Keresés

Részletes keresés

jkoenig Creative Commons License 1,5 órája 0 0 42906

Ezt nyilván viccnek szántad, de ha nem , mi is volt a heli-vadász heli típusa?

A tankvadász helikre a válasz a közeli csapatlégvédelem max. hatótávjának növelése volt, hogy az

akkori ATGM-jeik hatótávján túlra szorítsák ki őket. Erre lett a válasz a Hellfire rakéta.

Előzmény: zdcmchy (42905)
zdcmchy Creative Commons License 3 órája -1 0 42905

Volt ilyesmi verseny, amikor  varsói páncélos fölénybe került, a nato rendszeresítette a páncélvadász helikoptert, amire a varósói sz. válasza a helikopter vadász helikopter lett.

Előzmény: KohnDanceChickKohnTheo (42902)
naiv_ Creative Commons License 7 órája -1 0 42904

Az agyaggalamb lövészet úgy látom fel fog virágozni..:) Egy szakaszban pedig kell legyen egy sörétes fegyver is...

Persze azért vannak olyan drónok, amelyeket ez a lőszer nemigen akaszt meg...

Előzmény: Platon (42901)
Platon Creative Commons License 9 órája 0 0 42903

Az a vicc hogy láttam ilyet. Persze nem hinném hogy a drón elhárító drón nagy karrier előtt állna de kisérleteztek vele. 

Előzmény: KohnDanceChickKohnTheo (42902)
KohnDanceChickKohnTheo Creative Commons License 9 órája 0 1 42902

Csőrotorok. Drónelhárító drónt elhárító drónt....elhárító drón.

Előzmény: Platon (42901)
Platon Creative Commons License 10 órája -1 1 42901

Egy jó kis video a Novorossiysk elleni meghiúsult  Ukrán dróntámadásról.

 

https://x.com/simpatico771/status/1791730711386296382

 

Jól látszik hogy a drónok ellen még mindig a csöves légvédelem a leghatékonyabb.

 

BTW. Az oroszok kifejlesztettek sörtétes puskához egy nagyon hatékonynak tűnő drón ellenes lőszert.

 

https://x.com/simpatico771/status/1791592519626551413

Platon Creative Commons License 12 órája -1 0 42900
Előzmény: Platon (42899)
Platon Creative Commons License 12 órája -1 0 42899

Ez egy komoly forrás :)

 

A valóság pedig:

 

Az orosz repülőgép üzemanyag ellátást a Rosneft Aero végzi, az előállítás pedig a következő nyolc finomítóban folyik:

 

  1. Ryazan Refinery
  2. Slavneft-YANOS
  3. Novokuibyshevsk Refinery
  4. Angarsk Petrochemical Company
  5. Achinsk Refinery
  6. Nizhnevartovsk Scientific and Production Association     
  7. Krasnoleninskiy Refinery
  8. Novoufimskiy Refinery

 

Ebből összesen egyben sikerült az Ukránoknak kisebb kárt tenni, a Ryzaniban. Jellemzően az Urali területeken túl vannak. Jelenleg mivel az EU már csak csökkentett mennyiségben vásárol repülőüzemanyagot az Oroszoktól, jelentős kapacitás feleslegek vannak. 

 

 

Szóval ez is csak a NATO súlyos harctéri kudarcainak ellensúlyozására bedobott propaganda.

Előzmény: M.Zoli (42897)
naiv_ Creative Commons License 12 órája 0 0 42898

(nincs ilyenem)

Előzmény: M.Zoli (42897)
M.Zoli Creative Commons License 13 órája 0 0 42897
Előzmény: naiv_ (42895)
Platon Creative Commons License 28 órája -3 0 42896

A kercsi híd lerombolása nagy falat. Sem az ATACMS sem a Storm Shadow nem igazán alkalmas a célra. Persze lehet benne kárt tenni de a 200 és 450 kg os robbanófejek kevesek egy hídhoz. Jókora mennyiség kéne, ráadásul szrozd meg 10 el a légvédelem miatt.

