Törölt nick Creative Commons License 2009.11.29 0 0 217
nem
ráadásul 10 év után sem adómentes, csak az első évi hozam
ajánlom figyelmedbe a 3.2-es és az 5.2-es pontokat

íme:
3. Az önkéntes nyugdíjpénztári tagsági viszony megszűnése

3.1 A tagsági viszony megszűnik

a) a pénztártag halálával, a halál napján,

b) más nyugdíjpénztárba, illetőleg a törvény meghatározta esetekben egészség- vagy önsegélyező pénztárba történő átlépéssel az erre vonatkozó nyilatkozatnak a nyugdíjpénztár által történt átvételét követő hónap első napján, átvétel hónapjának első napján,

c) a pénztártag kilépésével, az erre vonatkozó nyilatkozatnak a nyugdíjpénztár által történt átvételét követő hónap első napján,

d) a fenti 2.5 pont szerinti tagdíj nemfizetés esetén,

e) a nyugdíjpénztár jogutód nélküli megszűnésével,

6. amennyiben a pénztártag a VIII./1.1 pont a) vagy b) pontja szerinti választással él, tagsági viszonya akkor szűnik meg, amikor a nyugdíjpénztár a pénztártaggal szembeni szolgáltatási kötelezettségének maradéktalanul eleget tett,

g) Kizárással, ha a tag az Alapszabályban meghatározott tagsági feltételeknek már nem tesz eleget és a Pénztár írásbeli felszólítására nem kezdeményezte átlépését másik pénztárba.

3.2 A tagsági jogviszony a várakozási idő letelte előtt az Öpt. 15. § (1) bekezdésének rendelkezéseivel ellentétben csak a pénztártagnak más pénztárba való átlépése, illetve a pénztár megszűnése esetén szüntethető meg.

3.3 A tagsági viszony megszűnése esetén a volt pénztártaggal, illetve az arra jogosulttal az alapszabályban foglalt rendelkezések szerint el kell számolni.

3.4 Ha a tagdíj nem fizetése miatt a 10 éves kötelező várakozási idő leteltével szűnik meg a tagsági viszony, akkor a pénztártag egyéni számláján nyilvántartott összeg megfizetésére való jog a 10 éves várakozási idő leteltét követően, illetve a nyugdíjkorhatár elérésével egyidőben nyílik meg. Ha a pénztártag a várakozási idő letelte előtt a tagdíjat az alapszabály 2.5 pontjában megjelölt időtartamon túl nem fizeti (a tagdíjnemfizetés kezdő időpontja), úgy a tagdíjnemfizetés kezdő időpontjával kezdődő időszak a várakozási időbe beszámít, és a tag tagsági viszonya a várakozási idő leteltével megszüntethető. A tagdíj meg nem fizetés kezdő időpontjától a nyugdíjpénztár jogosult a pénztártag egyéni számlájának befektetéséből származó hozamát - a mindenkori pénztári egységes tagdíjnak a működési és likviditási tartalékra jutó hányadnak megfelelő összeggel, de legfeljebb a hozam összegével - csökkenteni, és azt a működési, illetve likviditási tartalék javára jóváírni. Egyebekben az elszámolás során a IX/ 4.) pontjában foglaltakat kell alkalmazni.

3.5 A tagdíj nemfizetése esetén, ha a kötelező várakozási idő még nem telt le, akkor a pénztártag egyéni számláján nyilvántartott összeget - a pénztártag egyidejű értesítése mellett - külön nyilvántartásba veszi és az általános szabályok szerint fekteti be. A várakozási idő letelte után a volt tag részére az ügykezelési költségekkel csökkentett járandóság egy összegben kerül kifizetésre.

3.6 A tagsági viszony megszűnéséről a megszűnés napjától számított 30 naptári napon belül a volt pénztártagot a nyugdíjpénztár írásban értesíti és ebben tájékoztatja az elszámolás módjáról.

3.7 A várakozási idő letelte előtt a pénztártag egészség- vagy önsegélyező pénztárba átléphet, ha munkaképességét legalább ötven százalékban elvesztette, és ebben az állapotában legalább egy évig javulás nem várható, valamint az illetékes hatóság igazolását bemutatja.

3.8 Átlépés esetén az átlépéskor a nyugdíjpénztár a pénztártag követelésének megfelelő összeget a tag által választott pénztárba e pénztár felszólítása alapján utalja át, levonva az átlépéssel kapcsolatos tényleges költségeket, legfeljebb azonban 4.000.-Ft-ot. A nyugdíjpénztár az átlépés fordulónapja és az átutalás napja közötti időszakra hozamot fizet a pénztártagnak.

