Keresés

Részletes keresés

öreg_néne_b Creative Commons License 4 órája 0 0 156040

Sőt finom.

Előzmény: sülhas (156039)
sülhas Creative Commons License 6 órája 0 0 156039

A ráncos galambgomba is ehető??

Előzmény: Tharkus (156015)
Tharkus Creative Commons License 8 órája 0 1 156038

no, hát ezért megyünk ilyenkor bükkösbe... is! :)

 

 

az erdő jó állapotban van, szép lassan indulgatnak a dolgok, egyelőre inkább csak a kitett részeken. a mai hajszárítós, főnös szél egy kicsit talán túlzás, de elvileg holnap megint kaphatunk csapadékot (kop-kop, oldalborda szerint a vh nem sokat.. :/). sikló méretű, ordas, kardfogú csigák grasszálnak tucatba verődött bandákban a terepen, találtam jópár tarra rágott gombát is. a bükkösök nincsenek sokkal lemaradva a tölgyesektől, szép kiegyenlítetten jön minden, a zárt részek egyiknél sem adnak semmit igazán.

 

sokkal szebben épül fel az első hullám, mint tavaly, amikor rögtön az elején 3 nap kánikula összetolt mindent.

BX-60-72 Creative Commons License 24 órája 0 0 156037

Hát a vargánya mennyiség most a következő két hétben simán meglehet, sőt a többszöröse is. Nem tudom, melyik tájegységen szoktál keresgélni, de most pl. a teljes Dunántúl tökéletes lesz, szerintem kb. 5 nap - 1 hét múlva bárhova mész ki, találsz gyorsan ennyit. (jó mondjuk azért nem egy északi fekvésű, meszes talajú full gyertyánosban).

Előzmény: nyúlfüligomba (156033)
BX-60-72 Creative Commons License 24 órája 0 0 156036

Naaaa, azért nehogy ilyen miatt ne menj ki többet az erdőbe! Sőt, sőt! Ez az elsőszámú szabály: minél többet kell kimenni az erdőbe. Semmiféle más elmélet, olvasás, videó stb. nem pótolja azt. És amúgy is az a legértékesebb. Mármint az erdőn/mezőn töltött idő. Szerintem. De lehet csak nekem, mert az utóbbi években nagyon minimálisan jutok ki.

 

Hát pedig ez jelenleg kb. hobbiszintű tudás, oké  a szakellenőrit már vagy 24 éve meg akarom csinálni, de eddig nem volt rá idő, de idén akármi történik, ősszel beiratkozok.

 

Viszont igen, az is igaz, hogy természettudományos jellegű a végzettségem, az egyetem, ahol végeztem 50 éven át csak vegyészmérnöki volt, úgyhogy a szakunkon se nagyon rugaszkodtak el ettől a szép hagyománytól, kicsit átkozmetikázták pár tárgy nevét de minden maradt a régi. Phd-ba is belekezdtem biotechnológiai területen, ugyanezen az egyetemen, de 2 év után elég lett a dologból, úgyhogy az úgy félbe maradt. Persze, segít ám sokat közvetve háttértudásban, ami ott rámragadt. 

 

A gombászat kapcsán amit tudok, az abszolút autodidakta módon jött, oké a nagyon alapok meg a kezdő motiváció anyai nagyapámtól vannak, de vagy 10-15 év kihagyás után magam kezdtem el utána nézni a dolgoknak. Ez a fórum nagyon sokat segített, én bizony visszaolvastam annó 11 éve a korábbi éveket is (mármint keresőzve), meg 2013-14-ben nagyon sokat tudtam kijárni túrázni. De soha nem voltam egyesületi tag, más gombászokat sem ismerek, (kivéve Tharkust tavaly tavasz óta), helyi erőkkel futottam össze itt-ott persze, de soha senkitől nem kaptam se tippet, se útbaigazítást, hogy mikor mit hol. És nagyon megbeszélni se tudtam senkivel, hogy jól gondolok valamit vagy sem. De az erdő/mező mindig adott válaszokat, csak értelmezni kellet azt megtanulni.

Szóval lehet ezt önállóan simán, ma meg már iszonyat sok segítség van a neten, elképesztő: kőzettérkép, erdőtérkép, turistatérkép (jó, ez utóbbi régóta), szóval minden adott.

Igazából a motiváció és a kíváncsiság az erős nálam, olyan ez mint egy jó rejtvény, nyomozás: figyelni a jeleket magam körül és ha jó a megfejtés, jár a keksz (vagyis a gomba).