 

A 2022-es Ukrán terrorista merénylet során  22Tonna robbanóanyaggal is csak részlegesen tudták blokkolni a hidat és relatíve gyorsan teljesen helyre állították. A katonai szempontból jelentős  vasúti forgalom pedig kb zavartalanul folyt noha egy rövid szakaszon csak egy vagányon.

Előzmény: naiv_ (42892)
naiv_ Creative Commons License 30 órája 0 0 42895

(Kb. olyan komolyságú, mint amit hónapokon át olvashattunk, hogy Putyin az utolsókat rúgja, Alzheimere van, Parkinsonja, rákja, depressziója, éjszaka oxigénen nappal műszíven stb., s helyette dublőrei képviselik - később ezekről, mikor már nagyon nevetséges volt, leállt a brit "katonai hírszerzés" - itt nem hírközlés van, hanem hír generálás -  ami azért más... Egyáltalán ebben a nagy megtévesztésdiben már vannak kételyeim, hogy van-e olyan külföldi, aki tisztában van a helyzettel. Mert valószínű Zselé és Putyin sincsen 100%-osan képben, mert a sajátjaik is torzítanak, kozmetikáznak)

Előzmény: M.Zoli (42893)
Platon Creative Commons License 1 napja -1 0 42894

Igen. Jól mondod. Az tényleg csak marketing.

 

Oroszország továbbra is az egyik legnagyobb üzemanyag exportőr.

Előzmény: M.Zoli (42893)
M.Zoli Creative Commons License 1 napja 0 0 42893

Az nyilvan csak marketing eredmeny, hogy oroszorszag netto uzemanyag exportorbol importore valt.

Előzmény: naiv_ (42892)
naiv_ Creative Commons License 1 napja 0 0 42892

"Vagy még mindig ott tartanak, hogy szervezési, kiképzési, motiváció hiánya miatt kapják be a "legyet"

 

Azt gondolom a dolog összetett, sokrétű - nem szimpla technikai, képességbeli problémáról van szó, s azt is tudjuk, túlterheléses támadással bármilyen légvédelmet ki lehet kezdeni.

- az oroszoknak is korlátozottak az erőforrásaik, amellyel gazdálkodniuk kell

- a megvédendő terület, az objektumok száma igen nagy (repterek, finomítók, fegyvergyárak, logisztikai csomópontok stb. - százával)

- valószínű a csapatlégvédelem elsőbbséget élvez illetve az ukrajnai stratégiai célok felülírják a hátországi védelmet, illetve azon belül is prioritási sorrendek vannak

   (Kercsi híd, Moszkva, Fekete tengeri flotta stb.)

- Az USA felderítés (műholdas és egyéb - akár ukrán) biztosan folyamatosan szállítja a csapásmérésre ajánlott célpontokat, ezekből kiválasztják a kurrens célpontokat katonai és "marketing" hasznossági szempontok alapján, s megszerveznek egy-egy túlterheléses támadást, amelynek a korlátozott elhárítás lehetőségek miatt lehetnek korlátozott eredményei

Ez egy folyamatos sakkjátszma az USA (NATO - UK, Fr, Balti, Svéd stb....)-ukrán felderítés, ukrán hadvezetés (USA supporttal) és támadó eszközök, elérendő célok illetve szemben ugyanez orosz oldalon -  de egyedül - között. Jelen pillanatban valószínüleg a harctéri helyzet (lehetőségek) miatt az orosz támadási célok felülírják a védelmi célok egy részét, így könnyebben érhetnek el erményt az ukrán KONCENTRÁLT (elsősorban marketing célú) támadások.

Előzmény: Fődarab (42889)
Platon Creative Commons License 1 napja -1 0 42891

Akkor azt nem értem, hogy az Orosz olajfinomítókat, hadihajókat (A "Moszkva" inaktív radarokkal, szinte "alapjáraton" kapta be a találatokat)  nem védi légvédelem? 

