Keresés

Részletes keresés

BTJ Creative Commons License 8 órája 0 0 51468

Ha csak egy zsanérral van felfogatva a háromszög profil egy valamilyen vasdrarabra?

A két végén meg valamilyen megszorítás lehetne, akár menetes 

pozíció beállítással.

Előzmény: mérnökferi (51461)
rferi Creative Commons License 9 órája 0 0 51467

ja, értem!

Előzmény: Csuhás (51466)
Csuhás Creative Commons License 9 órája 0 0 51466

Csakhogy a gyűrű nem köré írt kör hanem a legkisebb gyűrű aminek jó helyen van a közepe, ahogy írtam kell egy pár hernyócsavar meg betét vas darabok amivel jusztírozni kell.

Előzmény: rferi (51465)
rferi Creative Commons License 10 órája 0 0 51465

Csuhás gyűrűs ötletének van egy alapvető hozadéka: a furat helye a gyűrű közepébe kerül.

Namost, ha az a háromszög valami fura háromszög, akkor nem biztos, hogy jó ott a furat, ahol a köré írható kör közepe van.

Én ezért vetettem el ezt a módszert magamban.

Ezért is lenne jó ismerni azt a keresztmetszetet.

Előzmény: mérnökferi (51460)
mérnökferi Creative Commons License 10 órája 0 0 51464

Köszönöm a figyelem felhívást, de erre én is gondoltam. A csuszkához rögzített, félbevágott PVC csővel takarnám a sínt. A köszörűmhöz használok porelszívást amúgy is. A legutolsó érvem: talán 5 éve is van, hogy kést köszörültettem, szóval normál esetben nem sokat lesz használva  :-)  Az ilyenkor szokásosan felmerülő kérdésre, hogy akkor meg minek?- mert szeretek mindent magam megoldani  :-)

Előzmény: ruzsa janos (51463)
ruzsa janos Creative Commons License 20 órája 0 0 51463

"...Mit szóltok a szerszámköszörű munkaútjának, lineáris sínnel való hosszabbításához..."

Inkább az a kérdés, mit szól majd a lineáris sín (ami egy lineáris csapágy lenne?) a lecsiszolt porhoz, ami majd rárakódik... 

Előzmény: mérnökferi (51461)
Jani301 Creative Commons License 21 órája 0 0 51462

Én is azt akartam írni ,hogy a furatok helyének a pontozásával kezdeném .

A továbbiak is elvben megegyeznek az én elképzelésemmel . 

Csak közben elmentem lidlibe , vetten egy kész kaját ...

Kisflexet automata pajzsot már tegnap este megvettem :)

Előzmény: ruzsa janos (51459)
mérnökferi Creative Commons License 21 órája 0 0 51461

Köszönöm a jó ötleteket, majd kibontom/megnézem otthon a vasamat.

 

Mit szóltok a szerszámköszörű munkaútjának, lineáris sínnel való hosszabbításához és tulajdonképpen nem is kéne túlbonyolítani ezt a háromszög állíthatóságot, hanem csak megfelelő szögben rögzíteni a csuszkákhoz?!

 

Ti hogy köszörültök otthon gyalukést?

 

Én egy asztalosnál olyant is láttam, hogy egy leharcolt esztergagép késtartója helyére rögzítette a gyalukést, egy Tescos asztali köszörű rögzítve a gépágyhoz.

Előzmény: ruzsa janos (51459)
mérnökferi Creative Commons License 21 órája 0 0 51460

Az első ötleteddel adtál egy jó ötletet  :-)

Mi lenne, ha nem gyűrűt, hanem egy "sapkát" tehát befenekelt gyűrűt esztergálnék. Mint a svájci sapka bóbitája, csappal a végén. Ezt rádugni a hasábra, a végéhez hozzá lehetne csavarozni és utána a gyűrű részét leesztergálni, mert az útba lenne. Ezzel az a baj, hogy ez csak egyenlő oldalú háromszög esetén működik, az enyém meg szerintem nem az?!

 

Előzmény: Csuhás (51453)
ruzsa janos Creative Commons License 21 órája 0 0 51459

Én először felszerkeszteném a két végén a furatok helyét rajztűvel, bepontoznám, majd mindkét végére fúrnék a fúrógépen egy-egy, mondjuk 2 mm átmérőjű központosító furatot (a hengeres rész lenne 2 mm),  a lehetőségekhez mérten az élekkel párhuzamos tengely mentén.

Ez után az esztergába befognék két csúcsot (egy forgót a szegnyeregbe, egy fixet a tokmányba), közé pedig a háromszög alakú rudat. Ez után a keresztszánra feltennék egy függőleges T-hornyú lapot, pl a magassági szánt, a háromszög egyik oldalához közelíteném (a tokmányhoz minél közelebb), majd a hasábot hozzáfognám a marógépen használt kengyelekkel.