Előzmény: edula2 (156034)
Bencuc Creative Commons License 29 órája 0 0 156035

Valami lesz nálunk is

 

edula2 Creative Commons License 1 napja 0 0 156034

Bocsi, megkerdezhetem, hogy mi a vegzettseged? (Ha most azt mondod, hogy ez csak ugy hobbiszintu tudas, akkor tobbet ki sem megyek az erdobe.) 

Előzmény: BX-60-72 (156027)
nyúlfüligomba Creative Commons License 2 napja 0 0 156033

Szeretnék én is ennyi vareszt találni, de még inkább így írni "nekiálltam toporogni, mint a tojógalamb, és mikor már vagy ötször körüljártam saját magam, mint aki a kontaktlencséjét keresi"

Előzmény: BX-60-72 (156028)
Tharkus Creative Commons License 2 napja 0 0 156032

azt nem is a vh-ban, hanem eggyel és kettővel "lejjebb" :)

 

a talajtant tekintve köszi a sokkal szakszerűbb pontosítást, igyekszem magamba szívni a tudást, mint mindig. a vareszokhoz gratula, ezek a fogások tényleg mindent visznek, amikor az ember minden tudását összekaparva kigondol egy új helyet, amiről semmi infója sincs, majd ott helyben szintén improvizálni/gondolkodni kénytelen, de végül nyer. a tíz-húsz éve kapott/talált helyeken rutinszerűen végignyargalni is jó móka, de engem kevésbé vonz. pláne, ha sima tölgyes :D

Előzmény: BX-60-72 (156026)
morel_whisperer Creative Commons License 2 napja 0 0 156031

Erre szoktam mondani, hogy gombát találni érdemes, nem keresni. :)

Előzmény: BX-60-72 (156030)
BX-60-72 Creative Commons License 2 napja 0 0 156030

Köszi! Nem arra mentem, Kaposvárt céloztam meg irányban, Kaszó felé viszont az lett volna, amit írtál. 3.5 órám volt össz-vissz utazással együtt, úgyhogy csak egyet lehetett lőni!

Előzmény: morel_whisperer (156029)
morel_whisperer Creative Commons License 2 napja 0 0 156029

Gratula! A Boronka-melléki TK-t nem nézted esetleg útközben vagy előtte / utána?

Előzmény: BX-60-72 (156028)
BX-60-72 Creative Commons License 2 napja 0 3 156028

Szombat (05.18) Zselic, vörös tölgyes:

Úgy alakult, hogy a hétvégét Balatonfenyvesen töltöttük. Nem így terveztük, de ez lett. Szombaton hirtelen ölembe hullt délután pár szabad óra, úgyhogy gondoltam kicsapatok valahova körülnézni. Tipródtam egy sort, mégis hova, emlékeztem pár nappal korábbról, hogy a Zselicből mintha már jelentettek volna kis rókagombákat. És mivel ez a vidék még értelmesen elérhető Balatonfenyvesről, így irány oda. Gugli térkép alapján böktem, soha az életben nem jártam arra. Erdő szépen beázva már akkor is, de semmi. Déli oldalon sem. Pár kicsi róka, de a jó vargányásnak kinéző aljnövényzet nélküli mohás foltok is hallgattak. Aztán az erdészeti úton ballagva figyletem fel, hogy balra tőlem vörös tölgyek vannak. Szembe már jól felsarjadt irtás, de azért besüt még a nap ide jól. Belépve a vörös tölgyes foltba találtam is pár levágott vargánya tönk karikát. Na, szuper, nekiálltam toporogni, mint a tojógalamb, és mikor már vagy ötször körüljártam saját magam, mint aki a kontaktlencséjét keresi, odaugrott egy 6-os csoport friss nyári. Aztán a többi. A teljes mennyiség kb. egy 6x5 méteres területről. Máshol semmi. Erőteljes, nagyméretű gombák, alig kukacosak, voltak teljesen mentesek is.

BX-60-72 Creative Commons License 2 napja 0 0 156027

"az őrség talaja megint más, mint a vh/börzsönyé, sok a löszös terület,"

Vagy az öntéstalaj, sok kvarckaviccsal, homokkal, lényeg valami olyannal ahol a kémiai mállás során sok szilíciumion mobilizálódik, ilyen helyeken kell aztán a sok gombapartner a fáknak.

Löszön, agyagon ritkábban, kisebb kiterjedésekben alakulnak ki ilyen cserjeszint és lágyszárú mentes kopasz aljú erdők, ahol viszont sokszor jó vastag moharéteg borít mindent.