 

Egyszerű tévhit, és irreális elvárás hogy majd a légvédelem mindent leszed. Pláne cirkáló rakéták esetében. A drónok meg mindenhol a világon nagy probléma jelenleg. De ez már változik.

 

A Moszkvával konkrétan nem lehet tudni mi történt azon túl hogy jókora tűz volt rajta. A videon képeken ennyi látszik és nem több. 

 

Az Ukránok azt mondják ők voltak, a kézi vezérelt nyugati háborús PR meg ezt szajkózza rogyásig - másrészt azóta se és előtte se volt a Neptun rakétának bármilyen sikere, ha egyáltalán létezik az a rakéta. Ettől még lehetett rakéta.

Másrészt ugyanúgy lehetett tűz is, vagy akna is. Szóval nem lehet tudni jelenleg. Persze lehet hinni háborús propagandában csak az nem olyan okos dolog.

 

Ami az olaj létesítmények elleni támadásokat illati azokat vagy nagyon kicsi drónokkal csinálják amik a nagy lérak rendszerek tervezési paraméterei alatt vannak. Simán lehet hogy a DSP kiszűri őket még mielőtt célpontkánt azonosítva lennének pl.  Ráadásul ezeket a drónokat legtöbbször nem is Ukrajnából indítják hanem beszivárgott SzBU ügynökök irányítják látótávolságból. Sokszor ők készítik a felvételeket is a becsapódásról, mert ezeknek a támadásoknak a fő értéke a propaganda, érezhető kárt nem okoznak az orosz gazdaságnak, viszont mikor az átlag ukrán gyárban gyertya mellett kártyázik a munkás mert nincs áram, akkor jól eladható hogy de az oroszok is megkapták. 

 

Vagy pedig átalakított civil kisrepülőkkel. Itt pedig A civil légiforgalomban elrejtőzés a probléma.

 

Az S-400 egészen nyilvánvalóan sokkal magasabb harcértékű berendezés a Patriotnál, ami rakéták ellen mindenhol a világon leszerepelt. Ukrajnában persze mindent lelő, még azt is ami ott sincs, de ez ugye csak propaganda. Ahol független ellenőrzésnek csak a nyoma is megvolt ott a Patriot mindenhol durván kudarcot vallott. Az S-400 és a kapcsolódó integrált légvédelem ellenben egészen magas hatásfokkal dolgozik még az olyan magas harcértékű, nehéz célt jelentő célok ellen is mint a storm shadow/SCALP. Az eddig átadott 2-300 ilyen rakétából alig 1-2 tucat találatról lehet tudni, ami Pk=0,8-0,9 tartomány ami nagyon nagyon jó eredménynek mondható.

 

Egy jó kis összefoglaló még a háborús propaganda és cenzúra előtti időkből.

 

https://foreignpolicy.com/2018/03/28/patriot-missiles-are-made-in-america-and-fail-everywhere/

 

 

 

 

 

 

Előzmény: Fődarab (42889)
Fődarab Creative Commons License 1 napja 0 0 42890

Top 10 Most effective Air Defense Missile Systems in 2024March 6, 2024Discover the latest innovations in air defense with our list of the Top 10 Most Effective Air Defense Missile Systems in 2024. Explore the cutting-edge technologies and strategic importance of these systems in modern warfare.

Many experts agree that the Air Force is the most crucial part of any military today. When we look at the wars of the last few decades, we can say that getting control of the air has become the top goal of every army, but it is not easy to do. You need the most advanced fighter planes and the best air defense systems to control the air.

Here is the List of the Top 10 Most effective Air Defense Missile Systems in 202410. Aster 30 SAMP/T Aster 30-SAMPT

The Aster 30 SAMP/T represents one of the best mobile anti-aircraft defenseweapons of the 21st century. It’s related to Aster 15, another ballistic missile.

Eurosam, a joint venture between MBDA missile systems and the Thales company, created this system.