Kilazítanám a szegnyereg rögzítő csavarját, a hosszanti szánnal eltolnám az egészet a szegnyereggel együtt, befognám a fúrót a tokmányba, majd a hosszanti szánt és a már rögzített szegnyereg orsóját EGYSZERRE működtetve fúrnék.

Amikor kész, akkor megismételném az egészet (a a központba állítással együtt), a már kialakított furatot használva a szegnyeregnél központosításra. 

Előzmény: mérnökferi (51450)
mérnökferi Creative Commons License 21 órája 0 0 51458

"Combos" a fúrógép  :-)

Előzmény: jalpar (51452)
mérnökferi Creative Commons License 21 órája 0 0 51457

Köszönöm! Megfelelő oszlopos fúrógép lenne hozzá, de a megfelelő/merev megtámasztást azért sok munkának érzem. Megmérem majd milyen a hasábom, mert ma nem fértem hozzá, csak ránéztem.

Faipari gyalugép kés  lenne hozzácsavarozva élezés céljából. Fordítani a megfelelő szögbeállítás miatt kéne. Ez az egész a szerszámköszörű asztalához lenne hozzáfogatva. A szerszámköszörű feje nem dönthető, tehát a köszörülendő tárgyat kell megfelelő szögbe beállítanom. Hogy tovább bonyolítsam a helyzetet. A szerszámköszörűn csak 300mm-t lehet köszörülni, a gyalukés 400mm. Ma bontottam a MÉH telepen, elég nagy keresztmetszetű lineáris sínt 2db csuszkával (elnézést, de nem tudom mi ennek a rendes neve) és erre fogatnám fel a gyalukést tartó hasábot és akkor már "akármilyen" hosszú kést megtudnék köszörülni rajt. Ha viszont ezt továbbgondolom, akkor nem is kellene az állíthatósággal foglalkoznom, hisz csak egyszer kellene megfelelő szögbe (pl. alátétlemezekkel) felcsavarozni a hasábot a lineáris sín csuszkáira. A gyalukés élszöge adott.

Előzmény: rferi (51451)
mérnökferi Creative Commons License 22 órája 0 0 51456

Mindenkinek köszönöm az okos gondolatait!

rferi Creative Commons License 22 órája 0 0 51455

Oké, ez a "tudhat lenni" ez durva volt tőlem, most fejbelövöm magam, aztán folytatjuk!

Előzmény: rferi (51454)
rferi Creative Commons License 22 órája 0 0 51454

Hát, nekem van egy oszlopos fúrógépem, a földön áll, és a gép maga normál emberi magasságban van, szerintem minimum 1200mm-t alá lehetne tenni egy ilyennek. Ez tök alap ezeknél.

A megtámasztásnál pedig egyszer alkalmaznék ütközőt a gép asztalán/lábán, és még egyet a felső vég közelében, olyat, ami a géposzlophoz van rögzítve. Ez így elég merev tudhat lenni, de komoly figyelmet kell rá fordítani.

Előzmény: jalpar (51452)
Csuhás Creative Commons License 22 órája 0 0 51453

Első ötletem: esztergálnék két gyűrűt amik illeszkednek a hasábod két végére. ( Esetleg ha lehet akkor két tárcsát is fel lehet csavarozni a végére).  A gyűrűket hernyócsavarokkal fa ékkel stb lehet rögzíteni és pozícionálni. Majd egyik végét tokmánnyal megfogni és bábbal megtámasztani a másik végét. azután lehet fúrni, majd átfordítani.

 

Második: Szánra átéttel és mindenféle ideiglenes bigyóval ( menetes szárak, vasdarabok, asztalos szorító, biciklilánc stb ) pozícióba felfogni, majd esztergatokmányba fogott fúróval megfúrni. Ezután egy acél tüske a furatba, majd azt megfogva óvatosan megforgatva lehet központozni és megfúrni a szabad véget. 

Előzmény: mérnökferi (51450)
jalpar Creative Commons License 22 órája 0 0 51452

Hát, én már a kérdést se biztos, hogy értem, de ha mégis, akkor elég combos oszlopos fúró az, ami alá egy 600mm-es rudat be lehet tenni.

A megtámasztásra se nagyon lenne ötletem.

Előzmény: rferi (51451)
rferi Creative Commons License 23 órája 0 0 51451

A fúrógép gondolom oszlopos. Legalábbis az kéne hozzá.

Felállítod alá a hasábot, és a pozícióhoz a hasáb két függőleges lapját megtámasztod stabilan az oszlopos fúrógépen valamilyen merev készülékkel.

Különös gondot kell fordítani a merevségre, merőlegességre, és arra, hogy ha egy általános háromszög a hasáb keresztmetszete, akkor hova pozicionálod a furatot.

