg pont ezért könnyebb is elrontani. A másik az plusz összeállítás, amit szintén nem olyan egyszerű szépen csinálni, és valóban, én is csak házizokninak tudnám elképzelni az ilyen alkotást.

 

Ha téged ez ennyire lelkesít, belinkelek még egy technikát ZOKNIKÖTÉS 2 TŰVEL módszerre (sajnos ismét csak finnül), (itt van egy fényképes útmutató is, sajnos egyenként kell végiglépegetni a baloldali menűpontokon a különböző fázisokhoz).

 

Egyébként szerintem nem kell elriasztani a kezdőket sem az 5 tűvel ügyködéstől, hiszen egyszerre ugyanúgy csak 2 tűvel kell dolgozni, a többi csak ott van. 

Az első soroknál még zavaró lehet a többi tű, de ahogy alakul a kötés, tartása lesz, és szinte észre sem veszi az ember, hogy nem csak 2 tűn vannak szemek :-) Nem kell megijedni, ha eleinte a tűk találkozásánál lyukak támadnak, gyakorlattal ez is elmúlik.

 

... mennem kell, folyt. köv.

Sylvie Creative Commons License 2007.12.16 0 0 192
Szerintem egy szép zokni igenis látványos, viszont valljuk be, igen kicsi a "közönsége". És igenis, valóban komoly kihívás, és maximálisan tisztelem azt, aki nekiáll egy olyan darabnak, amilyet ő elképzelt, és lelkesen köti. Egy olyan alapruhadarabot gyárt, amit esetleg mások öt-hat havonta dobnak a szemétbe. Azért egy pulóvernek, sapkának, vagy akár egy sálnak sokkal hosszabb az élete, és a befektetett munkával nem arányosan hosszabb, sőt.

Kezedet műtötték is? Mikorra várható, hogy használni tudod?

Sima szárú zokni nagyon klassz. Kb. 2 centis passzérészt szoktam kötni felülre, csavart simával, az tapasztalatom szerint rugalmasabb. Utána meg szépen körbe-körbe, ha nagyon unalmas, akkor a külső bokacsontra kötök pici csavarás-félét, vagy végig az oldalán egy csipkemintát. Rizskötéssel igen jó meleg és tartós darabot sikerült gyártani.
Két színnel a norvég mintás szár és lábfej nagyon jól néz ki, de úgy meg a talpa lesz melírozott. Azt hiszem, ezt a talperősítést még jól át kellene rágnom...
Előzmény: nusa-szegedről (191)
nusa-szegedről Creative Commons License 2007.12.16 0 0 191
Tudod mi a tragédia?

A zokni, nem eléggé „látványos” !

Aki még nem kötött zoknit, vagy összegányolt egy, két jól-rosszul sikerült, mamusz szerű valamit, mind azt hiszi, hogy ez semmi… Csak úgy „odadobunk” egy zoknit, ha éppen nincs más dolgunk.

Olyan, mint a főzés: Ahhoz is mindenki ért, pedig „mecsoda” különbség van egy paprikás krumpli, és egy Wellington bélszín között !

Eszméletlen, hogy emberek (talán) tisztában vannak a kötés alapjaival(?) és máris kesztyűt, zoknit akarnak kötni.

Persze, a laikus azt hiszi minél kisebb darab, annál könnyebb elkészíteni.

Ezért gondoltam arra, hogy aki, éppen csak fantáziál, az próbálkozzon meg, a két kötőtűs módszerrel.

Ha ezen túl jut, és még mindig marad benne elszántság, az, biztosan kíváncsi lesz arra, hogyan is kell körbekötni a semmit…

Te is, én is, és „Alapító anyánk” is, mi, tudjuk, mekkora kihívás, egy ilyen aprócska darab (még, ha 46-os „yeti” méretre készül is) leküzdése, hogy valóban minőségi alkotás legyen.

A kötés egyébként is hosszadalmas, kevésbé haladós. Egy csipke mintát meghorgolhatsz egy-két óra alatt, és már lehet is vele dicsekedni…

A kezem szinte semmit nem javul, ami kezd nagyon türelmetlenné tenni, (nem csak a kézimunka miatt, mondanom sem kell, így karácsony előtt, volna min „két kezest” játszanom…

Nagyon fenem a kötötűimet én is, a „boldogabb időkre” mert sima szárú zoknit még nem kötöttem.

Oda szánok norvég mintát, most, hogy már végre van, megbízható(?) fonalam.

Csak, kezem nincs

Előzmény: Sylvie (190)
Sylvie Creative Commons License 2007.12.16 0 0 190
Nusa, szerintem nagyon klasszul néz ki a talpa a megerősített módon. Kicsit összekapja az anyagot, nekem olyan igazi zoknifazonnak tűnik. Még mindig csak félkész a zoknim, és a szára kezdeténél egy sima-egy fordított, egyébként végig sima, de kimondottan csinos.
Viszont nekem is elindult a fantáziám a dupla szál miatt. Láttam a képtáradban, hogy norvégmintát is kötsz. Ezt is ki kellene próbálnom, de szerintem az működhet, hogy a talparészen két szállal kötöm, a lábfejen meg a másik szál vagy néhány szemenként be van fűzve a szemek közé, vagy valami norvégmintával van megbolondítva.
A két tűs módszer kezdőknek igazán jó lehet, nekem két gondom van vele: az egyik, hogy gyűlölök összeállítani (ha jól láttam, ez rád is igaz:-)). A másik, hogy egy zokninál szerintem törekedni kell a legkevesebb láb-bántó részre, sajnos akármilyen varrás, szemfelszedés, vastagítás sérti a lábat. Persze ez akkor igaz, ha cipő is van a zokni fölött.
Előzmény: nusa-szegedről (189)
nusa-szegedről Creative Commons License 2007.12.15 0 0 189
Azt mondod, már megint nem fedeztem föl a spanyol viaszt?