Several armed services operate the missile, including the Republic of Singapore Air Force, the French Army, the Italian Army, and the Republic of Singapore Navy. With a rapid rate of fire for surveillance monitoring and missile guidance, the system can fire two missiles from two launchers in half a second.

The aster 30 SAMP/T uses a 3D phased array radar, an upgraded version of the arable radar. This system works well against threats that move quickly, like tactical ballistic missiles, cruise missile combat aircraft, and combat UAVs

9. Barak 8 Barak 8

IAI and DRDO of India developed the Barak 8 surface-to-air missile defense system (LRSAM) to provide 360-degree protection against diverse aerial threats.

Barak 8 can attack multiple targets simultaneously, day or night, in any weather. Currently, there are three variants of the Barak 8 system. The first one is called Barak 8 MRSAM, a naval air defense system initially designed for Israel’s navy and used by India.

The Barak-8 missile measures about 4.5 meters in length, weighs around 275 kg and has a range of 16 km. These ELM-2084 are Israeli ground-based mobile 3D AESA multi-mission radar (MMR) families produced by ELTA. This Israel Aerospace Industries radar subsidiary can detect air targets from up to 470 kilometers and will be used to detect and track targets.

8. Medium Extended Air Defense System  MEADS

MEADS is a transportable ground air, and missile defense system meant to replace the Patriot missile defense system. furthermore, It has a range of 40 kilometers, is armed with 12 missiles, and can reach an altitude of around 20 kilometers.

The initiative is a joint effort between the United States, Germany, and Italy to build a military system with 360-degree capability (MEADS) and provide expanded coverage for mobile ground air and missile defense. It is designed to intercept short-range ballistic missiles, cruise missiles, and other atmospheric threats.

Additionally, the radars provide 360-degree coverage and can roll off transport vehicles ready for combat. The multi-canister launcher is mounted on a 5-t wheeled vehicleAdvanced radars provide 360° coverage and operate in highly stressful jamming environments.

7. Iron Dome Iron Dome

Israel’s iron dome defense system has been developed jointly by Israel’s aerospace industries and Raphael’s advanced defense systems. The iron dome is supposed to be a short-range ground-to-air defense system of up to 70 km.

From as far away as 70 kilometers, Iron Dome can locate and destroy any threat. The Tamir interceptor in this system is 3 meters long, 0.16 m in diameter, and 90 kilograms when it is ready to be launched.

Targets are destroyed by a high-explosive blast-fragmentation warhead guided by an onboard active radar seeker and receiving commands via a command datalink.

According to Raphael, the iron dome system has intercepted thousands of rockets, and its success rate is over 90. the iron dome is the mobile variant, with all components on a single truck.

6. HQ-9 

Similarly effective to the Russian S-300 is the Hong Qi 9 OR HQ-9, a Chinese air defense missile system.

 China adopted this air defense system in 1997. The system can intercept medium- to long-range aircraft, cruise missiles, helicopters, UAVs, air-to-ground missiles, and theater ballistic missiles.

The HQ-9 employs two-stage missiles with superior vector control and ballistic missiles that can reach aircraft at a height of up to 27 kilometers in the air; the maximum range is 125 km against aircraft.

5. MIM 104 Patriot 

To defend against tactical ballistic missiles, cruise missiles, and cutting-edge aircraft, the Patriot MIM 104 is a long-range, all-altitude, all-weather air defense system. Lockheed Martin Missiles and Fire Control make it in Florida, and Raytheon in Massachusetts.

It can travel up to 24 kilometers in altitude and has a maximum range of 170 kilometers, making it suitable for the tasks at hand. The device’s missile is 5 meters long and weighs about 700 kilos.

4. Terminal High Altitude Area Defense (THAAD)Thaad

American anti-ballistic missile defense system THAAD is a lightweight, portable defensive armament designed to intercept and destroy short-range, low-altitude ballistic missiles from 200 kilometers and altitudes of up to 150 kilometers.