3.9 A pénztártag a 10 éves várakozási idő letelte után, de még a felhalmozási időszakban az egyéni számlán lévő összeghez való hozzáférés tekintetében választhat, hogy

a) a pénztárban változatlan feltételek mellett tag marad,

b) a pénztártagságát folytatja, és az egyéni számláján nyilvántartott összeg egészét vagy - legfeljebb háromévente egy alkalommal - egy részét a nyugdíjkorhatár elérése előtt felveszi,

c) a nyugdíjpénztárból kilép,

d) tagdíj fizetése nélkül az egyéni számláján lévő összeget a nyugdíjpénztárban hagyja.

4. A magánnyugdíjpénztári tagsági viszony keletkezése

4.1 A tagsági viszony és a tagdíjfizetési kötelezettség az írásbeli belépési nyilatkozat nyugdíjpénztár által történő elfogadásának (záradékolás) napját követő hónap első napja.

Az elfogadást a nyugdíjpénztár igazgatótanácsa a belépési nyilatkozat záradékolásával tanúsítja.

4.2 A tagsági jogviszony kötelező pénztártagság esetén a belépési nyilatkozat pénztár által történő elfogadásakor jön létre, a Tbj.-ben meghatározott biztosítási jogviszony keletkezésének napjára visszaható hatállyal.

5. A magánnyugdíjpénztári tagsági viszony megszűnése

5.1 A tagsági viszony megszűnik

a) más nyugdíjpénztárba való átlépéssel, az átlépés napját megelőző nappal,

b) elhalálozással, az elhalálozás napjával,

c) a társadalombiztosítási nyugdíjrendszer szerint megállapított rokkantsági nyugdíjra jogosulttá válással, rokkantsági nyugdíj megállapításának napját megelőző nappal, a tag döntése szerint, illetőleg

d) az Mpt. 123. §-ának (2) bekezdése szerint a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe való visszalépéssel,

e) az Mpt. 123. §-ának (6) bekezdése szerint a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe való visszalépéssel, a nyugellátás megállapításának napját megelőző nappal.

f) az Mpt. 3. §-a alapján a magánnyugdíjpénztárba belépett személy – amennyiben a Tbj.-ben foglaltak alapján harmadik állam állampolgárának vagy hontalannak minősül – döntése szerint, a nyugdíjbiztosítási jogviszonya megszűnésének napjával.

5.2 A tagdíjfizetés elmulasztása nem szünteti meg a tagsági viszonyt.

5.3 A tagsági viszony átlépéssel való megszüntetésére legkorábban a nyugdíjpénztárbeli tagsági viszony kezdő időpontjától számított fél év eltelte után kerülhet sor.

5.4 A pénztártag átlépésére a tag erre irányuló bejelentése alapján, az esetleges tagdíjhátralék kiegyenlítését követően kerülhet sor. a bejelentés napját magában foglaló negyedévet követő negyedév utolsó napjával kerül sor. A bejelentést az átlépéssel érintett pénztárakhoz kell benyújtani.

5.5 Az átlépéskor, a nyugdíjpénztár a tag követelésének megfelelő összeget, a tag által választott pénztárba, e pénztár felszólítása alapján utalja át. Az átlépéssel kapcsolatos költségeket a nyugdíjpénztár a tag követeléséből levonja. Az átlépéssel kapcsolatos költségeket, valamint azok megfizetésének módját a nyugdíjpénztár pénzügyi terve, és szolgáltatási szabályzata tartalmazza. A nyugdíjpénztár az átlépés fordulónapja és az átutalás napja közötti időszakra hozamot fizet a pénztártagnak. A megállapított követelésnek az átvevő pénztár részére történő átutalását, legkésőbb az átadó pénztárnál a tag tagsági viszonyának megszűnése napját követő 50 naptári napon belül kell elvégezni.

5.6 Amennyiben a tagsági viszony a pénztártagnak a felhalmozási időszakban bekövetkező halála miatt szűnik meg, a kedvezményezett (örökös) választhat, hogy az egyéni számlán ráeső részt

a) egy összegben felveszi, vagy

b) ugyanazon pénztárnál vezetett saját egyéni számlájára átvezetteti, vagy

c) más Magánnyugdíjpénztárba viszi át, vagy

d) a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvény (Tny.) szerinti hozzátartozói nyugellátás megállapítása esetén átutalhatja a Nyugdíjbiztosítási Alap részére.