Előzmény: Tharkus (156017)
BX-60-72 Creative Commons License 2 napja 0 0 156026

"teljesen más téma, mint errefelé keresni az apró homokkőfoltokat."

De arra felétek, illetve a te elsőszámú vadászterületeden nem is a homokkövet/ homokkőfoltokat kell keresni :)

 

Előzmény: Tharkus (156021)
BX-60-72 Creative Commons License 2 napja 0 2 156025

"Természetesen a tölgyes ősszel is jó, pl. az Őrségben egy kocsányos tölgyes ontja a sötét trombitagombát (persze a bükkös is), de ott ilyentájt már nincsen vargánya."

 

Hát ez így nagyon nem igaz. A kulcs az, hogy milyen tölgyesben keresed. És itt nem az számít, hogy milyen tölgy faj van ott, hanem hogy milyen jellegű az adott élőhely. Erősen savanyú talajokon vannak kocsányos/kocsánytalan tölgyesekben is bőven olyan termőfoltok, ahol terem akár november végéig is ízletes vargánya. A vörös tölgyeses az egyértelműen jó ilyenkor (ismétlem: megfelelő talajon, társulásban és tájolásban).

Szóval én emlékszem, ment itt tavaly ősszel a zrika, hogy novemberben tölgyesben már csak sörösdobozt lehet találni. Hát nem. Azt is, biztos, sőt a jó vargányás foltokon persze (kb. az is nyomjelző, csak jól kell látni ehhez a jeleket). Na pár kép tavaly nov. 17.-ről egy Alpokaljai alacsonyan fekvő, sóderes öntéstalajon található nem vöröstölgyesből:

Direkt úgy fotóztam, hogy jól látható legyen az erdő, az erdőalkotó fák. Szóval de, igen, megyünk késő ősszel is tölgyesbe, de nem akármelyik trandom tölgyesbe. Tudni kell hova, és ott ha olt elég csapadék, lesz ízletes vargánya. Hozzáteszem, ahol a képek készültek, ezt a helyet úgy találtam, hogy még augusztus végén random álltam meg itt autóval átmenetben, bóklásztam kicsit, és találtam egy szem ív-t, és megállapítottam magamban a talajt és a növényzeti képet megfigyelmve magam körül, hogy itt akár jó is lehet akár késő ősszel is. És így is lett.

 

Sötét trombitát azt voszont sokfelé lehet találni, akár a Budai-hegyekben is, dolomit kőzeten levő bükkös - gyertyános -tölgyesben. Ismerek pár jó lelőhelyet rá ott, azért az Őrségig nem mennék.

 

"(a gomba ott és akkor... by np)"

Ezt a khm..mondatodat már annyiszor leírtad itt az utóbbi fél évben, hogy muszáj rá írni valamit: ez így jópofa, de ha valaki kezdő olvassa a fórumot, akkor annak nagyon félrevezető. Szóval azért ez így inkább nagyon nem igaz, minsem igaz. Vannak érdekes megjelenések, de azért aki tavasszal valamelyik kucsamgombára, vagy a szezon többi részében "nagyvadra" akar menni (vargányák, rókagomba), annak illik a szabályokat megtanulni, és sokat terepre járni, csak úgy lesz eredmény. Az ott és akkor terem dologban bízni hiú ábránd. Persze nagy őzlábgombát lehet találni a Kékestetői északi bükkösöktől a pusztavacsi akácosokig mindenhol, de pl. hegyes kucsamgombát nem fog találni egyik helyen sem. És akkor a végtelenségig lehetne sorolni hogy mit mikor hol nem. 

 

Előzmény: nagypapi51 (156012)
Tharkus Creative Commons License 2 napja 0 0 156024

ha nagyon telített a talaj, akkor a vareszre még várni kell, mert elég oxigénigényes a micélium. majd amikor elkezd száradni.

 

nálunk sajnos elég hülyén mentek a zivik, a településeket locsolták (azokat is inkább tőlünk délre, bp-en és közelében), az erdőbe ilyen 1-2 mm-ek jutottak. kaphatnának egy határozott 10-15 mm-t, az szépen megtámasztaná, amit meg kell.

Előzmény: morel_whisperer (156023)
morel_whisperer Creative Commons License 2 napja 0 1 156023

Soha rosszabb kirajzást :)

 

A rozsdafarkú fiókáink egyike már próbálgatta a szárnyait tegnap. A márciusban visszatért fecskéink még kotlanak. Egyik éven 2 fészekalj is felnőtt. Kíváncsi vagyok, az előbbiek bevállalnak-e ilyet.