The THAAD interceptor is 6.2 meters long, 0.4 meters in diameter, weighs 662 kg at launch and has a maximum altitude of 25 km. According to THAAD’s previous 16 intercept tests, since production began, the system has maintained a perfect record of success. 

The THAAD launcher relies on the Oshkosh M1120 LHS heavy high mobility truck to go where it needs to go. There are eight missiles in each vehicle.

3. S-300VM

The s-300vm, also known as Antey-2500, is an improved variant of the s-300 volts, has a range of 200 kilometers, and can hit targets at altitudes up to 30 kilometers. It is a long-range multi-channel anti-ballistic missile defense system designed and manufactured by the Almaz-Antey group, which provides warfighters with enhanced combat capabilities.

The s-300vm is capable of countering a wide variety of threats, including fixed-wing aircraft, ECM devices that loiter in one place, and both short- and medium-range ballistic missile aeroballistic cruise missiles.

The S-300VM ballistic missile defense complex consists of a 9A83ME launcher unit, a 9A84ME loader/launcher unit, and a 9S32ME multi-channel missile guidance radar. It can be deployed or deactivated within six minutes.

2. David SlingDavid sling

Raytheon and Israel’s Raphael advanced defense systems collaborated to create the modern version of David’s sling. One of the components of David’s sling is a multi-mission radar using active electronically scanned array technology, which helps to locate and track a potential danger.

Raytheon, an American defense company, manufactures anti-ballistic and surface-to-air missile systems with a maximum range of 300 kilometers.

The David’s sling interceptor is a two-stage stunner missile, which can go 15 kilometers in height and contains a hit-to-kill warhead. lt1 meter 2084 active electronically scanned array multi-mode radar is used to steer it

1. S-400 TriumphRussian S400

The S-400 Triumph is an air defense missile system developed by Russia’s Alma’s central design bureau.

In order to provide a multi-tiered defense, the S-400 Triumph air defense system is equipped to launch three distinct missiles. It combines an anti-aircraft missile system, a command and control center, and an autonomous detection and targeting system.

The system has the capability to reach a height of up to 56 kilometers and can engage cruise missiles, ballistic missiles, airplanes, and unmanned aerial vehicles (UAVs).

Fődarab Creative Commons License 1 napja 0 0 42889

Biztos, hogy "átrágtátok" már elölről - hátulról az alábbi témát...

 

USA és Török oldalakon találtam ezt az összehasonlító írást. Jó képességűnek írják le az "S-400" rendszert. Akkor azt nem értem, hogy az Orosz olajfinomítókat, hadihajókat (A "Moszkva" inaktív radarokkal, szinte "alapjáraton" kapta be a találatokat)  nem védi légvédelem? Vagy még mindig ott tartanak, hogy szervezési, kiképzési, motiváció hiánya miatt kapják be a "legyet" 

 

---

In this Patriot vs. S-400 comparison, we will compare the performance, cost, radars, and missiles of two highly advanced air defense systems: the Patriot system developed by Raytheon for the United States and the S-400 system developed by Russia. We will explore how these systems work and determine which one is more effective in intercepting and neutralizing a wide range of aerial threats.

Patriot vs. S-400

Patriot Components: The Patriot system consists of several components working together to achieve its objectives. The system includes:

  • A radar set.
  • An engagement control station.
  • A launcher station.
  • An antenna mass group.
  • Interceptor missiles.

The radar detects and tracks targets, aiding the missiles in hitting their intended targets accurately. The engagement control station calculates trajectories and controls the launch sequence, while the launcher stations hold and launch the missiles.

 The antenna mass group acts as the main communication backbone for the entire unit. The Patriot system is armed with various missiles capable of destroying different types of aerial threats.

S-400 Components: The S-400 Triumph system, an upgrade to the S-300 family, is designed to neutralize tactical and intermediate-range aircraft, ballistic and cruise missiles. The S-400 system consists of different components that work together seamlessly.