Ha a tag kedvezményezettet nem jelöl, a tag természetes személy törvényes örökösét kell kedvezményezettnek tekinteni. Örökös hiányában az egyéni számlán levő öröklés alá eső összeg a Pénztárra száll, és a Pénztár fedezeti tartalékán a tagok egyéni számlái és a szolgáltatási tartalékok javára a jóváírás időpontjában fennálló egyenlegek figyelembevételével kell elszámolni.

5.7 Az 5.1 c), e) pontjaiban meghatározott esetekben a társadalombiztosítási nyugdíjrendszerbe történő visszalépési szándékáról a pénztártag a társadalombiztosítási nyugdíjigény benyújtásával egyidejűleg írásban nyilatkozik a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv részére. A nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv a benyújtást követően írásban értesíti az érintett magánnyugdíjpénztárat a pénztártag visszalépési szándékának bejelentéséről és a nyugdíj megállapításának kezdő időpontjáról, valamint a megállapítást követően a társadalombiztosítási nyugellátás összegének a Tny. 12. § (7) bekezdése alapján számított összegéről. A nyugdíjbiztosítási igazgatási szervnek a társadalombiztosítási nyugellátás összegéről szóló értesítését követően a magánnyugdíjpénztár haladéktalanul, írásban tájékoztatja a pénztártagot az egyéni számlakövetelés alapján számított életjáradék várható összegéről. A pénztár az 5.1 e) pontjában meghatározott esetben a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv társadalombiztosítási nyugellátás összegéről szóló értesítése alapján megvizsgálja a visszalépés feltételeit, és arról írásban igazolást ad ki a pénztártag részére. Amennyiben a pénztártag a visszalépésről dönt, a pénztárhoz benyújtja visszalépési kérelmét, melyet az haladéktalanul továbbít a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv részére. Az 5.1 e) pontjában meghatározott esetekben a pénztárnak ezzel egyidejűleg az igazolást is továbbítania kell. A visszalépési kérelem a nyugdíjigény elbírálása tárgyában hozott első fokú határozat kézhezvételét követő legfeljebb 30 napon belül nyújtható be.

A társadalombiztosítási nyugellátás összegének - a Tny. 12. §-a (6) bekezdésén alapuló - megállapításáról a nyugdíjbiztosítási szerv értesíti a magánnyugdíjpénztárat. A magánnyugdíjpénztár a pénztártag egyéni számláján nyilvántartott, a tagsági jogviszony megszűnése napját magában foglaló negyedév fordulónapi követelésének a tagdíjkiegészítéssel csökkentett összegét a Nyugdíjbiztosítási Alap részére köteles átutalni a fordulónapot követő 50 napon belül, illetve amennyiben erre nincs lehetőség, a nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv értesítése alapján az értesítést követő 15 napon belül.

5.8 (Hatályon kívül helyezve)

5.9 Amennyiben a pénztártag az Mpt. 23. § (1) bekezdésének g) pontja szerinti választási lehetőségével élve magán-nyugdíjpénztári tagsági jogviszonyát meg kívánja szüntetni és az egyéni számlán felhalmozott összeget - bármely országban működő - időskori megélhetést szolgáló megtakarítási formába kívánja utalni, arról a pénztár részére a Tbj. 5. §-a szerinti biztosítási jogviszony, vagy a Tbj. 34. § (1) bekezdése szerinti megállapodás megszűnését követő 90 napon belül írásban nyilatkozik. A nyilatkozatban meg kell jelölni a pénztártag által választott megtakarítási formát, valamint az ezt működtető intézmény címét és bankszámlaszámát. A pénztár a pénztártag egyéni számláján nyilvántartott, a fent nevezett nyilatkozat pénztárhoz történő megérkezésének napját magában foglaló negyedév fordulónapi követelésének összegét a fordulónapot követő 50 napon belül köteles átutalni a tag nyilatkozatában megjelölt intézmény részére. Az átutalt összeg más jogszabályok alkalmazásában a magánnyugdíjpénztár által nyújtott nyugdíjszolgáltatással esik egy tekintet alá. A követelés összegét a pénztár a tagsági jogviszony megszüntetésének tényleges költségeivel csökkentheti.

5.10 A tagsági viszony megszűnése esetén a nyugdíjpénztár szolgáltatási szabályzatában,

valamint pénzügyi tervében meghatározott és a tag által megtéríteni rendelt költségeket működési bevételként kell elszámolni.
Előzmény: Híd (216)