Nem, hogy átugrottam, el sem jutottam addig, mert úgy megörültem a 148-nak. A könyv írja a léptetős módszert, erről beszélünk? Nem vitás, hogy csak minden második kap védelmet, de az is több a semminél. Vagy nem éri meg a befektetést, annyival ormótlanabb, vastagabb lesz? Tudom, hogy a puding próbája az evés, de ahhoz  kötnöm kéne, ami ugye, most nem megy.

Van itt más is:

Foglalkoztat ez, a „zoknikötés két tűvel” technika, (sajnos, elméleti síkon). Az, az érzésem, hogy ugyanúgy működik, mint a kesztyű kötése két tűvel. Tehát, síkban köti meg, és aztán összedolgozza.

Annak, aki térben köt, ez már túlhaladott fokozat, de egy kezdőnek (hogy úgy mondjam: „első zoknisnak” főleg ha kévéssé gyakorlott kötő, lehetne mankó, önbizalom erősítő.

Mondom, ez mind elmélet.

Sajnos, elmenteni nem tudtam, csak kinyomtatni. (hiába, no a finn nekem kínai) pedig bespájzoltam volna, mint érdekességet.

Erről, mi a véleményed?

Előzmény: hirvike (188)
hirvike Creative Commons License 2007.12.15 0 0 188

nusa kedves, lehet, hogy átugrottad, de a 151. hozzászólás-omban elmélkedtem pont erről, majd a 152. hozzászólás-ban örvendeztem azon, hogy a technika működik, így a sarok mellett megoldható a talp és a lábujjrész "megerősítése" az *1 szem leköt, 1 szem átemel* technikával.

 

A gond az, hogy valóban csak vastagabb lesz így a darab, de az egyes szálak a kötésben ugyanúgy el tudnak kopni (és ugye minden második szem mögött van csak egy plusz szál).

Előzmény: nusa-szegedről (183)
nusa-szegedről Creative Commons License 2007.12.15 0 0 187
Tudod, hogy fantázia beindító az ötleted ?
nusa-szegedről Creative Commons License 2007.12.15 0 0 186

NEM, NEM, NEM!

A cérnát csak hasonlatként hoztam fel. A könyv spéci "segédfonalról" beszél.

Gondolom, az lehet az, ami a gyári zokniknál, amikor már kikopott a fonal, még egy kicsit kitart, mielőtt lesz rajta egy öklömnyi lyuk...

Persze, meggondolandó...

Stoppolásnál előny lenne.

Előzmény: Sylvie (184)
Sylvie Creative Commons License 2007.12.14 0 0 185
hol csámpásak? és a méret sincs ráírva:)
most pedig megnézem a képtáradat, itthon nincs letiltva:-)
Előzmény: nusa-szegedről (182)
Sylvie Creative Commons License 2007.12.14 0 0 184
Valóban működik a talprészen az átemel-leköt módszer körkötéssel, de még csak félkész zoknim van így kötve, nem tudom, a használat során mennyire kopik. Az biztos, hogy merevebb és tömörebb, mint egy bármilyen minta, de a tartósságát nem ismerem.

Sima horgolócérna plusz szálként a sarok és az orr-részhez?

Előzmény: nusa-szegedről (183)
nusa-szegedről Creative Commons License 2007.12.14 0 0 183
„A nálam leírt "1 szem leköt, 1 átemel" azért jó, mert így dupla lesz a sarok, egy szállal kötve is. A lábujjaknál én már beletörődtem, hogy az kopik el leghamarabb, így azt újra szoktam kötni, ha aktuális.”

Ezt írtad a 148.hsz.-ben! Na, EZT a megoldást kellene alkalmazni a talp kötésénél, a  felső részen pedig mehet az eredeti minta, aztán mikor megint a talp következik, megint az „egy szem leköt, egy szem átemel”, szerintem, kivitelezhető!

Előzmény: hirvike (148)
nusa-szegedről Creative Commons License 2007.12.14 0 0 182
Ezt bóknak tekintem, a 42-es csámpás zokni esetében…

Köszönöm
Előzmény: Sylvie (180)
nusa-szegedről Creative Commons License 2007.12.14 0 0 181
Olvastam a Buss könyvben, (10.old.) hogy létezik un. erősítő fonal, 410m/5dkg. (olyan vékony lehet, mint a cérna) de nálunk ilyenről nem hallottak. Mint, ahogy a 75% gyapjú, 25% műszál fonal is kínaiul hangzott. Ha, pedig elkottyantom, hogy zoknit akarok kötni, esküszöm, szánakozó mosoly jelenik meg az arcokon…

Most, hogy csak elméleti síkon kötök, elhatároztam, hogy majd kipróbálom az ugyanitt szereplő „I. sarok” mintáját de talpon… Gondold már Te is, végig ! Szerintem, nem eleve halálra ítélt ötlet. Jaj, bár lenne már kezem !

A tőled tanult sarokról is azért tértem át, a könyvben „utólag beillesztett”-ként megnevezett  sarok kötésére, mert így minden további nélkül köthettem két szállal. Ugyanez vonatkozik az orr részre is. Az, hogy még eltérő színű is, az, az alkotó szabadsága.
Előzmény: hirvike (179)
Sylvie Creative Commons License 2007.12.14 0 0 180
Nagyon csinosak:-)
Előzmény: nusa-szegedről (175)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!