Russian missile S-400.

 It includes a launch vehicle for carrying the missiles, a command and control post mounted on the vehicle, and a set of radars with varied ranges to intercept targets from multiple directions at high altitudes.

Radar Comparison: The Patriot system is equipped with a passive electronically scanned array radar that can counter attempts to jam electronic signals. Its radar is a detection-to-kill system, meaning a single unit performs all search, identification, track, and engagement functions. 

The Patriot radar, mounted on a trailer, consists of over 5000 elements and can track up to 100 targets within a range of 93 miles. It emits a highly agile narrow beam, enabling it to detect small, fast-moving targets with low radar cross-section.

In contrast, the S-400 system combines radars with varied ranges. The 96L6E radar can detect and track low-flying cruise missiles and fighter jets within 186 miles. The Gravestone radar can detect and track ballistic missiles and stealth aircraft within a range of 249 miles. The Big Bird acquisition radar can simultaneously locate and identify 300 targets within a distance of 373 miles. The S-400 radar system offers a superior range and capabilities compared to the Patriot system.

Missile Comparison: The Patriot system is armed with a variety of missiles, each with its own capabilities. The PAC-2 variant can intercept and destroy aircraft, tactical ballistic missiles, and cruise missiles using proximity fusing mechanisms. 

The PAC-3 missiles are optimized for intercepting and destroying incoming objects through a hit-to-kill technology, making them effective against advanced ballistic missiles with countermeasures. The Patriot system achieves an 80 to 90 percent success rate by using both variants in tandem.

On the other hand, the S-400 system is equipped with a variety of missiles for different engagement ranges. The 40N6E missile is used for long-range engagements, with a claimed range of 249 miles and a speed of 2,700 miles per hour. 

The 48N6DM missile targets within a distance of 155 miles, while the NM-96 missile engages highly maneuverable fighter jets within 75 miles. The 9M96E missile is used for shorter-range engagements, capable of destroying airborne targets within 25 miles. The S-400 claims a success rate of 98 percent.

System Operation: The Patriot system detects and gathers information about a target using its radar, which operators then assess in a command center to determine if the object is hostile. Once authorized for engagement, the Patriot launcher fires two missiles in a ripple 4.2 seconds apart to destroy the incoming objects.

On the other hand, the S-400 system identifies a target using suitable radars and passes the information to the command and control center. The center determines whether the target is friendly or hostile and chooses to engage it. With the help of the engagement radar, a suitable missile is launched to neutralize the threat.

Cost Comparison: The cost of the Patriot air defense system can vary depending on the configuration and quantity of equipment. While exact figures are not publicly disclosed, estimates suggest that a single battery of the Patriot system costs about $1.1 billion. This includes $400 million for the system itself and $700 million for the missiles. Additional costs are associated with training, logistics, and maintenance.

Similarly, the price of the S-400 missile system depends on the specific features and components included. Various sources estimate the cost of an S-400 system to range between $500 million to $700 million. This price includes the launchers, missiles, associated equipment, and training and maintenance expenses.

Conclusion: The S-400 system boasts a longer range and the ability to engage a wider range of high-value targets. It also offers a variety of missiles designed to effectively counter different types of airborne threats, achieving a high success rate. 

On the other hand, the Patriot system is known for its effectiveness against tactical ballistic missiles and cruise missiles. It is often used with other systems like Aegis and THAAD, allowing for engagement in space.

Ultimately, determining the superior air defense system, whether the Patriot or the S-400, depends on the specific requirements and objectives of the defense forces. Each system has its strengths and capabilities, and their effectiveness can vary in different scenarios and against different threats.

Fődarab Creative Commons License 2 napja 0 0 42888

"Szerintem csak simán nem vagy képben..."

 

Igazad van. Nem nagyon ismerem az USA technikát, mert leragadtam a V750V-nél a korom miatt. De azért belenéznék a "bögyébe" csak azért, hogy lássam mivel álltunk szemben...

