Luvasutas Creative Commons License 2003.01.12 0 0 169
Békés alkotmánymódosítás

NSZ • 2002. december 18. • Szerző: Nyusztay Máté, Csuhaj Ildikó

Az Országgyűlés tegnap elfogadta a Magyarország uniós csatlakozásához szükséges alkotmánymódosítást. Ennek során a szocialisták messzemenő kompromisszumkészséget tanúsítottak. Az ellenzék kétszer is kivonult a parlamenti ülésről, a Fidesz és az MDF sérelmezte, hogy Bárándy Péter rájuk nézve „személyeskedő, sértő” megjegyzéseket tett. Az igazságügy miniszter szerint viszont az ellenzék volt fegyelmezetlen.

Hosszú politikai és „jogi” viták után az Országgyűlés tegnap elfogadta az ország EU-csatlakozásához szükséges alkotmánymódosítást. A módosított alaptörvény azt is kimondja, hogy a csatlakozásról 2003. április 12-én népszavazást kell tartani, mégpedig azzal a kérdéssel: „Egyetért-e azzal, hogy a Magyar Köztársaság az Európai Unió tagjává váljon?”

Az alkotmánymódosítás parlamenti elfogadására tegnap azért nyílhatott lehetőség, mert – információink szerint a miniszterelnök kérésére – a szocialisták messzemenően kompromisszum-késznek bizonyultak. Megszavazták, hogy a Fidesz követelésének megfelelően elhagyják az alkotmánymódosítás szövegéből azt a három szakaszt, mely az ellenzéki párt szerint nem szükséges az EU-csatlakozáshoz. Az SZDSZ a nap folyamán összehívott alkotmányügyi bizottsági ülésen hangoztatta, hogy a „Fidesz által kikényszerített kompromiszszumhoz” nem adják a nevüket. Az MSZP említése nélkül azt mondták, sajnálják, hogy a kormányoldalon vannak olyanok, akik asszisztálnak ahhoz, hogy a Fidesz győzelemről és a koalíció meghátrálásáról beszélhessen. Az SZDSZ a T. Házban a szocialistáktól és az ellenzéktől eltérően nemmel szavazott a vitatott pontok visszavonása ügyében, az alkotmánymódosítást ugyanakkor elfogadta. (A módosított alkotmányt az Országgyűlés 361 szavazattal 4 nem ellenében tartózkodás nélkül fogadta el. A szavazási lista szerint nemmel voksoló honatyák mindegyike – Juhász Ferenc [MSZP, honvédelmi miniszter], Hajdú László [MSZP], Kuncze Gábor [SZDSZ], és Kerényi János [Fidesz] – úgy nyilatkozott: véletlenül nyomtak más gombot.)

Medgyessy Péter miniszterelnök a szavazás követően úgy nyilatkozott: az alkotmány módosítása mindenképpen szükséges volt az uniós csatlakozáshoz. Kiemelte, hogy április 12-én a magyar társadalom elmondhatja, hogy akarja-e vagy sem Magyarország EU-csatlakozását.

Az alkotmánymódosítás elfogadása után botrányossá vált a parlamenti ülés, az ellenzék két alkalommal is kivonult, amikor a büntető törvénykönyv módosításáról szóló szavazások előtt Bárándy Péter igazságügy-miniszter zárszót mondott. A Fidesz és az MDF képviselői először akkor távoztak az ülésteremből, amikor Bárándy Péter azzal vádolta az ellenzék egyes képviselőit, hogy valótlanságokat terjesztenek az iskoláknak küldött levelükben a kormány által tervezett drogszabályokról. Ellenzéki képviselők elmondása szerint az igazságügy-miniszter számon kérte gyerekszobájukat, s a közbekiabálásokra válaszul felvetette: hol a polgári jó modor? Szerintük mindezzel a miniszter sértegette az ellenzéki képviselőet, s kioktatta, amikor úgy fogalmazott: voltak olyan módosító javaslatok is, amelyek nélkülöztek minden szakmai hitelt, felkészültséget és képviselői felelősséget. „Talán ha nem foglalkozunk az ilyen színvonalú hozzászólásokkal, akkor hozzásegítünk néhány képviselőt ahhoz, hogy az élet más, olyan területére visszataláljon, ahol ez a magatartás megengedhető” – hangoztatta a miniszter. Hetekkel ezelőtt a Btk.-módosítás tárgyalásakor a Fidesz egyik képviselője Bárándy Péterről azt mondta, hogy a bűnözők sztárügyvédje, s menjen oda vissza, ahonnan jött. A tegnapi első kivonulást követően a Fidesz frakcióvezetője arra kérte Bárándy Pétert, hogy kövesse meg az ellenzéki képviselőket, s miután az igazságügy-miniszter ezt nem tette meg, az ellenzék végleg elhagyta az üléstermet. A miniszter szerint az ellenzéki kivonulás „fegyelmezettlenség volt, nem más”.

Az ellenzék távollétében a koalíciós többség elfogadta a kormány által támogatott módosító indítványokat, illetve azokat a szocialista javaslatokat is, amelyek a kormány eredeti előterjesztéséhez képest némiképpen szigorúbb szabályokat rögzítenek a kábítószer-fogyasztókkal és -terjesztőkkel szemben. Az SZDSZ képviselői előzetes jelzésüknek megfelelően nemmel szavaztak a szocialisták által javasolt szigorításokról.

Az MSZP-frakció kezdeményezésére tegnap levette napirendjéről az Országgyűlés az átvilágítás kiterjesztéséről, illetve az egységes állambiztonsági levéltár létrehozásáról szóló törvényjavaslatok zárószavazását. Bárándy Péter az utolsó pillanatban ugyanis technikai jellegű módosító indítványokat nyújtott be a két előterjesztéshez, részben az alkotmányjogilag kifogásolható passzusok megváltoztatása céljából. A zárószavazás elhalasztásának több szabad demokrata politikus szerint az volt az oka, hogy az MSZP szembesült azzal: a kisebbik koalíciós párt nem támogatja az átvilágítási törvényt, és emiatt nyilván további tárgyalásokat tartanak szükségesnek. Ezzel kapcsolatban Medgyessy Péter miniszterelnök újságíróknak úgy nyilatkozott: változatlanul a széles körű átvilágítás mellett áll, és reméli, hogy sikerül megegyezniük a kormánypártoknak. Az igazságügy-miniszter, a két törvényjavaslat előterjesztője azonban lapunknak úgy nyilatkozott: szerinte nincs szükség további egyeztetésekre a szabad demokratákkal. Hasonlóan vélekedett Tóth András szocialista titkosszolgálati államtitkár is.


Előzmény: Törölt nick (167)