 

Varesz meg csak egy volt, de legalább hibátlan. Meg néhány apró róka kezdemény. Talán csütörtökön megéri újra próbálkoznom. Mindez úgy, hogy kb. 70 mm eső hullott az elmúlt 1 hónapban. Kissé gombátlan az erdő.

 

Előzmény: nagypapi51 (156022)
nagypapi51 Creative Commons License 2 napja 0 0 156022

Soha rosszabb kirajzást :)

Előzmény: Tharkus (156021)
Tharkus Creative Commons License 3 napja 0 0 156021

ami egy tök jó dolog, klassz lenne, ha errefelé is lenne ilyen, pláne nagy területen kisavanyodott lösz/homok kombóval. teljesen más téma, mint errefelé keresni az apró homokkőfoltokat.

 

ma kirajzottunk a gyerekekkel, de nem pont azt kaptuk, mint amire vártunk. mondjuk a "full mentes" nyári laska kellemes meglepetés volt:

 

Előzmény: homerx (156020)
homerx Creative Commons License 3 napja 0 0 156020

az orseg erdoszerkezete eleg erdekes. nagyon keves egynemu teruletet talalsz. sokkal tobb a teljesen vegyes erdo, ahol a bukk, tolgy, fenyo talalkozik fullra keveredve. josagos terep.

Előzmény: Tharkus (156017)
nagypapi51 Creative Commons License 3 napja 0 0 156019

...Azt mondják, aki dolgozik, nem ér rá pénzt keresni...

Érdekes, hogy különböző nyelveken ez hogy megy:

A magyar keresi, az angol csinálja a pénzt, a francia nyeri, a német megszolgálja.

Előzmény: öreg_néne_b (156003)
öreg_néne_b Creative Commons License 3 napja 0 0 156018

A "mészkerülő tölgyes/bükkös" növénytársulás, ami az adott talajra jellemző. Természetesen nem a fák kerülgetik séta közben a meszet... ;)

Előzmény: Bencuc (156014)
Tharkus Creative Commons License 3 napja 0 0 156017

az őrség talaja megint más, mint a vh/börzsönyé, sok a löszös terület, amin kialakulhatnak remek savanyú tölgyesek (ha nem agyag az egész).

 

november 20-án tölgyesből szedtem ív-t tavaly. természetesen nem egy random tölgyesből.

 

értem, hogy miért mondjátok, hogy "ilyenkor tölgyesbe megyünk", meg "ősszel bükkösbe megyünk", és ilyen kezdő ökölszabálynak ez jó is. nem kezdőnek meg már nem jó.

 

Bencuc: nem a fa megy arrébb :), hanem a talaj savanyodik ki, és a növényzete idomul hozzá: savanyúságkedvelő fajok jelennek meg, jellemzően visszaszorul a fű- és cserjeszint, erodálódik a talaj és megjelenik a kőzet stb.

Előzmény: nagypapi51 (156012)
Bencuc Creative Commons License 3 napja 0 0 156016

Ja, tényleg.

Előzmény: Tharkus (156015)
Tharkus Creative Commons License 3 napja 0 0 156015

Russula heterophylla (Dióízű galambgomba)

Russula vesca (Ráncos galambgomba)

Előzmény: Bencuc (156013)
Bencuc Creative Commons License 3 napja -1 0 156014

Mit jelent ez hogy mészkerülő? Sose értettem, a fa nem tud menni sehova, hogy kerüli akkor a meszet?

Előzmény: Tharkus (156010)
Bencuc Creative Commons License 3 napja -1 0 156013

Azaz dióízű

Előzmény: Tharkus (156011)
nagypapi51 Creative Commons License 3 napja 0 0 156012

Egyik képen sem látok gombát... :)

Más dolog, ha gombászol - kvázi vadászol - és megint más, ha gombáért mész, utóbbi célzottan

termőhelyre, fajra történik.

Természetesen a tölgyes ősszel is jó, pl. az Őrségben egy kocsányos tölgyes ontja a sötét trombitagombát (persze a bükkös is), de ott ilyentájt már nincsen vargánya.

Persze ez sem igaz, ismerek egy vörös tölgyest, ahol október elején 5 perc alatt teleszedtem a kosarat

vargányával.

(a gomba ott és akkor... by np)

Előzmény: Tharkus (156010)
Tharkus Creative Commons License 3 napja 0 0 156011

ráncos galambgomba

Előzmény: Bencuc (156009)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!