 

Sokat elárul a technológiáról, hogy mit látsz külsőleg, belsőleg...függetlenül attól, hogy az Orosz technika nem sokat foglalkozott a külsőségekkel. Törekedtek a "faék" egyszerűségre, hogy a kiképzés "minősége" ne nagyon befolyásolja a használhatóságot. Bár egy-két technológiai, technikai sora még ma is előjön az  emlékeimből...

 

...akit egyszer a rakéta füstje megcsapott az ma már obsitos. Még néha recseg a fogaim (protkó) között az Asalu-i por...

Előzmény: molnibalage (42886)
M.Zoli Creative Commons License 3 napja 0 0 42887

Az ukranoknak jol johetne, de valoszinusitem, hogy tartalekba kerul, mint korabban a Hawk-ok.

Előzmény: molnibalage (42886)
molnibalage Creative Commons License 3 napja 0 0 42886

Szerintem csak simán nem vagy képben. Az 1991-ben kapott PAC-1 PATRIOT-ot vonják ki. 35+ éves cucc.

Előzmény: Fődarab (42883)
Herr Nick Creative Commons License 3 napja 0 0 42885

Mennyire vagy biztos abban, hogy ez tényleg egy, a "Patriot" éles", elfogott(egyesek szerint eladott) M902 indító berendezése lenne?

A "Twitteren" található más nézet is:

https://twitter.com/clashreport/status/1790067242018697554

 

 

Erről a képről egy orosz katonai WEB oldal - a "TOP WAR" is írt:

https://en.topwar.ru/242309-kitajskie-jeksperty-obsuzhdajut-foto-jakoby-s-puskovoj-ustanovkoj-patriot-na-doroge-v-tjanczine.html

"It is noted that this may not be a real Patriot launcher, but a mock-up used by the Chinese army during exercises of its air force."

 

Engem egyelőre nem gyözött meg annak ellenkezőjéröl, amit az orosz web oldalról idéztem.

 

Üdv, Nick

 

 

Előzmény: ka_TARZI_s (42881)
Platon Creative Commons License 4 napja -1 1 42884

Ugye repülők ellen remek, de ballisztikus rakéták ellen kudarcot kudarcra halmoz. Ráadásul 4-7 millió egy rakéta hozzá. Egy üteg egy hét alatt képes ellövöldözni egy kisebb ország katonai költségvetését.

Előzmény: Fődarab (42883)
Fődarab Creative Commons License 4 napja 0 0 42883

Gondolom, van egy kis ironikus felhangja, hogy Izrael is meg akar szabadulni a "terméktől" 

 

A Románok nagyon el vannak alélva tőle, de azért továbbadnák(?) Ukrajnának...Parancsra.

Előzmény: ka_TARZI_s (42881)
Platon Creative Commons License 4 napja 0 0 42882

Az működési elvében elektroncső. Olvasd el figyelmesen. 

Előzmény: naiv_ (42870)
ka_TARZI_s Creative Commons License 4 napja -1 1 42881

PAC-3 rakéták Kínában. Oroszországból szeretettel. Gondolom Izrael sem véletlenül akar szabadulni tőlük.

 

 

 

UBUL81 Creative Commons License 2024.05.11 0 1 42880

Semmi problema nincs vele. Sot! Szerintem a rajz muszaki tartalma meg igy is meghaladja a tanitani kivant szemely kepessegeit. Tul van bonyolitv :-)

Előzmény: naiv_ (42879)
naiv_ Creative Commons License 2024.05.10 -1 0 42879

Jól mutat itt ez a HiTech rajz...

Előzmény: Hehe164 (42878)
Hehe164 Creative Commons License 2024.05.07 0 0 42878

Szívesen. :-)

Előzmény: zdcmchy (42875)
naiv_ Creative Commons License 2024.05.07 -1 0 42877

Ez itt nem elektronikai tanfolyami topic.

Előzmény: zdcmchy (42875)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!