Ha legalább egyenlő szárú a háromszög, akkor a két egyforma oldalt kell megtámasztani, és akkor a hasáb hosszanti átfordításakor (amikor a másik véget akarod megfúrni) nincs gondod.

 

Az igazán komoly gond akkor van, ha a keresztmetszeted teljesen általános háromszög, mert akkor a furat pozicionálása tükörkép kell legyen a két végen, amit nagyon nehéz lesz pontosan pozicionálni. Ahhoz egy olyan támasztókészülék kell, ami két, egymásba támaszkodó darabból áll, és amikor a hasábot fejre fordítod, akkor a támasztó belső darabját is fejre fordítod, így átpozicionálja a furatot az előzővel egy tengelybe.

Ez az átforduló támaszték kell hozza az aszimmetrikus támasztást belül, és egy szimmetrikus támasztást kívül.

 

Érthető ez így?

Előzmény: mérnökferi (51450)
mérnökferi Creative Commons License 23 órája 0 0 51450

Kollégák ötleteket/javaslatot kérnék:

 

~600mm hosszú, ~70mm oldalú háromszög (de nem egyenlő oldalú) öntvény hasáb két végébe kellene, átm.~14mm-es csapot tenni. A két csapnak vonalban kéne lenni és ezen csapok körül forgatva, kellene a háromszög hasábot különböző szögekben beállítani. Rendelkezésre álló eszközök: eszterga, fúrógép.

 

Előre is köszönöm a segítséget!

occseb Creative Commons License 1 napja 0 0 51449

Ne ezen már látszik rendesen hogy továbbfut a szán, lakatanya oldás nincs csak oda-vissza irányváltás.

Előzmény: Csuhás (51446)
jalpar Creative Commons License 1 napja 0 0 51448

Bocs, valóban. Van egy másik ugyanilyen videó, azon nincs ez a fícsör.

Ettől függetlenül, ez az eszköz nem csinál semmit a lakatanyával - szóval jó ez az E2N-re is.

 

Szerintem egy olyasmi elektronikus vezérorsója lehet neki is, mint amit én is mutattam egyszer itt korábban. Az biztos, hogy nem egy CNC eszterga ez, mert ahhoz felesleges ilyet használni.

Előzmény: occseb (51443)
Csuhás Creative Commons License 1 napja 0 1 51447

Ugyanaz pepitában: https://www.youtube.com/watch?v=IkVTmoTLeWs
( most már eldugulok )

Előzmény: Csuhás (51446)
Csuhás Creative Commons License 1 napja 0 0 51446

Itt jobban látszik, nem könyökemelő hanem egy bütyök tolja előre a kést. Tök egyszerű megoldás, kicsi, kompakt, és elég stabilnak látszik. 
https://www.youtube.com/watch?v=MIc10jhrc-A

Előzmény: Csuhás (51445)
Csuhás Creative Commons License 1 napja 0 0 51445

Szvsz egy könyök emelővel tolja előre kézzel a kést, és alul az ütköző billenti vissza az emelőt, és rugó rántja vissza a kést. A szán vagy lakat anya oldással, menetórával jön vissza, vagy van vezérorsó irányváltás ahogy ez egyes TOS esztergákon is van.

Előzmény: Jani301 (51444)
Jani301 Creative Commons License 1 napja 0 0 51444

A videón felül ott van hogy CNC .

Valami léptetős ,vagy egyéb módon helyzet érzékelő mozgatása lehet annak a szánnak .

Úgy látom az orsó még csak meg sem áll .

De még az ütközőt sem vettem észre első megtekintésre ...

Előzmény: Csuhás (51440)
occseb Creative Commons License 2 napja 0 0 51443

Ha nem oldja a lakatanyát akkor hogy tud tovább forogni a főorsó úgy hogy nincs előtolás?

Előzmény: jalpar (51442)
jalpar Creative Commons License 2 napja 0 0 51442

,,Ezt menetóra nélkül mondjuk E2N-en nem lehetne használni jól sejtem?"

 

Nem jól sejted. A menetkést húzza hátra az ütközőnél, nem a lakatanyát oldja.

Előzmény: occseb (51441)
occseb Creative Commons License 2 napja 0 0 51441

Ezt menetóra nélkül mondjuk E2N-en nem lehetne használni jól sejtem?

Előzmény: Csuhás (51440)
Csuhás Creative Commons License 2 napja 0 0 51440

Ügyes menetelő készülék: https://www.facebook.com/reel/847012313941799

occseb Creative Commons License 2 napja 0 0 51439

Szerintem igen. A görgők forgáspontja közötti távolság legalább 80mm-re lehetne.

 

Előzmény: Csuhás (51438)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!